0 n B O L L E fl E U E Internationale collectie modebrillen Oogmeting R gekregen. In de succesvolle tijden was daarvan weinig sprake, maar er was ook niets in te brengen want het ging toch zo goed.Ik vind persoonlijk dat een algemene ledenvergadering plus een ledenraadsvergadering teveel is. De ledenvergaderingen stellen weinig meer voor. Of dat anders zou zijn wanneer er geen ledenraad was? Misschien zou het beter zijn wanneer de leden raad zichzelf ophief, om meer gewicht te geven aan de ledenver gaderingen. Nu kiest die ledenvergadering slechts mensen voor de ledenraad en meer niet. Ik vind dat jammer. Pers Je kunt niet zeggen dat ik weinig in de publiciteit ben. Wanneer je in het bestuur afspreekt dat ik de pers en „public relations" waarneem, ja dan kom je nu eenmaal in de picture. Dan bellen journalisten mij op wanneer er iets uitlekt.Bijvoorbeeld: wij zit ten achter een bepaalde speler aan, maar diens club weet het nog niet. Een journalist belt op en zegt: zeg Jaap, ik hoor dat je achter die en die speler aanzit. Klopt dat? Denk je dat ik dan ga zeggen: ja, je hebt gelijk. Weet je wat er dan gebeurt? Dan zegt de andere club: Aha, Ajax is in de markt, de transferprijs gaat on middellijk enige tonnen omhoog. Dus, ik kijk wel uit. Achteraf blijkt het dan toch waar te zijn en ja, dan heeft Jaap van Praag het gedaan. Juist, in het belang van Ajax! Gelukkig zijn er nog wel een paar journalisten die je kunt vertrouwen wanneer je zegt: ja, je hebt gelijk maar publiceer het in hemelsnaam nog niet want anders komen we in de problemen. Maar vooral de jongere garde der persmensen is anders. Dus moet ik ook zo handelen. Ik heb nóóit „De Telegraaf" voorgetrokken boven andere kranten. Al leen was het altijd zo dat die krant steeds even eerder en attenter was dan de anderen. Daarom kwamen vaak de primeurs in „De Telegraaf". Niet omdat ik Anton Witkamp persoonlijk zo goed ken. Maar ja, je doet het op dat punt vaak nooit goed, hoor. Een journalist heeft wel eens tegen mij gezegd: „Ajax is toch een zalige club. Daar is altijd wat mee, er is steeds wel wat over te schrijven". En ik huldig soms wel eens het principe: wat ze over me schrijven kan mij niet zoveel schelen, als ze maar over mij schrijven.Overigens vind ik dat de pers de V-". - Contactlenzenadviseur Ziekenfondsleverancier Foto- en filmartikelen le klas kleur- en zwart-wit afwerking JAVASTRAAT 117 - TELEFOON 350117 8 voetbalsport vaak niet dient door hun berichtgeving. De dikwijls zeer negatieve schrijverij stimuleert nu niet bepaald het publiek om naar het stadion te gaan en het is voor de Pers toch een kleine moeite wat positiever de voetbalsport te benaderen. Ajax heeft al het mogelijke gedaan om het „leegzuigen" door clubs van buitenaf tegen te gaan door de spelers goede contrac ten aan te bieden. Dat dat toch niet helemaal is gelukt, is bijzon der jammer. Ik geloof niet dat wij Johan Cruyff hadden moeten tegenhouden, hoewel dat met behulp van de K.N.V.B. wel mogelijk was geweest. Hij had een 7-jarig contract waarvan pas 2 jaar voorbij waren. Maar ook de spelers van die tijd maakten het Johan moeilijk. Maar je mag als club een speler, die zo'n enorme ver betering kan krijgen, niet tegenhouden. Dat geldt in de voetbal sport gelijk in het bedrijfsleven. Spijtig is het altijd weer wanneer spelers, die bij ons zijn weggegaan via de Pers onjuist natrappen op de club. Wim Suurbier b.v. had bij ons een lening gesloten en die nog niet terugbetaald. Dus lieten wij beslag leggen op z'n salaris bij Schalke '04. Normaal toch? Nou, je moest hem horen. Ander geval. Op een gegeven moment kregen wij de familie Dus- baba op bezoek met 400.000 gulden op zak. Men wilde met dat geld John vrij kopen. Maar wij wisten al lang dat hij naar Ander- lecht zou gaan voor 750.000 gulden. Je kunt dus nagaan voor wie dat verschil zou zijn. Uiteraard deden wij daar niet aan mee. Ik zei: wij verkopen geen spelers aan particulieren maar alleen aan clubs. Razend waren ze. Niets bleef er van Ajax meer over. Uit eindelijk is hij voor 850.000 gulden verkocht aan Anderlecht. En zo zou ik nog wel een tijdje door kunnen gaan. Weinigen hebben er idee van wat het is om bestuurslid van een topclub te zijn. Je krijgt met alles te maken. Ondanks dat het het bestuur zou ont lasten zie ik in het aanstellen van een manager het niet zo zitten tenzij het een Ajacied in hart en nieren is. Cruyff bijvoorbeeld. Daar zou ik volledig achter staan. Ik zou het geweldig vinden wanneer dit bestuur Johan zover zou kunnen krijgen. Ups en downs Successen komen niet zomaar. Daar komt veel voor kijken. Uiter aard geluk, ik zei het al, maar ook een grote dosis saamhorigheid tussen bestuur, trainers, spelers, medische staf (vergeet die voor al niet, Dr. Rolink en zijn mensen zijn de stille krachten achter het elftal) en iedereen die er maar bijhoort. Nou, en successen heb ben we gehad. Ik zal een paar echte noemen: het winnen „uit" bij Fenerbahce (28 november 1968) tijdens die enorme „kleiwedstrijd" op dat praktisch onbespeelbare veld; het winnen van de eerste Europa Cup op Wembley (1971); het winnen van de tweede Europa Cup, let wel in Rotterdam, in het Feyenoord-Stadion (1972) en tot slot de wedstrijd AjaxFeyen- oord die oorspronkelijk in het Olympisch Stadion zou worden ge speeld, wat Feyenoord alleen maar wilde wanneer Ajax 35.000 gul den zou betalen. Dat deden we uiteraard niet, speelden dus in ons eigen stadion en wonnen met 50. Kieboom toen zei: bedankt voor de les! Natuurlijk zijn er ook „downs" geweest en zijn er ook fouten ge maakt. Nare momenten: nou, pas nog, dat missen van strafschop pen bij Juventus. Wat mij ook erg heeft getroffen is het overlijden geweest van Nico Rijnders. De affaire rond Hans Kraay (ik blijf tot op de dag van vandaag zeggen dat hij zelf echt ontslag geno men heeft), het komen en gaan van George Knobel, het royeren van Arie de Wit, die geen geduld kon opbrengen om te leren van ouderen en samen te werken met ouderen, terwijl het achteraf on verstandig is geweest Rinus Michels terug te halen, hoewel er hier sprake was van een noodgedwongen beslissing. Maar gelukkig overheersen de successen en blijven die je het meeste bij. Ajax heeft ook nu een prachtig elftal en ik garandeer je dat wanneer deze jonge ploeg bij elkaar kan worden gehouden wij over een paar jaar weer een wereldelftal hebben. Niet zoals vroeger met Cruyff, want zo'n elftal komt de eerste 25 jaar niet meer, maar toch een team met enorm veel capaciteiten. Nog even iets over transfers: ik ben van mening dat het betaalde voetbal in Nederland blijft bestaan bij de gratie van de transfers. Want wat gebeurt er wanneer dit systeem wordt afgeschaft. Juist, dan gaan de grote bedragen in de zakken van de spelers zelf en

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1978 | | pagina 8