BEIKR BIESHAAR BELKR BIESHAAR Carrosseriefabriek Constructiewerkplaats, Automobiel spuit en mof felinrichting JEUGD Officieel heb ik dus de functie: hoofd jeugdopleiding, wat be tekent: verantwoordelijk voor de opleiding van jeugdspelers. Zelf train ik in dit verband de A 1-selectie plus het C-elftal. Samen met Cees Groot en Dick de Groot doen wij de „kweek" van jeugd spelers en ik durf te stellen dat wij daarbij op de goede weg zijn, hoewel ik vind dat het nog niet optimaal is. Maar dat heeft tijd nodig en wij werken wel in de goede richting. Onze doelstelling in het totale gebeuren is natuurlijk spelers rijp maken voor het eerste elftal. Daar is uiteraard alles op gericht. Daar praat je ook over met de jongens; het afleveren van spelers voor het eerste elftal, ofwel in een wat ruimer verband voor de A-selectie. Dat verlangt een voetbalbedrijf als Ajax van je. Daarom ook dat er nogal wat van de jonge spelers verlangd wordt. Niet alleen mentaal maar ook fysiek; het prestatievermogen op beide niveaus moet erg hoog liggen wil men slagen, waarbij vooral de mentaliteit erg sterk moet zijn. Mijns inziens neemt bij de jeugd, in het algemeen, het prestatievermogen af, hoewel ik er onmiddellijk aan toe wil voegen dat er nog genoeg jongens zijn die er wél alles voor over hebben om de top te bereiken. Maar laat ik zeggen: een paar jaar geleden hadden van de honderd jongens er zeker negentig mentaal de kracht en de wil alles te doen en te laten om zo hoog mogelijk te komen. Nu zijn dat er ongeveer zestig. Dat komt natuurlijk ook door een wijziging in de wijze van leven. Alle normen zijn vrijer geworden, het gaat alles gemakkelijker, men beschikt over ruimere middelen om de vrije tijd te besteden maar ik bestrijd de mening dat speciaal de jonge mensen mentaal de kracht missen „Een profvoetballer moet véél doen en véél laten" om nog iets te willen bereiken. Er zijn, zoals ik al zei, nog genoeg jongens die bereid zijn te vechten en te knokken voor een ideaal. Ja, ik heb nog steeds veel vertrouwen in de jeugd, als ik zo om mij heen kijk. Als trainer van Ajax moet ik radicaal optreden; misschien gaat dat momenteel zelfs nog niet ver genoeg. Wij kunnen uiteraard alleen maar spelers gebruiken die van nature voetbaltalent hebben. Anders is Ajax niet de club die zij moeten hebben. Daarnaast moet de speler mentaal erg sterk zijn, over een grote discipline be schikken en doen wat de trainer wil. Dan alleen is hij geschikt voor het profvoetbal, dat nu eenmaal een keiharde zaak is. Onze benadering, mijn benadering is agressief. Wij stellen grote eisen, o.a. zeer veel ijver, de spelers moeten kunnen gaan tot op de bodem van hun „kunnen", willen gaan met de daarbij behorende instelling: altijd willen winnen. Iedere training is zeer zwaar. Wie dat niet volhoudt valt af. Zeer radicaal, maar dat móet. Topvoetbal is zeer zwaar, onderschat dat niet. Zowel fysiek als mentaal. Omdat Ajax zeer veel van zijn spelers verlangt mogen die jongens ook wel wat van de club eisen in de vorm van een goede accom modatie, een goede medische begeleiding, en bijvoorbeeld ook, in bepaalde gevallen: een goede studie-begeleiding. Deze laatste is bij Ajax grandioos. Werkelijk, iets dergelijks is elders in Neder land niet te vinden. De accommodatie en medische begeleiding zijn goed, maar er blij ven nog wel wensen. Ik heb onlangs nog eens een rapport uitge bracht over jeugdopleiding waar deze punten ook in voorkomen. Maar voorop staat dat ik als trainer alleen maar wil werken met de speler die, nogmaals, doet wat gezegd wordt. Met alle andere voetbalzaken zal hij zich niet bemoeien; dat gaat alleen maar ten koste van de prestatie. De speler moet ten aanzien van dit laatste zeer positief zijn ingesteld. Aan de andere kant besef ik donders goed dat wij momenteel leven in 1979 en dat de normen anders liggen dan vroeger. Iedere trainer is anders; je blijft je zelf. Ik ben even ronduit agressief, ja arrogant, stel mij hard op. Maar dat is nodig in dit vak. Daarnaast ben ik een overtuigd tégenstander van inspraak, spelersraden, discussies over training, benadering, voorbereiding etc. etc. Elke speler moet zich bij iedere wedstrijd weer (en ook iedere training) volledig concentreren en voorbereiden. Hij moet voortdurend met zijn vak bezig zijn en iedere wedstrijd een opti male prestatie leveren. Dat eist al veel! Inspraak bijvoorbeeld gaat ten koste van de prestatie. Gehoord hebbende wat Ruud Krol in Argentinië allemaal heeft moeten doen buiten zijn voetbalprestatie om, als het meebeslissen in allerlei randzaken, dan moet dat ten koste gegaan zijn van zijn presta ties. Ik wil niet zeggen dat dit de reden is van zijn minder goede vorm daar, maar ik vind het onjuist om een speler te betrekken 19651967 trainer Epe (amateurs) 19671968 jeugdtrainer Go-Ahead-Eagles 19681972 hoofdtrainer Veendam 19721975 hoofdtrainer Cambuur 19751976 hoofdtrainer Go-Ahead-Eagles 19761978 jeugdtrainer Feijenoord 1978jeugdtrainer Ajax in aangelegenheden welke buiten het prestatievlak liggen. En met dat presteren hebben de voetballers het al druk genoeg. Qua trainersaanpak spreekt ik tipte het eerder aan mij de Michels- stijl het meeste aan, hoewel niemand natuurlijk moet proberen hem te imiteren. Cor (Brom) heeft overigens wel een duidelijke Michels-invloed in zijn wijze van werken. Dat spreekt mij erg aan. EMOTIES Het is inderdaad zo dat een trainer sociaal erg zwak staat. In het begin besefte ik dat wel degelijk, maar de laatste jaren denk ik er niet meer aan. Dat komt misschien omdat ik meer vertrouwen heb gekregen, maar in ieder geval ook omdat ik zeker weet dat niemand zal omkomen van de honger indien er geen werk meer is. Voor mijzelf weet ik, dat ik mijn vak optimaal uitoefen en de jaren hebben trouwens ook geleerd dat het aardig gaat. Ik sta ook nauwelijks stil bij de vraag wat ik na mijn trainersloopbaan moet gaan doen of hoe lang ik dit vak nog zou kunnen uitoefenen. Bovendien heb ik ook nooit een ander diploma behaald dan het A-diploma voetbaltrainer. Ik heb een middelbare schoolopleiding en daarmee moet ik het maar doen. Veel trainers halen nog an dere diploma's om zich in te dekken tegen eventuele risico's. Ik heb dat nooit gedaan. Tot mijn 55ste jaar wil ik toch zeker in het veld staan, maar dan niet als jeugdtrainer. Maar ach, ik heb daar eigenlijk nooit over nagedacht. Ik leef nu en later zien we wel Ik ben wat prestatie betreft zeer eerzuchtig ingesteld, ik wil altijd RIJKSSTRAATWEG 202-204 1115 AV DUIVENDRECHT TELEFOON 020-991625-992420 Met Ajax-diploma 10% korting VW li

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1979 | | pagina 11