JAAP VAN PRAAG: „Men is bezig de kip met de gouden eieren te slachten Ridder in de Orde van Oranje Nassau, Ere-voorzitter van zijn club Ajax en Lid van Verdienste van de K.N.V.B. afd. Amsterdam. Deze onderscheidingen kreeg Jaap van Praag tijdens de enorm druk bezochte afscheidsreceptie op 29 september jl. in het Alpha-Ho- tel. Per 1 september j.l. besloot hij, na ruim 14 jaar, de voorzitters hamer van Ajax neer te leggen. Geheel op eigen wijze had hij de functie van president van Ajax uitgeoefend waarbij het hem aan belangstelling via allerlei nieuwsmedia nimmer heeft ontbroken. De club en daarmee veelal zijn persoon als de man die de public relations en perszaken behartigde ving als hoge boom nogal wat wind. Hetgeen inhield dat de naam Ajax ontzettend vaak werd geschreven en genoemd, waarbij die van Jaap van Praag niet onvermeld bleef. Hij heeft daar zo zijn eigen mening over. Jaap ging z'n eigen weg, maar altijd in overleg met zijn mede bestuursleden en altijd één gedachte: het voor 100% behartigen van de belangen van Ajax! Hij beseft ook dat hij de successen van zijn club onmogelijk alleen zou hebben kunnen realiseren. De steun van al die andere mensen achter de schermen is onmis baar. Zijn spreken in de ,,ik"-vorm moet altijd worden vertaald in: wij, het bestuur. Het zal u duidelijk zijn dat Jaap van Praag enorm veel heeft mee gemaakt in die ruim 14 jaar voorzitterschap van Ajax. Vrijwel dag en nacht stond hij klaar voor de club. Volgens hem een vereiste wil iemand die functie bij Ajax goed uitvoeren, hoewel hij er on middellijk aan toevoegt dat hij de laatste zal zijn die beweert dat Jaap van Praag het zo goed gedaan heeft. In zijn periode heeft niet alleen Ajax maar ook het totale Nederlandse voetbal een enorme ontwikkeling doorgemaakt, die voor wat betreft onze vereniging er toe heeft geleid dat de naam AJAX een onuit wisbaar, een niet weg te denken begrip is geworden in het bui tenland. Het Nederlandse voetbal is mede door Ajax op een ni veau gebracht waar veel landen jaloers op zullen zijn. Echter ook tegenslagen heeft de club de afgelopen 14 jaar moeten incasse ren; het was niet alleen hosanna. Als sluitstuk van zijn voorzitter schap praat ik dinsdag 26 september (de avond vóór de achteraf bijzonder spectaculaire wedstrijd tegen Atletico Bilbao) ruim 5 uur met Jaap van Praag over Ajax. Uiteraard gaat dat praten hem erg goed af. Een enkele vraag is goed voor een lang mono loog, waarbij zijn enorme betrokkenheid bij alles wat Ajax is sterk tot uiting komt. Hier zijn verhaal na 14 jaar voorzitterschap: ,,Op het moment dat je vader mij vroeg of ik iets voelde voor een interview, vroeg ik me af wat je nu nog in hemelsnaam aan mij zou moeten vragen, ledereen weet alles van me. Nou ja, we zul len maar beginnen. Vóór ik voorzitter werd? Ja, inderdaad daar zal men weinig over weten. Althans de buitenwereld. Binnen de club wel. In 1916 ging ik met mijn vader aan het handje naar Ajax. Ja, dat werd met de paplepel ingegoten. Nog naar het oude veld met die ophaalbrug. Voetballen wilde ik wel, maar van mijn vader mocht dat niet in Ajax zijn. Want dan moest ik door-de- weeks trainen. En gezien het feit dat ik op school nogal lui was en allesbehalve een ster, viel dat trainen natuurlijk slecht en ging ik maar op zaterdag voetballen zodat ik zondags naar Ajax kon. Nou ja, in 1929 werd ik toch lid en heb ik het op voetbalgebied tot het 5e en 6e elftal gebracht. Ook wel eens in het derde gespeeld maar dat mag geen naam hebben. Ik had ook veel vrienden bij Ajax. Kende al die spelers van het eerste elftal als Jan Schubert, Dick Been, Piet van Reenen, Erwin van Wijngaarden e.a. Vele „uitwedstrijden" ben ik meegegaan. Vertrokken we van het Wees- perpoortstation naar bijvoorbeeld Willem II in Tilburg. Was je na tuurlijk een hele dag onderweg. Als broodwinning zat ik in de grammofoonplatenbranche. Onlangs het feit herdacht dat ik 50 jaar geleden in de zaak van mijn vader kwam. Bij Ajax ook grammofoonplaten gespeeld. Ik verzorgde het omroepen in het in middels nieuwe stadion, deed mee aan de revue „Ajax in het Goud" met Johan Boskamp, ik organiseerde feestavonden, speel de Sinterklaas met Wim Volkers als Zwarte Piet, voelde mij eigen lijk ook artiest, had een TV-programma, zat veel in de muziekwe reld, ja.wat heb ik eigenlijk niet gedaan. Ik schreef ook in het clubblad onder de schuilnaam „Optimist". Dat ben ik trouwens altijd. Werkelijk.ik vind dat je altijd optimistisch moet zijn voor de zaken waarmee je bezig bent. Dat houdt de moed er een beetje in. Voorzitter Op een gegeven moment word ik gebeld, ik weet geen eens meer door wie, met de vraag of ik iets voelde voor het voorzitterschap van Ajax. Ik wist dat ik niet de eerste keus was maar ik voelde er toch wel wat voor, hoewel ik uiteraard geen idee had waar ik aan begon. Ja, ik nam de functie over van Jan Melchers en ik blijf zeggen dat ik het zeer betreur dat hij sinds die tijd bij ons is weg gebleven, omdat ik vind dat hij veel voor Ajax heeft gedaan. Ja, ik vind het nog erg jammer dat hij Ajax toen de rug toekeerde, hoe- 6

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1978 | | pagina 6