'AMSTEL BIER y De sportjournalisten schrijven het voetbal volkomen stuk deze maar enig verweer kan geven. Ik begrijp ook niet dat spelers nog met journalisten willen praten, terwijl ze in de krant toch volledig worden stuk-geschreven. Totaal negatief. Ik heb eens met Cees van Nieuwenhuizen een vraaggesprek ge had. Heus, niet slecht. Maar dan verschijnt zijn krant, „Het Parool", met de „kop": „Brom onder curatele". Bel ik Cees op en vraag hem: wat hij nóu doet...? Zegt hij: „ja, maar „koppen" maak ik nietdaar kan ik niets aan doen". Wel, waar blijf je dan Dat TV-intervieuw, je weet wel, was, dacht ik, volledig juist. Ik heb geen enkele onwaarheid gezegd. Maar het gesprek is nog niet afgelopen of onmiddellijk worden er volkomen onjuiste con clusies getrokken, die nergens op slaan. Ik heb het gesprek op de videoband staan, het verschillende keren gezien, maar ik kan niets onrechtmatigs ontdekken. Het is misschien wel zo, dat het - ongewild - toch wel ergens positieve reacties heeft opgeleverd; enkele spelers wakker werden. Maar, zoals ik eerder zei, dat was overigens niet de opzet. De Pers beseft niet wat voor schade zij ten aanzien van de voet balsport aanricht met al dat negatieve geschrijf en geklets. Men dient er niemand mee en behalve dat moeten we bedenken, dat er in het leven nog wel belangrijker zaken zijn dan de voetbal lerij. Het is toch vaak een overtrokken gedoe. Dat geschrijf b.v. over Cruyff, of hij nu een contract van 6 miljoen of 8 miljoen daar in Amerika krijgt. Iedere dag weer schrijven over grote be dragen en mallotige contracten. Dat leest iedereen. Voetbal krijgt de immage een grote poenerige beweging te zijn, waarbij iedere prof-voetballer zijn zakken loopt te vullen. Dat een énkele speler dat doet, is op zich toch niet erg. Schrijf daar niet over. Want niet-voetbalkenners (de Regering) beslissen óók al over voetbal zaken: subsidie, shirtreclame e.d. Zij lezen óók al die berichten en denken: moeten wij iets dergelijks nu ook nog subsidiëren? Het radioprogramma: „Langs de Lijn" is, naar mijn mening, de grootste boosdoener wat betreft de verminderde publieke be langstelling op de velden. Ga maar na: per seizoen gaan 3,5 miljoen mensen naar de wedstrijden kijken. Stel nu dat zonder radio en TV dit aantal met ±10 procent zal toenemen. Dat is toch 350.000 mensen tegen een gemiddeld kaartje van ongeveer 8,Nou reken maar uit. En dat de NOS 900.000 betaald om beelden uit te zenden, zet ook geen zoden aan de dijk, terwijl ik van mening ben dat de NOS zich nooit zal kunnen permitteren géén beelden uit te zenden want dan zal er een storm van protesten los barsten. De vergoeding kan zeker flink omhoog. een niet al te beste ervaring. Hoewel je de macht van zo'n man ook weer niet moet overschatten. Ook hij is afhankelijk van het bestuur. Ik sprak laatst een paar spelers van NEC die vertelden dat zij eigenlijk niet eens wisten wie hun voorzitter was. Kijk, bij Ajax hebben we een technische staf en een technische com missie. En wanneer de één zegt: die speler moeten we wel kopen, en de ander zegt: die moeten we niet hebben, dan zal het bestuur toch moeten beslissen. Dat is verantwoording schul dig aan de ledenraad en niemand anders. Daarom willen wij wel zo dicht mogelijk bij het gebeuren staan, ofschoon niet alle leden van het bestuur verstand van voetbal moeten hebben. Daar heeft de club een technische staf voor en ook een technische commissie. Maar de trainer zit niet achter de tafel om zich te verantwoorden tegenover de ledenraad. Wanneer het slecht gaat vindt hij wel weer wat anders. Maar de club zit met de brokken. Daarom moet het bestuur de vinger erg goed aan de pols hou den. Toezien dat er geen gekke dingen gebeuren en vooral bij tijds ingrijpen wanneer dat nodig is. Niet wachten op betere tij den. Ik heb vanochtend vanaf negen uur tot vanmiddag half drie een vergadering gehad in een bedrijf waarbij allerlei zaken op ons gemak zijn besproken. We constateerden dat de eerste drie maanden zeer goed waren, maar april was slecht. Dat moet je niet wachten om te zien hoe mei wordt. Nee, onmiddellijk de vraag stellen: hoe komt dat? Waar ligt dat aan? Zo ook in de voetballerij en zeker bij Ajax. Eén keer verliezen is niet erg maar twee keer negatief kan niet in korte tijd. Verliespunten oplopen heeft oorzaken. Waar liggen die? Hoe komt dat? Wat doen wij als een bepaalde speler weg valt? Hoe ziet de selectie er uit? Hoe is de groep, de spelers, de trainer? Die vragen moeten gesteld worden en daaraan gekop peld maatregelen nemen. Slagvaardig optreden. Snel beslissen. Ajax moet aan de top blijven. En wanneer de aanvoer vanuit de jeugd niet snel genoeg gaat moet er gekocht worden. Neem Piet Wijnberg - een goed voorbeeld - wel geen speler uit de eigen jeugd maar toch als jeugdspeler bij Ajax gekomen. Zie eens hoe hij zich ontwikkeld. Ruud Kaiser, over twee jaar zijn ze er bij, Sjaak Storm, ook zo'n goed voorbeeld. Ik heb toch niets teveel gezegd dat wij een keeper, een spelbepalende midden velder en een spits nodig hebben? Concurrentie in de groep is altijd goed. De spelers moeten weten dat er achter hen jongens staan te trappelen om hun plaats in te nemen. Omdat het talent vanuit de jeugd moet komen, zijn wij zo hard bezig die jeugd op alle fronten te begeleiden. Er kómen resultaten, maar het duurt soms wat lang. Vandaar die noodzakelijke aankopen. Spelers die in Ajax niet ver genoeg komen moeten ook niet blijven of be houden worden. Dat wil niet zeggen dat deze spelers elders niet nuttig zijn. Het kan best dat Geert Meyer in Bristol het ver Het is volkomen onjuist dat Overheid en Gemeenten zo weinig voor het voetbal doen. Een stad als Amsterdam b.v. heeft altijd talloze miljoenen guldens kunnen incasseren uit de vermake lijkheidsbelasting en er nooit iets voor teruggedaan. Opera, to neel, film en noem maar op krijgen allemaal subsidie. Men bouwt sporthallen ben ik blij om, moet ook gebeuren. Men geeft steun aan allerlei instanties prachtig. Maar als Ajax de staan- tribunes wil overkappen mag dat niet van de schoonheidscom missie en als Ajax om een parkeerterrein vraagt op een stuk grond dat naast het Stadion al jaren braak ligt, gebeurt er niets! Maar wel jarenlang profiteren van het voetbal, van Ajax. Professioneel Ik geloof dat onze structuur momenteel niet slecht is. Het be stuur blijft te allen tijde verantwoordelijk; vandaar ook dat wij zo dicht bij het elftal staan. Is iets unieks in het voetbal. Veel clubs hebben een manager. Wij niet. Komt ook misschien door AMSTELBR.OUWER.IJ

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1979 | | pagina 5