Ajax—Bayern Miinchen is men bezig de kip met de gouden eieren te slachten. Ik vind dat men daar toch al mee bezig is, maar dan helemaal. Wanneer je bij contractbesprekingen te horen krijgt wat de heren voetbal lers aan geld willen zien dan moet ik zeggen dat ik daar niet meer tegen kan. Ook een van de redenen om op te stappen. Een ander moet dat nu maar eens doen. Overigens zijn beroepsvoet ballers alleraardigste jongens waar ik erg goed mee kan op schieten, maar wat de financiële eisen betreft: schrikbarend! Ik geloof dat in de toekomst geen enkele club meer buiten sub sidie kan. Maar je moet er zolang mogelijk vanaf blijven, zolang mogelijk onafhankelijk blijven en baas in eigen huis zijn. Maar op den duur zal dat m.i. niet meer kunnen, Ajax heeft voor de stad Amsterdam erg veel gedaan. En niet alleen voor Amsterdam maar in feite voor heel Nederland. Daar hadden we het al over. De club heeft ons land in het buitenland erg in de belangstelling gebracht en dat allemaal voor 100% op eigen kracht. In ruil daarvoor zou de Gemeente Amsterdam wel eens wat terug mogen doen (gezegd moet worden dat de vermakelijkheidsbelasting inmiddels is afge schaft) en dat de club het predicaat „Koninklijk" verdient. Ik zou dat een rechtvaardige zaak vinden. Overigens ben ik ook van me ning dat geen regering, van welke politieke kleur ook, het lef zal hebben volksvermaak nummer 1Voetbal, te laten zakken. Dat zal altijd blijven bestaan omdat voetbal steeds nieuw is. Voetbal is niet te voorspellen, iedere wedstrijd is anders en juist dat onbe kende, dat onzekere, die spanning zal de mensen blijven boeien. Ik ben vóór een Europese competitie maar weet ook dat het al thans nu geen haalbare kaart is. Misschien drie of vier Neder landse clubs zouden hieraan kunnen meedoen en dat is natuurlijk onaanvaardbaar. Ook de eerste divisie moet blijven. In Frankrijk is de afschaffing daarvan de dood geweest voor het Franse voetbal. Wanneer er geen promotie-degradatiemogelijkheden meer zijn, valt een groot deel van de spanning ook weg en dan kun je wel ophouden. Ik ben Ajax vreselijk dankbaar voor alles wat ik heb mogen mee maken, voor alles wat ik van de wereld heb gezien, voor alle kontakten die ik heb kunnen leggen waardoor ook zeer veel vrien den. Denk echter nu niet dat elk Europa-Cup-reisje een feest voor ons was. Verre van dat. Maar dat kon ook vaak niet anders. We hebben als bestuur altijd geprobeerd de belangen van Ajax over al zo goed mogelijk te behartigen. We hebben met z'n allen ont zettend hard gewerkt om Ajax ver te brengen en toen de club dan alles had gewonnen wat maar te winnen was, zeiden niet alleen mijn vrouw maar ook anderen: „waarom houden jullie niet op, nu op dit moment". Maar wij wisten ook dat er eens een teruggang zou komen en die wilden wij ook meemaken. Welnu, een echte teruggang is het nooit geweest. Financieel misschien wel hoewel Ajax bijvoorbeeld nooit de waarde van zijn spelers op de balans heeft gezet. Maar wel een feit is dat geen enkele club in Europa kans heeft gezien 13 jaar lang onafgebroken Europees voetbal te spelen. Daarom, een echte teruggang is er nimmer geweest. Het voorzitterschap mis ik nog niet. Nee, misschien komt dat nog, maar momenteel ben ik eigenlijk wel blij dat ik niet meer die zorg heb. Zoals nu Athletico Bilbao er is. Wordt van Schiphol afgehaald, ontvangen, naar hotel brengen, persconferentie, dine ren. Volgende dag training bezoeken, lunch, vele representa tieve zaken, morgen weer andere bemoeiingen om 's avonds bek-af op de tribune te zitten en de groep donderdag op Schip hol weer uitgeleide te doen. Dat mis ik niet. Maar het is allemaal ook nog zo vers. De spanningen bij wedstrijden heb ik zeker nog en ik zal die niet kwijtraken. Ik voel me ook nog zeer betrokken bij alles en ik heb me tot het laatste uur volledig voor de club ingezet. We hebben o.a. nog kunnen regelen dat bij thuiswed strijden meer politie aanwezig is. Het was evenwel voor mij toch een moeilijk moment om tijdens de laatste bestuursvergade ring me te realiseren dat het echt allemaal over is. Ik heb toch zo lang met dezelfde bestuursleden gewerkt, ja, het is wat Zullen we nog wat drinken?? Ik zie de toekomst van Ajax erg optimistisch. Ben ik ook van nature, ik zei het al eerder Ajax zal altijd blijven bestaan. Zolang we maar mensen kunnen krijgen die uit de AjaX- familie komen echte Ajaxcieden. De nieuwe voorzitter, Ton Harmsen, is zo'n Ajacied en dat garandeert erg veel. Zo ben ik principieel niet tegen een manager, als het maar een Ajacied is! Ik vertelde het je. Wat je veel ziet bij ons is, dat het over gaat van vader op zoon. Neem je zelf maar, ook bijvoorbeeld Hordijk, Timman, De Boer e.a. Op jongeren moeten we bouwen, die heb ben we straks nodig. Ja zeg, nu we zo zitten te praten is er toch veel gebeurd in al die jaren. Er zijn ook veel zaken die nooit in de publiciteit zijn gekomen. Transferproblemen, gebeurtenissen bij buitenlandse reizen, veel andere voorvallen, noem maar op. Ik weet het nog niet zeker maar soms denk ik er over een boek te gaan schrijven. Niet over al die feiten die we al weten, maar over al die achter grondgebeurtenissen. Ik heb nogal wat dokumentatie op de „band" staan, maar niets opgeschreven. Bestuurszaken komen natuurlijk niet aan de orde maar ik zou wel aan Ajax toestemming moeten vragen om alle aantekeningen nog eens door te lezen teneinde mijn geheugen wat op te frissen. Maar goed, zover is het nog niet. Ajax, het is een stuk van je leven geworden met al die mensen, die ik ken, de goede verbindingen met een Feyenoord, PSV, AZ '67 e.a. Al die reacties Laatst kwam iemand naar mij toe en bedankte mij voor alles wat ik voor Ajax gedaan had, voor al die successen en tot slot vroeg of Ajax wel goed voor me zou zorgen nu ik geen voorzitter meer ben Kijk, dat zijn toch leuke en dankbare zaken, die je niet vergeet Tijn Middendorp VOETBALLER JOHAN CRUIJFF AAN DE EINDSTREEP Het afscheid van zijn gigantische voetballoopbaan zal voor Johan Cruijff plaatsvinden tijdens de vriendschap pelijke ontmoeting op DINSDAG 7 NOVEMBER in het AJAX-STADION. Aanvang 20.15 uur. Let u er echter wel op, dat voor deze wedstrijd GEEN enkel diploma geldig is, noch het bewijs houder van een Ajax-obligatie te zijn, noch de seizoenkaart of iets van deze strekking. Er wordt namelijk naar gestreefd om 'n zo groot moge lijk batig saldo op te brengen, bestemd voor de kanker afdeling van het Emma-Kinderziekenhuis te Amsterdam en de Stichting Nationaal Fonds Sport Gehandicapten. De toegangsprijzen zijn: Staanplaatsen 10, Zitplaatsen 20, De prijs voor de zitplaatsen geldt voor Ere- of Reynolds- tribune. De voorverkoop aan de bekende adressen begint woensdag 25 oktober a.s. 9

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1978 | | pagina 9