TON HARMSEN: „Ajax verdient respect... II Toen hij twee jaar geleden werd benaderd om voorzitter van Ajax te worden, was hij wel even verrast. Na enig nadenken en beraad binnen zijn gezin, gaf hij het „ja"-woord en op 31 augus tus 1978 werd zijn benoeming een feit. Buiten de club was hij vrijwel een vreemde, ook binnen Ajax geen op de voorgrond tredende figuur, nimmer een bepaalde functie vervuld, wel ge durende een lidmaatschap van ruim 34 jaar zijn club andere diensten verlenend, waarover straks wat meer. Als actief voetballer bracht hij het niet verder dan het derde elftal, had ook niet de ambitie om het in de voetballerij ver te schoppen. De interesse lag meer in het zakenleven, hetgeen hem op het lijf geschreven bleek te zijn. Met als beroep: werktuig bouwkundige, enorme inzet en juist commercieel inzicht, bleven successen niet uit. Inmiddels is voor hem zijn bedrijf (verwarmingstechniek) ver leden tijd; heeft alleen nog enkele commissariaten in verschillen de branches. Dit overigens terzijde. De nog zakelijke activiteiten worden nu gecombineerd met het voorzitterschap van AJAX. Een voorzitter die er eigenlijk plotseling was. Wie is eigenlijk Ton Harmsen? Als ik op 1 mei j.l. hem in de bestuurskamer ontmoet is het precies 8 maanden geleden dat hij de voorzittershamer van Jaap van Praag overnam. Inmiddels is hij allerminst een onbekende meer in de voetbalwereld. Een T.V.-interview heeft daar zeker toe bijgedragen, waarbij zijn uitspraken zowel binnen als buiten de club niet door iedereen in dank werden afgenomen, hetgeen zeker niet zijn bedoeling was. Hierover en betreffende talloze andere facetten aangaande het voetbal en Ajax gaat onderstaand relaas, dat u slechts als een uittreksel moet zien van een ruim drie uur durend gesprek. Ton Harmsen is geen prater. Op bijna iedere vraag volgt een kort, zakelijk antwoord, duidelijkhier zit een man die weet wat hij wil. Na acht maanden heeft hij precies bepaald in welke richting hij zijn beleid moet sturen om daardoor de belangen van zijn club Ajax zo goed mogelijk te behartigen. Want dat staat vast: elke beslissing, elke uitspraak, elk critisch woord, moet in dat licht worden gezien. Ton Harmsen: Vanaf 1944 ben ik lid van Ajax. Als linkshalf gevoetbald met o.a. nog Cor v. d. Hart en Rinus Michels. Verder nooit een functie bekleed. Ik heb evenwel begrepen dat het vinden van een nieuwe voorzitter bij Ajax geen eenvoudige zaak was. Hoe ze aan me gekomen zijn? Weet ik niet. Kan mij ook niet schelen. Ik heb „ja" gezegd en dan doe ik het ook zo goed mogelijk. De voor zitterswisseling had beter moeten worden geregeld. Nu ging het zo'n beetje van de ene dag op de andere. Maar ja, men wilde het blijkbaar zo hebben, dus wachtte ik maar af. De beginfase was niet eenvoudig, maar de andere 4 bestuursleden hebben mij fantastisch opgevangen. Goed luisteren, goed kijken en vooral niet teveel zeggen. Juist ja, horen, zien en zwijgen. Nu nóg, maar veel minder. Na enige maanden had ik mijn lijn uitgestippeld en de weg gevonden welke Ajax in moet slaan om die tóp te be reiken. Alles is gericht op de jeugd, daar moeten de spelers voor het eerste elftal vandaan komen. Dat wil niet zeggen dat Ajax nooit meer een speler zal kopen. Dat zal ongetwijfeld voorkomen omdat de club zich niet kan permitteren zwakke plekken in een elftal niet tijdig op te vullen. Ajax moet ieder jaar Europees voetbal spelen. Zeg maar 40 procent van onze inkomsten komt uit Europees voetbal en vriendschappelijke wedstrijden in het buiten land. Buiten Nederland, reeds buiten Amsterdam wordt Ajax enorm gewaardeerd. Toch beseft men vaak niet half wat Ajax allemaal voor het Nederlandse voetbal gedaan heeft. En als je b.v. ziet hoe de Pers meent over het voetbal te moeten schrijven en praten dan zeg ik: de heren sportjournalisten maken het voet bal volkomen stuk. Er wordt nauwelijks meer iets over een wed strijd geschreven, men richt zich volledig op de randverschijn selen. Men probeert onrust te zaaien in en om de clubs. Ajax, PSV, AZ '67 en Feyenoord hebben daar het meeste onder te lijden. Zo'n Pers beschouwt een club als Ajax min of meer als haar eigendom! Met welk recht doet men dat? Met welk recht meent een journalist zich zondermeer in het spelers-home te mogen begeven of in de bestuurskamer, terwijl er een ruime perskamer is waar met de spelers gesproken kan worden? De heren luisteren in de spelers-home gesprekken af en publiceren daarover de grootste nonsens. Als er maar één woord wordt op gevangen, worden er onmiddellijk conclusies getrokken en ge publiceerd. Wanneer een journalist in Nieuwspoort (Den Haag) komt en hij heeft de euvele moed maar iéts te publiceren van wat niet officieel bekend wordt gemaakt, kan zo'n man zijn rente- kaart wel gaan halen, want hij komt er nooit meer, maar danook nóóit meer in. In de perskamer kan gesproken worden. En verder houdt het op. Ik erger mij mateloos aan het schrijven op-de-man, zónder dat 4

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1979 | | pagina 4