stilte voor de storm Internationale collectie modebrillen Oogmeting Alles draait om het weer; de klimatologische omstandigheden bepalen in zeer grote mate de dagelijkse gang van het leven, zéker op dit moment, nu alles moet wijken voor ijs, sneeuw, ijzel, vorst en ander ongerief. Nu al ligt het voetbalgebeuren vele weken volledig stil en wanneer dit clubblad u bereikt, zal de achterstand nog wel meer zijn geworden. Er kan eindeloos worden gefilosofeerd over de consequenties van deze stilstand, maar, hoe het ook zij, de competitie zal toch in welke vorm en op wat voor manier ook, gespeeld dienen te worden. Uiteraard komen de financiële problemen als eerste om de hoek kijken. De clubs moeten wel de salarissen doorbetalen, terwijl er vrij wel geen inkomsten zijn. Het aanvragen van werktijdverkorting door niet minder dan 26 clubs kon dan ook niet uitblijven. Er kan ook niet gesteld worden, dat de clubs de opgelopen schade straks, als de wedstrijden weer beginnen, wel weer zullen in lopen. Het aantal competitiewedstrijden blijft altijd hetzelfde, de competitie gaat alleen langer duren (voorlopig 8/9 juni), hetgeen voor verschillende clubs ook geen aantrekkelijke zaak is, omdat er reeds verplichtingen contractueel zijn afgesproken voor vriendschappelijke (èn lucratieve) ontmoetingen in het bui tenland. Toernooien bijvoorbeeld! Financieel wordt het dus geen best jaar voor het betaalde voet bal, dat toch al niet ruim met de geldbuidel om kan gaan. Er kan gesteld worden: dat is het risico van het vak, maar er zijn maar uiterst weinig delen van het economisch leven die zo ex treem afhankelijk zijn van de weergoden. Het betaalde voetbal blijft nu eenmaal een uitzonderlijke bedrijfstak in veler opzicht. Contactlenzenadviseur Ziekenfondsleverancier Foto- en filmartikelen le klas kleur- en zwart-wit afwerking JAVASTRAAT 117 - TELEFOON 350117 In tijden als deze komen natuurlijk allerlei suggesties naar voren om dit soort vertragingen vanwege weersomstandigheden te voorkomen. Velden verwarmen bijvoorbeeld. Of het allemaal niets kost! In West-Duitsland bestaan enkele terreinen met onder de grasmat een verwarmingsinstallatie; Eintracht-Frankfurt bezit zoiets. Kosten ongeveer 800.000 gulden. De club heeft wél al zijn thuiswedstrijden kunnen spelen, als één der weinige ver enigingen. Maar toch heeft de Duitse voetbalbond besloten de competitie een aantal weken stil te leggen om de achterstallige wedstrijden in te halen en op deze wijze het grote verschil in gespeelde wedstrijden enigszins terug te brengen. Je mag je dan afvragen welke zin het heeft gehad voor Eintracht-Frankfurt om een dergelijke dure investering te doen, omdat er direct weinig voordelen aan verbonden zijn. Bij praktisch alle Nederlandse clubs is een dergelijke aanschaf onmogelijk; het is financieel beslist geen haalbare kaart. Er zijn zelfs nog clubs in ere- en eerste divisie die geen lichtinstallatie hebben. Dat laatste zal waarschijnlijk ook de reden geweest zijn om in een vergadering van betaalde verenigingen te beslissen zo min mogelijk gebruik te maken van de woensdagen om wed strijden in te halen. Allerlei lokale belangen spelen daarbij ook een rol. Clubs zonder lichtinstallatie moeten dan erg vroeg gaan spelen met als gevolg: weinig publiek, weinig inkomsten enz. Het is altijd zó geweest dat iedere beslissing die wordt ge nomen nooit helemaal tot volle tevredenheid kan zijn van iedere club. Het zal altijd ten koste van iets moeten gaan. Wanneer evenwel de meerderheid akkoord gaat met een bepaalde beslis sing, kan men in principe spreken van een goede zaak. Niet altijd maar vaak wel. Ik vraag mij af of de meerderheid van de be taalde clubs niet op verschillende woensdagen inhaalwedstrijden zou willen spelen. Of desnoods op andere avonden in de week. In Engeland gebeurt dit al zeer lang. Móet ook wel, omdat de clubs aldaar veel meer wedstrijden per seizoen spelen. Het is anders maar niks al die voetballoze zondagen! Net of je tussen twee competities in zit. Straks is het interessant te zien hoe de diverse clubs hebben overwinterd. Goed ook maar, dat er af en toe nog eens wat op de transfermarkt gebeurt en dat er nog zaken zijn als shirtreclame e.d. Anders zou je bijna vergeten dat er nog gevoetbald moet worden. FC Twente, FC Den Haag en PSV zijn wat actief geweest in transfers, maar wat de gemoe deren toch in deze nare voetballoze tijd het meest heeft bezig gehouden is de vraag of er nu wél of géén shirtreclame moet komen. Jacques Hogewoning is er zelfs over gestruikeld en eigenlijk Eric Vilé, nu voorzitter sectie Betaald Voetbal, óók, want zoals het er nu uit ziet komt er (voorlopig) geen shirt reclame. Het is in mijn ogen onbegrijpelijk dat de meeste clubs shirtreclame willen, ook al vervalt dan de overheidssubsidie. Het eten van twee walletjes (subsidie en shirtreclame) is m.i. een ondenkbare zaak. Het voetbal heeft toch genoeg voorbeelden om zich heen in andere sporten om te zien hoe kwetsbaar een club wordt wanneer deze eenmaal financieel gebonden zit aan een fabrikant e.d. Wanneer vernomen wordt hoe het bedrijfsleven denkt over sponsoring middels shirtreclame, dan moet een club zich nog maar eens goed bedenken alvorens aan zoiets te begin nen. In het algemeen denkt het bedrijfsleven één kant uit: naar zich toe. Heeft alleen belang bij een club als het deze goed gaat, veel in de publiciteit komt (en dat laatste: op welke wijze dan ooken laat de vereniging vallen als een baksteen wanneer het allemaal minder loopt. Diverse basketballclubs zijn helaas zeer trieste voorbeelden. Shirtreclame is niet de oplossing om de zaak financieel gezond te krijgen. In de praktijk zou dat erop neerkomen dat de rijken nog rijker worden en de armen nog armer, want de grote bedragen (zo die er mochten zijn) zullen ongetwijfeld naar de topclubs gaan, terwijl de rest (misschien) 4

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1979 | | pagina 20