„Subsidie wordt onmisbaar maar je moet er wel zolang mogelijk vanaf blijven wel hij wist (samen met De Wit en Geudeker) dat ik gevraagd zou worden. Ik heb dat nooit helemaal begrepen. Na mijn benoeming als voorzitter bestond het bestuur uit een commissie betaald voetbal: Martin Bremer, Jaap Hordijk en Arie Knijn, dagelijks be stuur: Jan Westrik, Henk Timman en Jaap van Praag plus de amateurcommissie: André Kraan, Henk Smit en Wim Bruynesteijn. Negen man dus. De club had de beschikking over een middel matig elftal met daar onder een goede jeugd plus 1 miljoen gul den in kas. En ja, je kent zeker de kreet: het kapitaal moet op het veld lopen, welnu wij zijn toen begonnen met de aankopen van enige spelers: Nuninga werd aangetrokken van G.V.A.V., Henk Groot werd teruggehaald van Feyenoord. Ja, dat was me wat. Op de laatste dag van de transferperiode gingen we naar Feyenoord's manager Guus Brox en vroegen of Henk Groot te koop was. Eerst niet. Toch maar gevraagd om een bedrag te noemen. Brox zei toen: 450.000 gulden, waarop wij antwoordden: dan is hij gekocht. Nou, ik zal je vertellen, ik heb nog nooit iemand zo verbaasd zien kijken. Henk Groot kwam dus bij ons terug en hij was daar zó blij om, dat hij bij de eerste training twee keer het veld rond liep en daarna de toenmalige houten omheining kuste.Werkelijk ge beurd. Ook Ko Prins werd teruggehaald van Kaiserslautern. Kort om ik geloof dat wij zeker 3A miljoen uitgaven aan spelers. Ook Vic Buckingham kwam terug, hetgeen overigens geen succes bleek te zijn. Na een maand of negen, toen Ajax bijna onderaan in de Eredivisie stond, ging hij en kwam Rinus Michels. Bestuur lijk werd er ook orde op zaken gesteld. Ik vond het onmogelijk om met 9 man te vergaderen. Daar kwam niets van terecht en er is toen ook besloten in te krimpen tot 5 bestuursleden. Daarbij moesten dus 4 mensen afvallen wat natuurlijk een moeilijke be slissing was. Het bestuur ging toen bestaan uit André Kraan, Jaap Hordijk, Henk Timman, Jan Westrik en Jaap van Praag. En zo is dat lang gebleven. Laat ik voorop stellen dat de factor geluk uiter aard een grote rol speelt wil je als bestuur de wind van voren hebben. Ik wil niet zeggen dat alléén Cruyff Ajax het succes heeft gebracht. Ook spelers als Keizer, Swart en Pronk hebben zeker bijgedragen aan die enorme ontwikkeling en successen. Maar je moet als bestuur wel capabel zijn om die gunstige omstandigheden volledig uit te buiten. Het is dus niet ALLEEN geluk. Wij waren als bestuurders bezeten om van Ajax iets te maken, onze bezieling de club weer aan de top te brengen en daar hadden we alles voor over. Dag en nacht waren we bezig. Vergaderden niet één, maar vier keer per week en lieten niets na om de zaak weer op het hoogste niveau te brengen. Dat lukt je niet alleen met geluk, maar ook met slagvaardigheid. Vaak is het zo dat wanneer de nood hoog loopt en anderen daar blijkbaar genoegen in scheppen, de reactie groot is. Gerard Cox maakte b.v. na de eerste Europa Cup van Feyenoord het liedje „Ajax is dood". Nou hij heeft het gewe ten: de jaren daaropvolgend wonnen we 3x de Europa Cup I plus 1x de Wereldbeker.Zullen we wat drinken? Weet je wat ik ineens bedenk.ja, ik spring wel van de hak op de tak en dit zet je dan maar ergens achterin of zo.dat ik eigen lijk mijn voorzitterschap op dezelfde wijze heb uitgeoefend als dat ik mij gedraag in mijn bedrijf. Het klinkt misschien gek of ijdel, ik ben ook ijdel en ik schaam mij daar niet voor maar ik ben altijd bang dat er iets vergeten wordt. Ik loop altijd te vragen: heb je dat gedaan, is dat gebeurd, vergeet je dat niet. Ajax heeft nooit slechte bestuurders gehad. Vraag me niet hoe dat komt. Dat weet ik niet. Of misschien ook wel: het zijn altijd echte Ajacieden geweest. Mensen die zich emotioneel bij de club be trokken voelen. Dat is een vereiste wil je deze functie goed doen. Je moet konstant de belangen van je club dienen en beschermen. Daar moet je Ajacied voor zijn. De maatregelen die je neemt moeten volledig in het belang van de club zijn. Door die sportieve ontwikkelingen werd er organisatorisch ook wel het een en ander veranderd. De administratie zat niet goed in elkaar, reden waarom het bestuur mensen in vaste dienst aantrok. Dat loopt nog steeds prima. Wij hebben ook geprobeerd Ajax in het buitenland zo goed mogelijk te verkopen en zijn daar goed in geslaagd, ledereen kent ons. Ik heb enorm veel relaties bij de U.E.F.A., de F.I.F.A. en talloze clubs. We staan nog steeds erg goed aangeschreven in het buitenland, kunnen nog enorm veel vriendschappelijke wedstrijden spelen maar we hebben helaas te weinig data om op alle aanvragen te kunnen ingaan. Ach, je weet het toch, met Ajax kan je overal in de wereld terecht. Staan we ergens in het buitenland in een hotel op de lift te wachten. Komt er een liftboy aan en vraagt waar we vandaan komen. Zeggen we: Holland. Dat zegt die jongen niet zoveel. Voegen we er aan toe: Amsterdam. Roept die knul: Oh.Ajax! Organisatie We hebben een grote organisatie. Kijk eens naar al die commis sies die er zijn en de mensen daarin die zoveel werk achter de schermen verrichten. Mensen die b.v. elke zondagmorgen vroeg op pad gaan en tot hun enkels in de klei staan bij onze jeugd- en amateurwedstrijden. Daar heb ik veel respect voor. Ik ben blij dat Ajax niet gescheiden is in een prof- en amateurafdeling. M.i. zou dat de dood van de club zijn. Ajax is nog een echte vereni ging, hoewel het tegelijkertijd een voetbalbedrijf is met een erg dure huishouding. Je kunt je dus afvragen of het op den duur nog wel haalbaar is de bestaande organisatie te handhaven. Ik zie wel degelijk wat in sponsering of steun van de overheid. Het zal m.i. op den duur wel moeten, maar ik wil wel baas in eigen huis blijven. Vergeet niet dat die amateurafdeling van ons toch elk jaar al veel geld kost, zonder inkomsten, en dat die Sectie wél bestaat dankzij het betaalde voetbal. Ik zie zo vaak in de club blokvorming en dat is m.i. onjuist. Ik be doel daarmee dat bijvoorbeeld de amateurafdeling iemand persé in de Ledenraad wil hebben. Men trommelt het 3e, 4e en 5e elftal op om allemaal op de betreffende persoon te stemmen opdat hij wordt gekozen. Dat noem ik blokvorming. Jammer. Ik weet dat er ook lieden zijn die het mij kwalijk nemen dat ik weinig of nooit jeugdelftallen of amateurwedstrijden bezoek. Maar ja, je moet goed begrijpen, daar zijn andere mensen voor uit het bestuur die dat doen. Ik ben dag en nacht met Ajax bezig. Met zaken achter de schermen, die onmogelijk publiek kunnen worden gemaakt, zo dat ik op zondagmorgen wel eens iets langer thuis wil blijven. Maar weet dat ik toch bij iedere thuiswedstrijd om half twaalf op het stadion ben en elke uitwedstrijd meega, wat je ook een hele dag kost, omdat de spelers dat willen. Dan vind ik het aandacht geven aan jeugdontmoetingen niet direkt op de eerste plaats komen. Wanneer ik in de Ledenvergadering de vraag krijg of over de sloot bij Voorland een brug of een plank moet komen dan denk ik: mensen waar zijn we mee bezig. Dat zijn toch geen za ken om in een ledenraadsvergadering te bespreken, (nogmaals vergeet niet, alsjeblieft: je hoort veel IK: maar ik bedoel altijd Het Bestuur). Kortom ik heb geen tijd om aan alle details aandacht te geven. Niet dat dat niet moet gebeuren maar daar zijn anderen voor om dat te behandelen. Als je weet wat er zich allemaal afspeelt op transfergebied, op K.N.V.B.-vlak, man, dat is wat hoor! Ajax heeft altijd voorop ge staan bij nieuwe ontwikkelingen. Wij hebben er voor gezorgd dat de vergoeding per speler aan clubs die voetballers afstaan aan het Nederlands Elftal verhoogd werd van 1.000,- naar 2.500,-, Ajax heeft er ook voor gezorgd dat spelers die uit het veld wor den gezonden bij interlandwedstrijden niet voor hun club zijn ge schorst en zo meer. Toch is er een periode geweest dat bij verga deringen van de clubs iedereen vóór stemde als Ajax tégen was en omgekeerd. Uit pure jaloezie, geloof ik. De Ledenraad heeft bij Ajax de laatste tijd een grotere inbreng 7

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1978 | | pagina 7