EXAL bv Jong Ajax Geldkredieten nuttig lijkt mij het wel. Wat zijn bevoegdheden moeten zijn, even als van die Public Relationsman Dat is hier natuurlijk niet direkt te zeggen, maar, er is uiteraard „uit" te komen. In ieder geval wordt het Ajax-bestuur, hoewel uiteindelijk verantwoorde lijk blijvend, van twee zaken, in het professionele voetbal zeer belangrijk, direct ontlast. Natuurlijk valt er in een club altijd te veranderen of te verbeteren. Maar merendeels loopt het goed. Dat men in hemelsnaam niet denkt dat er m.i. weinig te prijzen valt. Ajax is en blijft een goed georganiseerde vereniging, veruit de beste van Nederland met de meeste kampioenschappen en de meeste Europa Cups. Een club waar, zoals voorzitter Harmsen schreef, iedereen die weggaat weer terugkomt, even kijken hoe alles nog gaat. Dat speelt sterk bij Ajax en is altijd geweest. Jeugd Op zaterdag ben ik begeleider van de B-pupillen, jongens van 8 tot 10 jaar, de jongsten van Ajax. Ik doe dat werk erg graag maar misschien iets anders dan de anderen. Men bekritiseert mij n.l. wel eens té weinig kontakt te hebben met de ouders. Dat is misschien ook wel zo. Ik ben niet iemand die met ouders ga praten om aan te horen hoe goed hun zoontje nu wel voetbalt. Want dat is het meestal. Ik doe daar niet aan mee. Voor de jongens ben ik wel streng. In de kleedkamer moet het b.v. op z'n minst stil zijn wanneer er gesproken wordt. Dat valt in het begin niet mee, maar na een aantal maanden lukt dat aardig. Ook al op die leeftijd moeten de jongens beseffen dat ze in Ajax spelen, dat er prestaties worden verwacht en dat men moet luisteren. Opdracht meegeven in het veld gebeurt zeer zelden; je probeert ze wel te leren hun plaats te houden en niet als een kluit om die bal te hollen. Natuurlijk moet er gewonnen worden. Oók op die leeftijd, ik geef toe: het is erg jong, maar er moet al de sportieve prestatie zijn. Aan het eind van het seizoen zijn er altijd jongens waarvan de capaciteiten niet voldoende zijn om in Ajax te blijven spelen. Je kunt dan aan de ouders alleen maar het advies geven hun jongen over te laten schrijven naar een andere vereniging, uiteraard in het belang van de jongen zelf omdat hij nu eenmaal het voor Ajax nodige talent mist. Het is zeker geen dankbare taak, omdat de ouders er niet altijd even gelukkig mee zijn. Samen met Cees Groot vinden we overigens meestal veel begrip bij hen. Dit seizoen hebben we leuk gespeeld: twee toernooien (WA en Feyenoord) hebben we gewonnen! Aan het einde van ieder seizoen gaan er altijd een aantal jongens naar de A-pupillen en komen er bij ons weer nieuwe bij. Dit seizoen blijven toevallig de betere voetballers nog een jaartje B-pupil. In de toekomst zou ik overigens wel de wat oudere jongens willen begeleiden. Nee, ik geloof niet dat ik nog wat kwijt wil. Je kunt natuurlijk altijd erg lang over Ajax praten. Ik heb het er erg druk mee, soms wordt het me wel eens teveel maar aan de andere kant: het blijft allemaal even boeiend en interessant. Ik zou het voor geen goud willen missen, sterker: ik geloof niet dat ik er ooit meer buiten kan Tijn Middendorp met minimum aflossing f 100,- per maand AMSTERDAM, Telefoon 020-116299-414477 Toen in de strijd tegen Jong-Volendam Peter v. d. Hengst reeds na 5 minuten scoorde, was dit de beloning voor een furieuze start van Ajax. Helaas werd het overwicht voorlopig niet in doelpunten uitgedrukt, integendeel, ondanks goed werk van de weer herstelde Peter Jager kwamen we met 2-1 achter te staan. Na de rust weer een fel Ajax tegen een thuisclub, die zijn voor sprong niet wilde prijsgeven. Op en neer golfden de aanvallen en het was toch wel overeenkomstig de verhouding dat de ge lijkmaker kwam; Rik v. d. Boog scoorde op gelukkige wijze. Daar bleef het bij. Thuis tegen de FC Amsterdam werd het een doelpuntrijke zege. Was het bij de thee nog maar pas 20 voor Ajax (Peter v. d. Hengst en Ton Blanker) na de hervatting werden de gasten ge heel overspeeld. Ruud Kaiser en Erwin Cramer brachten de stand op 40 waarna uit een penalty Amsterdam kon tegenscoren. Dat gebeurde nog een keer (niet uit een strafschop), nadat Peter v. d. Hengst uit een voorzet van Ruud Kaiser er 51 van had ge maakt. Score dus nu 52. Maar verder was het woord aan Ajax. Erwin Cramer maakte nog twee goals (aldus zijn hattrick) en daarmede was de koek op. Wat óók „op" bleek te zijn, was de verdere energie van ons elftal, althans wat de competitie aangaat. Want tegen Sparta-uit gingen we kansloos met 41 ten onder (op Spangen), en thuis tegen kampioen AZ '67 kon Ajax ook al niet de nodige kracht opbrengen en verloor met 30. In beide onmoetingen was doelman Rob Tervoort het enige licht punt; tegen AZ '67 stopte hij o.a. op fraaie wijze een strafschop. De laatste competitie-wedstrijd is een waardig slot van het seizoen 1978/1979 geworden. Vooral de spelers die ons gaan ver laten, zetten hier tegen Excelsior alsnog hun beste beentje voor. In de eerste helft liep het wat stroef, stand bij de thee 11, alle reden voor trainer Beenhakker daarover iets tot de spelers te zeggen Wel, na de hervatting had dat wel resultaat. In totaal scoorden: Peter v. d. Hengst (3x, vooral zijn laatste doelpunt was een „schoonheid"), Ton Blanker (2x), Ger Blokzijl en Ruud Kaiser elk éénmaal. Zoals eerder gezegd, een goed besluit van het seizoen. Op uitnodiging van trainer en leider en instemming van bestuur zijn alle belanghebbenden met hun dames nog enige tijd in de spelers-home bij elkaar geweest. Een geslaagd feestje met een resumé van trainer Beenhakker, en afscheidwoorden van onder getekende tot degenen die ons gaan verlaten, met name: Roel Brenker, Jan Papavoine, Ger Blokzijl, Rob van Alkemade (Ron van Niekerk was helaas ziek). Hen allen ook vanaf deze plaats véél succes toegewenst in de verdere voetbal-loopbaan. Tot slot voor allen: Prettige vacantie! A. Kraan HULDE Opnieuw heeft onze club, heeft ons AJAX een schit terend succes toegevoegd aan de vele in zijn historie verankerde grote prestaties. Kampioen van Nederland én het veroveren van de KNVB-Beker. Het betekent een waarlijk grandioos slot van een bijzonder zwaar seizoen. Het is mij een behoefte ons bestuur, de spelers, tech nische staf, medische staf en anderen van harte te complimenteren. J. van Praag Ere-Voorzitter 10

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1979 | | pagina 10