AGAM AMSTERDAM BV MERCEDES-BENZ Ajax speelt al vijftien jaar onafgebroken Europacup-voetbal Daarom is Ajax zo uniek schopt. Lange ballen, rennen en schieten, maar bij Ajax kan dat niet. Ajax is een professionele club en er is er niet één in Nederland waar de hele organisatie zo als zodanig is opgesteld als bij ons. Dat komt toch in 't veld tot uiting. Brom heeft gelijk wanneer hij zegt dat het die 5% éxtra zijn die voor Ajax de doorslag in het veld geven. Hoe dan ook! Neem de wedstrijd in Volendam om de KNVB-beker. Na een 20 achterstand toch met 3-3 wegkomen. Tegen Feyenoord na een 01 in ons nadeel, toch nog 11 spelen. NEC bij ons „thuis", 12 met de rust, maar uiteindelijk toch met 32 winnen. Hoe dan ook het gebeurt! En al die flauwekul van Lucky Ajax" is grote onzin. „Lucky Ajax" bestaat niet! Nog nooit is een club met geluk kampioen geworden. Oók weer zoiets wat de Pers ervan maakt. Het is nimmer „Lucky Feyenoord" of „Lucky Vi tesse" neen alleen „Lucky Ajax". Die lui beseffen niet wat ze schrijven. Nogmaals, het is net dat beetje extra wat Ajax heeft, vergeleken met anderen. Die laatste 5% meer Ik durf te zeggen dat in Nederland ónze spelers het het beste hebben. Prof-voetballers zijn n.l. veelal individualisten, die weinig weet hebben van hetgeen er om hen heen gebeurt. Door de jaren heen ben ik er aan gewend geraakt om met mensen te praten, te onderhandelen, snel te beslissen. Dat vergemakkelijkt nu de besprekingen met spelers over o.a. nieuwe contracten. Ik constateerde dat velen nogal verbaasd waren over het feit dat we het zo snel met de beide Denen, Soren Lerby en Frank Ar- nesen rond hadden. Over die verbazing keek ik wel op, want er waren weinig problemen. Ajax kan vaak zelf bepalen wie wel en wie niet moet blijven. Dat maakt aan één kant de situatie eenvoudiger, maar er moet toch altijd de beslissing genomen worden: wat wijs is te doen. Ik weet mij echter omringd - ik repte daar reeds eerder over - door uitstekende medebestuurs leden, die alléén maar het Ajax-belang willen dienen en grote privé-offers geven. Bestuur Je kunt het natuurlijk nooit alleen doen. Wil ik ook niet. M.i. behoren alle bestuursleden daarom een zekere vrijheid te hebben. Kijk, het dagelijkse bestuur bestaat uit 3 man, dan moeten er b.v. niet 2 de dienst uitmaken, want dan heb je die andere niet nodig. Met ze vijven moet je het doen en geef dan ook die vrijheid van handelen. Ik geloof óók wel in het Engelse systeem met: een Board of Directors, alsmede een manager met een administratie. De ledenraad van 24 mensen vind ik tamelijk groot; dat zou naar mijn mening minder kunnen zijn. Voor blokvorming ben ik niet bang. Daar ontkom je niet aan. Als het allemaal maar wel bespreekbaar blijft, ledereen moet zeggen wat hij denkt, met ideeën komen, initiatieven ontplooien, verantwoordelijkheid durven dragen. De vergrijzing in de ledenraad vind ik nogal meevallen. We heb- Donauweg 11 - Amsterdam-Sloterdijk Telefoon 134631, na 18.00 uur 732770 N. J. van Galen voor nieuw verkoop en leasing op maat en STER-OCCASIONS ben de laatste jaren er wat jonge mensen bijgekregen en ja, het zijn natuurlijk wel vaak dezelfden die het woord doen en niet altijd de boeiendste onderwerpen, waarover vragen worden gesteld. Maar vergeet niet dat AJAX een vereniging is, waar ieder lid van de ledenraad, die toch een vertegenwoordiging is van alle leden, medezeggenschap heeft in allerlei zaken. Ook die, welke nu niet direct de kern van het totale beleid dragen. De toekomst van AJAX is nogal afhankelijk van het Rapport Betaald Voetbal, waarvan nog niet bekend is in hoeverre dat uitgevoerd gaat worden. Je hebt ook wel gehoord van de BBI (Budget Bewakings Instituut) waarvan niemand nog weet wat dit precies gaat behelzen. AJAX heeft ernstige bedenkingen tegen overheidsbemoeiingen. We gaan dan ook onze eigen weg. We moeten elk jaar Europees voetbal spelen, kunnen niet rondkomen van alléén competitie-wedstrijden. Vriendschappelijke ontmoetin gen spelen in het buitenland is erg belangrijk. AJAX heeft een naam in de wereld. Die naam is werkelijk uniek. Hoeveel echte top-clubs zijn erEen Real Madrid, Ajax, Benfica, Liverpool, Bayern München allemaal langdurig deelnemers aan Europese Bekerwedstrijden. Maar AJAX speelt al VIJFTIEN JAAR ONAF GEBROKEN EUROPACUP-VOETBAL. Geen enkele club in de wereld heeft dit ooit gepresteerd. Daarom is AJAX uniek. Dat blijkt ook altijd uit de uitnodigingen die wij steeds krijgen, bijvoorbeeld onze deelname aan het Real Madrid-toernooi, 10 juni a.s. gaan we twaalf dagen naar Brazilië, terwijl we daar ook geïnviteerd zijn - 14 november a.s. - in verband met het jubileum van FLAMINGO. AJAX heeft zo ontzettend veel gedaan voor het Nederlandse voet bal, dat het respect verdient bij iedereen. Dat dat niet altijd ge beurd en in het bijzonder niet - ik had het daar reeds uitvoerig over - bij bepaalde heren van de Pers, zal AJAX er niet van weerhouden op de ingeslagen weg voort te gaan. Er is dus nog veel te doen. Alles staat of valt daarbij met de verlies- en winstrekening; de financiën zijn immers bepalend. Dit jaar spelen we „quite" of maken misschien zelfs een kleine winst. Onze grote zorg is het Stadion: wat zal de Gemeente gaan doen? Staanplaatsen overkappen, andere zitplaatsen, parkeerge legenheid, etc., etc., waardoor meer service aan het publiek? En als ik dan zie dat zoiets allemaal niet snel genoeg gaat, dan erger ik mij daar aan. We zijn evenwel druk doende. O, ik kan heus wel tegen kritiek. Totaal geen moeite mee. Als het maar rechtvaardig en eerlijk is. Wanneer iemand tegen mij zegt: Ton, dat scorebord is niks, dan zeg ik: „man daar heb je groot ge lijk in". Het is een aanfluiting ten opzichte van het publiek en je zou bijna de neiging krijgen dat ding weg te slopen en er iets beters voor op de plaats te zetten. Maar het moet nü goed gaan werken, aldus de leverancier, dus kijken we het nog even aan. De spelers mogen best inspraak hebben, maar niet teveel. Dat moet beperkt blijven, omdat die spelers straks niet achter de bestuurstafel zitten om de ledenraad te verantwoorden. Dat geldt ook voor de trainer. Een trainer van Ajax zit natuurlijk op de beste springplank om elders in Nederland of Europa emplooi te vinden. Dan zal Ajax hem verder een zorg zijn. Voor spelers is dat idem dito. Ze mogen best meepraten, maar de beslissing ligt altijd bij het bestuur. Dat is onze taak en dat is ook onze ver antwoording. Daarom vind ik dat wij ook zo dicht mogelijk bij de spelers moeten staan. Naar alle uitwedstrijden ga ik mee. In de bus bij de spelers. Wordt erg gewaardeerd. Ik delegeer evenwel gemakkelijk. Wij zijn b.v. bezig om wat 6

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1979 | | pagina 6