JEUGDRUBRIEK Bernabeu-tournooi te Madrid Intern, Jeugd-tournooi te Bordeaux Het Zilveren Botter-toernooi Naast de eerste resultaten in de competitie 1979-1980, waren er in de kopij die ons bereikte ook nog meldingen aangaande vriendschap pelijke ontmoetingen, tournooien etc. een en ander in het kader van de voorbereiding van het nieuwe seizoen. Misschien hier en daar wel een beetje 'oude kost', maar in ieder geval nog wel het vermelden waard. Het aantal medewerkers is ook weer verheugend grootmoge dat zo blijven. De verwachtingen aangaande dit tournooi waren zeer hoog gespan nen en naar later bleek: terecht. De belangstelling rond dit gebeuren was groot. We wéren echter gekomen om te voetballen. De eerste wedstrijd ging tegen BAYERN MÜNCHEN. Het stadion was gevuld met zo'n 100.000 mensen, wat natuurlijk extra prikkels op roept. Bayern werd door ons volkomen van de grasmat gespeeld en keek dan ook een kwartier voor het einde tegen een 30 achterstand aan door goals van Guido Pen, Johnny Holshuyzen en Ton Blanker (penalty). Door een paar foutjes 'achter' konden de Duitsers nog terugkomen tot 32, maar de finaleplaats was voor ons. Maandag 3 september was het dan zover: de eindstrijd tegen REAL MADRID (dat met 21 van AC Milan had gewonnen). Door ziekte van een paar spelers waren we enigszins gehandicapt, maar dat zou onze prestatie niet mogen drukken. En zo gebeurde het ook, in een zwaar bevochten zege (1OTon Blanker). Het gehele elftal lof voor deze fraaie prestatie. Een mooi succes ook voor trainer en leider(s). Mag niet onvermeld blijven dat dankzij het goede en juiste optreden van onze begeleiders men van zijde der organisatie er niet in slaagde ons te intimideren hoewel men daarvoor wel veel moeite heeft gedaan! Ja, dat was een leuk begin. Komen we met vier uur vertraging op het vliegveld van Bordeaux aan, gaan verder per bus naar het voetbalveld en horen daar dat we meteen moeten spelen. Tijd voor een warming- up was er niet eens meer. De strijd ging tegen OLYMPIQUE MARSEILLE. Een rommelig begin (ook binnen de krijtlijnen) waarbij we na 15 minuten met 10 achter kwamen te staan, toen onze buitenspel-val mislukte. Maar nog voor de pauze werd het 11; bij een mooie aanval over rechts schoot Wim Kieft, bij de tweede paal staande, beheerst in. Na de rust een sterk aanvallend Ajax dat al spoedig uit een via het centrum gespeelde bal door Rijkaard de leiding nam. Waar het bij bleef. Een 21 overwinning dus. De tweede wedstrijd ging tegen IRUN. Op een zeer slecht veld. Er viel al gauw een doelpunttégen ons! Nu, daar moest wat aan gedaan worden. En dat gebeurde ook; een kopbal van Rijkaard bracht de partijen op gelijke voet. Na de thee bleef het aan beide kanten slecht voetbal. In de stand kwam dan ook geen verandering meer. Hetgeen betekende: strafschoppen nemen. Hierbij bleven wij met 43 aan de goede zijde. Voor de rest: deze partij gauw vergeten. De volgende tegenstander: SELECTION ASSOCIATION. Nu, in deze ontmoeting liep het veel beter. Vanaf het begin nam Ajax hier het initiatief en met een 20 voorsprong door goals (twee mooie kop ballen) van Janssen sloten we de eerste helft af. Ook in de tweede helft onzerzijds veel storen en lopen. Weggelaar scoorde 30 en dezelfde speler ging even later goed door en 'be diende' de opkomende Uit den Bogaard op tijd en 40 kon worden aangetekend. Cornet, zeer attent, onderschepte de bal in de verdedi ging van onze tegenstanders en het was 50. Een juiste uitslag van een door ons gespeelde goede wedstrijd, die ons veel zelfvertrouwen gaf voor de halve finale. Die ging tegen het sterke INF. VICHY, waarvan we vorig jaar, in een ander tournooi met veel moeite (strafschoppen) hadden gewonnen. Ditmaal ging het anders. Direct na de aftrap was het: jagen, we ver overden de bal die meteen naar de vrijstaande Wim Kieft ging en Ajax stond met 10 voor. Ons elftal draaide prima, de bal werd veel en goed rond gespeeld en na ca. 15 minuten was het Philip Uit den Bogaard die ons op 20 zette. Na de rust hetzelfde beeld: een goed spelend Ajax-elftal dat INF. VICHY weinig gelegenheid gaf. Er werd nog twee keer gescoord, beide malen door Wim Kieft, waarvan één doelpunt uit een zeer mooie kopbal. Eindstand dus 40 voor Ajax. Zo brak de grote dag aan dat we moesten aantreden voor de finale tegen GIRONDINS DE BORDEAUX. Op een schitterend veld. Het begin was een wat zenuwachtig heen-en-weer getrap. Maar na ca. 10 minu ten schoot Philip hard in (10). Deze voorsprong gaf ons meer rust, de bal bleef langer in de ploeg er was meer 'aanbod', waardoor kansen kwamen. Doch in de eerste speeltijd bleef het 10. Na de pauze een heel ander beeld en wat Ajax betreft: slechter. Het liep niet meer, we zaten allemaal 'stuk' en slechts op gelukkige wijze konden we door Wim Kieft op 20 komen. De scherpte blééf er uit en de tegenstander kreeg nu meer gelegen heid verandering in de stand te brengen. Dat bleef beperkt tot één doelpunt, zodat we uiteindelijk toch nog de eerste prijs konden weg slepen, in dit zeer sterk bezette tournooi. Voor de 16e maal in successie wist Volendam haar 'Zilveren Botter- toernooi' te organiseren. Naast Nederland waren ook België en West- Duitsland vertegenwoordigd. Er werd een halve competitie gespeeld in twee poules van vier. Wij maakten deel uit van poule A, samen met Roda JC, Haarlem en Waregem. 18

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1979 | | pagina 18