Max Vischschoonmaker: HN „Ajax moet zich beter verkopen Het kan niet ontkend worden dat de ledenraad van Ajax de laatste weken nogal in de belangstelling heeft gestaan door het feit dat voorzitter Harmsen over verschillende zaken eerst ver antwoording wilde afleggen aan Ajax hoogste college alvorens hij de persmedia over verschillende zaken informatie kon ver schaffen. Een bewijs overigens dat de ledenraad als belangrijk moet worden beschouwd. Naar buiten heeft de Raad nog wel eens de naam van een willoos lichaam dat zich alleen maar neer legt bij reeds genomen besluiten. Het tegendeel is waar. Als hoogste orgaan in de vereniging heeft de ledenraad van Ajax uiteraard invloed op het gebeuren binnen en buiten de club. In eerdere interviews is vaak uitgebreid gesproken omtrent het functioneren er van en dan bleek meestal wel het nuttige karak ter echter ook dat het altijd nog beter kan. Daarom vond ik het nuttig eens met iemand daarover van gedachten te wisselen. In het verleden waren mensen aan het woord die reeds geruime tijd deel uit maken van de ledenraad, dit keer iemand, die pas twee jaar in het college zitting heeft, één van de jongste mensen (28 jaar) en van wie verwacht zou kunnen worden dat zijn visie op het functioneren van de ledenraad anders is dan van degenen die al geruime tijd zitting hebben. Max Vischschoonmaker werd 2 jaar geleden gekozen, ging toen ook deel uitmaken van de jeugdcommissie en trad verder op als leider van de B-pupillen (8-10 jaar). Daarnaast bleef hij aktief als voetballer in Ajax 4 (aanvoerder) en heeft zodoende een nogal druk leven in het belang van de club - soms wel eens teveel -, maar wat hij toch niet zou willen missen. Twee uur vóór de aanvang van de laatste competitiewedstrijd: Ajax-FC Twente ontmoet ik hem in de be stuurskamer en we spreken kort-maar-hevig over ledenraad, ama teurs, jeugdleiderschap, public relations plus wat andere zaken die in de loop van het gesprek naar voren komen. Aanvankelijk had ik de indruk dat het vraaggesprek ging op verzoek van Max zelf maar dat bleek niet juist. Max: „O nee, absoluut niet. Eigenlijk zie ik er enorm tegenop. Wat voor belang heeft nu mijn mening? Ik denk niet dat velen dat zal interesseren. Goed, ik zit in de ledenraad, maar dan nog Nee, het is eigenlijk ontstaan uit een geintje. De amateurs hebben laatst tegen mij gezegd dat ik óók eens wat via het clubblad moest zeggen. Men leest al die interviews, waarbij echter over de amateurs (en da.ar bedoel ik ook het jeugdvoetbal) vrij weinig wordt gesproken. Inderdaad werd ik twee jaar geleden in de ledenraad gekozen, mede door steun van een aantal amateurs. Gerrit Fischer had mij benaderd omtrent mijn belangstelling daarvoor. Je kunt overigens niet zeggen dat ik in die ledenraad de amateurs vertegen woordig; de problemen hiervan komen daar nauwelijks aan de orde. Ik vind ook niet dat zoiets nodig is; we hebben een ama teurcommissie waar vrijwel alles behandeld kan worden. Daar naast moet ik zeggen dat er ook zeer weinig vragen of verzoeken van de amateurs komen. Ja, wanneer b.v. een bepaald elftal niet naar een toernooi kan of mag wordt hierover wel eens in de ledenraad een vraag gesteld maar, nogmaals, specifieke pro blemen worden in de amateurscommissie behandeld. Natuurlijk zijn er zaken die ik persoonlijk wel veranderd zou willen zien. Maar dat kan nooit van de één op de andere dag, dat heeft tijd nodig. Je moet proberen er langzaam naar toe te werken. Ik zou bijvoorbeeld graag willen zien dat een elftal als Ajax 3, ons eerste senioresteam, belangrijker werd gemaakt, meer aanzien kreeg. Nu is het zo dat bij iedere jongen die senior gaat worden, eerst bekeken wordt of hij geschikt is voor een kontrakt. Is dat niet zo, dan gaat hij meestal weg naar een amateurvereniging omdat bepaalde faciliteiten het voor die speler interessanter maken daar te spelen dan bijvoorbeeld in Ajax 3. Momenteel komt het vrijwel niet voor dat een speler van Ajax na 1 of 2 jaar toch nog in aanmerking komt voor een kontrakt. Dat zou m.i. anders moeten. De spelers zouden moeten weten dat Ajax 3 geen eindpunt is in hun carrière, maar dat de kans op een kontrakt, na 1 of 2 jaar te hebben gespeeld, tot de mogelijkheden behoort. Lukt dat niet, dan is zo'n speler nog maar ca 20 jaar en kan hij altijd nóg naar een amateurvereniging gaan. Ajax 3 moet eigen lijk ook een springplank zijn voor een kontrakt. Momenteel is dat niet haalbaar. Het komt overigens wel voor dat tegenwoordig be paalde spelers van het derde elftal mee-trainen met Leo Been hakker (dus met Jong-Ajax). Er zit dus wel schot in. Het belang rijker maken van Ajax 3 heeft voor de club ook voordelen. 8

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1979 | | pagina 8