'umino°Pa Cup ee" •umineuze vondst voor u Door MARC SERNE Het idee voor een Europacup voor clubteams is ontspoten aan het brein van de Franse sport journalist Gabriel Hanot. De re dacteur van het sportdagblad I E« quipe begreep in het begin van de jaren vijftig als één van de eer sten wat voor lumineuze vondst het zou zijn alle kampioensploe- gen uit Europa in een onderlinge competitie te laten uitvechten wie de sterkste zou zijn. Daartoe werd op 15 juni 1954 zelfs de Europese voetbalbond (UEFA) opgericht, een orgaan dat in de tegenwoordige voetbalwe reld niet meer valt weg te denken. Toch duurde het nog tot het sei zoen 1955—1956 voordat de eer ste Europese competitie voor clubs van start ging. Hoe vreemd men in die eerste dagen nog te genover het idee stond bleek bij voorbeeld uit de weigering van het door de Fransen genodigde Holland Sport deel te nemen aan die eerste Europa-cup. PSV nam toen de plaats van de vroegere Haagse vereniging in. Het commerciële succes van de Europa-cup was in die begin jaren al enorm en de belangstel ling overweldigend. Daarom werd het evenement in 1960—1961 uit gebreid met een toernooi voor nationale bekerwinnaars. Los van het eerste officiële Europa-cup toernooi was in 1955. drie maan den voor het begin van het Euro pa-cup I gebeuren, het toernooi om de zogeheten Jaarbeursbeker begonnen. In 1970—1971 werd er voor het laatst om deze beker (ook wel de "Runners-Up Cup of Inter Cities Fair Cup genoemd) gevoetbald. Barcelona veroverde als laatste de Jaarbeursbeker, waarna de UEFA de organisatie overnam en de Europa-Cup III oprichtte, die bekender zou worden onder de naam UEFA-cup. In 1974 won Feyenoord deze beker, in 1978 PSV. Omdat de organisatie voor de UEFA, die in 1958 ook al het eer ste Europese kampioenschap voor landenteams organiseerde, wat onoverzichtelijk begon te worden moesten enkele keren de regels ingrijpend worden gewij zigd. Eerst was het gebruikelijk dat wedstrijden die over twee duels gelijk waren geëindigd, uitmond den in een beslissingsduel. Een wat Nederland betreft heel be roemde wedstrijd was Ajax-Benfi- ca in 1969 te Parijs, waarbij voor het eerst tienduizenden Neder landse supporters de landsgren zen overtrokken om hun favoriete club aan te moedigen. Nu beslissen strafschoppen na een gelijkspel over winst of ver lies. Daarvóór zelfs het lot. Maar dat bleek ook een achterhaalde oplossing toen een rood-wit ge verfde kaart in de modder bleef steken, nadat Liverpool en FC Köln in 1965 gelijk hadden ge speeld, waarna de arbiter het ri tueel nog een keer diende te her halen. Met alle protesten en on bevredigende gevoelens van de ongelukkige verliezer (Köln) van dien. Meer nog dan het wereldkam pioenschap voetbal heeft uitgere kend de Europa-cup spelers (Di Stefano, Eusebio, Cruijff, Keizer, Beckenbauer etc) en elftallen voortgebracht die tot de verbeel ding van het grote publiek heb ben gesproken. De beginjaren werden volledig gedomineerd door het Spaanse Real Madrid, dat vijf keer achtereen de Euro pa-cup veroverde en met voetbal lers als Di Stefano, Gento, Santa- maria, Kopa, Puskas etc een elf tal bezat dat qua systeem wellicht niet het sterkste voetbal aller tij den speelde, maar wel het mooi ste. In 1961 nam nam het Portuge se Benfica de macht over in Euro pa. Het jaar daarop prolongeer den de Portugezen hun Europese titel in het Olympisch stadion in Amsterdam tegen Real Madrid. Daarna was het de beurt aan de even geslepen als stugge Italia nen. AC Milan, maar vooral Inter- nazionale, hadden met de uitvin ding van het tot in de perfectie uitgevoerde catenaccio-systeem (een libero, met daarvoor nog eens negen verdedigers) zoveel succes, dat zij verscheidene Europese bekers veroverden. Na een interim-periode, waarin het fysieke en conditionele ge weld van Celtic even de boven toon voerde, brak in het begin van de zeventiger jaren de "gou den eeuw van het Nederlandse clubvoetbal aan." Eerste Feyen oord (1970), maar vooral Ajax (1971—1973) maakten het neder- landse voetbal met vier Europa cups voor landskampioenen tot in de verste uithoeken van de we reld, waar men het Nederlandse spel poogde te kopiëren, be roemd. Daarna greep ook de nivelle ring in de voetbalsport om zich heen. Bayern München (drie be kers) en Liverpool (twee Europa cups) waren nog wel enigszins waardige kampioenen, maar de huidige bekerhouder Nottingham Forest is maar een arm elftal, dat bij totaal gebrek aan concurrentie met de hoogste eer ging strijken. Vooral het Europa-cup I toernooi, dat zijn 23ste editie deze week beleeft, is met kampioenen als AC Milan, Real Madrid, Hambur ger Spielverein, Ajax, Liverpool Forrest, Hajduk Split etc. dit sei zoen echter weer sterker bezet dan ooit. Twente vertegenwoor digt Nederland in het Europa-cup II toernooi (bekerwinnaars), ter wijl PSV en Feyenoord deelne men aan de UEFA-cupstrijd. (Uit: Nrc Handelsblad)

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1979 | | pagina 24