beslissing van de scheidsrechter wordt gevolgd, werd het Ajax- protest op grond daarvan afgewezen. Maar in ieder geval hadden we onze mening bij de UEFA kenbaar gemaakt. Zondag 17 september naar de FC Utrecht, naar de Galgenwaard, óók al zo'n plek, waar je vroeger maar al te vaak met lood in de schoenen naar toe ging en dikwijls met de rug tegen de muur werd gezet. Nu, dat is ditmaal zeker niet het geval geweest. Wel hebben de mannen uit de Domstad het genoegen mogen smaken op een voorsprong te komen, toen Piet Schrijvers (overigens zonder fouten) bij een corner mistastte, maar de vreugde was van korte duur. Meyer maakte gelijk, Clarke benutte zijn zoveelste strafschop, Frank loste een grandioos afstandschot (13) waarna Ray op nieuw vanaf de witte stip raak schoot (14). Thuis tegen de FC VVV, waarbij de Venlonaren in de onderste regionen verkerend echt niet naar de hoofdstad waren geko men m de verwachting veel resultaat te kunnen boeken. Wat gaat een club in zo'n geval meestal doen; de „pot" met een man of tien gesloten houden, anders gezegd: in de verdediging. Aangezien te verwachten was dat Athletic de Bilbao in de a.s. return een niet veel ander spel zou gaan spelen begrijpelijk de 2O voorsprong verdedigen was de ontmoeting tegen de FC VVV ergens een goede oefenpartij voor Ajax. Zo'n 10.000 toeschouwers zagen dat. Aanschouwden ook hoe Krol, Lerby, Ling en Meyer een 4O overwinning op het score bord (dat langzamerhand toch beter gaat werken) deden ver schijnen. Dat gebeurde allemaal op zondag 24 september j.l. De enorme belangstelling ging hierna uit naar de return van onze strijd tegen de Spanjaarden: Athletic de Bilbao. Wat een wedstrijd is dat geworden. Wat heeft het publiek mee geleefd, hoe heeft het onze jongens aangemoedigd, gesteund. Als in geen jaren Zondags na de strijd tegen VVV ontmoetten we in de spelers home nog even Piet Schrijvers. Op het ogenblik werkelijk in prima vorm. „Woensdag Dat moet kunnen, dat MOET kun nen Aldus onze doelman. En het kon. Geweldig zoals Ajax speelde. Wederom pech: bij de „warming up" verstapte zich Dick Schoenaker. Hij moest er uit en Hans Erkens verving hem. Dat was wel even een moeilijke situatie: de aanvulling voor de wisselspelers. Doch de inzet van Krol (geweldig Ruud) en zijn medespelers was zó enorm dat steeds maar die Spanjaarden onder druk zet tend, vaak adembenemendhelaas ook vele kansen missend, zodat velen ver in de eerste helft toch wel bedrukt zaten te kijken, omdat er nog niet gescoord was. Maar vlak voor rust gaf refPartridge ons een penalty toen tot tweemaal toe Ajax-spelers in het strafschopgebied onder uit werden gehaald. Clarke schoot vanaf de stip raak. Rust 10. Na de hervatting blééf de sfeer, zowel in het veld als op de tribunes. Ajax bleef gaan tot het uiterste. En de resultaten bleven niet uit. Een schitterende aanval van het duo Lerby-Krol bracht de bal bij Ray die feilloos inschoot. (20). De stand was gelijk. Wét een gejuich. In jaren hebben we niet meegemaakt dat vanaf de tribunes zo werd meegeleefd. We zullen het einde niet licht vergeten. Vanaf onze plaats in de radio-kamer, die niet veel uitzicht bood, zagen we op een moment de klok op het score-bord 42.15 minuten aanwijzen, nog bijna met blessuretijd 3 minuten dus. We hadden even gelegenheid over de schouder van Wim van Steenbergen heen te kijken, en zien op dat moment net het prachtige aangeven van Ruud Krol en de knal van Lerby 3OU En even later is het zover! We zijn er, we hebben het gehaald. Staande tribunes brengen onze jongens een ovatie. Vreugde alom! Een avond om nooit te vergeten. Om ruim elf uur beleven we de strijd nog eens via de beeldbuis. En blijkt ook dat zowel Jan Westrik ais Gerard Holsheimer jarig zijn, die de overwinning natuurlijk als hun mooiste cadeau beschouwen. We drinken nog wat met zijn allen op hun gezondheid Het is ruim twaalf uur, derhalve middernacht als iedereen „inrukt". Het was enorm. Vrijdags 29 september j.l. zat vice-voorzitter Dick Boering in Zürich, aanwezig bij de loting van de tweede ronde. Voor ons werd Lausanne Sport" getrokken, eerst thuis in het Ajax-Stadion op 18 oktober a.s.; de return op 1 november 1978. Zo op het oog niet zo'n lastige tegenstander maar, pas op! Laten we NIE MAND onderschatten! M.V.V.-uit, de eerste nederlaag (1O). We, d.w.z. Krol en zijn mannen waren niet in staat ook nog maar gelijk te komen toen de achterstand reeds na enkele minuten ontstond. Ondanks moei te genoeg voor een beter resultaat. Dat kan nauwelijks drie dagen achter zo'n emotievol gebeu ren als tegen Athletic de Bilboa. Dan wil er iets niet hoe hard je er ook voor werkt. Niet lang bij stil blijven staan. Doorgaan het zal onze enige nederlaag waarschijnlijk niet zijn. Ook van onze tegenstanders niet. Aan de orde: Ajax-Vitesse. We waren reeds enige weken geleden „getipt" door John Frede- rikstadt, sport-statisticus no 1, dat Ajax binnenkort zijn twee duizendste doelpunt zou scoren, te rekenen vanaf de invoer van het betaalde voetbal met de comp. 1954-1955. Als we met min stens 6 goals verschil van FC VVV wonnen, wel, dan was het zover. Om generlei invloed op de spelers te laten overkomen waren alléén bestuur en trainers op de hoogte. Maar in de strijd tegen de Venlonaren bleef de gebeurtenis uit, aangezien we „maar" met 4O wonnen. Nü lag het voor de hand dat „uit" tegen MVV de resterende twee doelpunten in Maastricht zouden vallen. Maar het liep anders MVV-Ajax 1O! Dus tóch in Amsterdam tegen Vitesse. Maar sterk verdedigend spel van de Arnhemmers hield vóór de rust de stand dubbelblank, mede door voortreffelijk werk van hun doelman. Nóg geen zeker heid dus. Die kwam pas nadat Frank Arnesen het scorebord voor het eerste Ajax-doelpunt in beweging had gebracht, en Soren Lerby „de man van de tweeduizendste bleek te zijn". Twee-duizend goals in ruim vier-en-twintig competities. Met als aardigheid de vermelding van de seizoenen waarin 100 of meer doelpunten werden geproduceerd: 1959-1960 (109) 1960- 1961 (102) 1966-1967 (122!) 1969-1970 (100) 1971-1972 (104) 1972- 1973 (102). Om, tenslotte, wat de wedstrijd tegen Vitesse aangaat nog te memoreren dat Ray Clarke en Geert Meyer mede voor een 4O eindstand zorgden. Wat de verrichtingen van Jong-Ajax aangaat, verwijzen wij u naar de verslagen van de heer A. Kraan, terwijl ook de corresponden- ERE-VOORZITTER J. VAN PRAAG De belangstelling op de door ons Bestuur aangeboden afscheidsreceptie, ter gelegenheid van mijn aftreden als voorzitter van Ajax, heeft werkelijk mijn stoutste verwach tingen overtroffen. De prachtige cadeaux, de fraaie bloemen, de Koninklijke Onderscheiding, de benoeming tot Lid van Verdienste van de KNVB afd. Amsterdam alsmede door mij bijzonder gewaardeerd het Ere-Voorzitterschap van Ajax, dat alles maakte het voor mij en mijn echtgenote tot een onver getelijke avond, waarbij ik ook vaak diep getroffen was door de woorden en andere bewijzen van hartelijkheid en sympathie. Ik stel er prijs op iedereen die op een of andere wijze tot dit geweldige afscheidsfeest heeft bijgedragen, daarvoor in een persoonlijke brief te danken. Maar dat zijn er zo- velen dat ik niet een ieder op korte termijn kan schrijven. Vandaar dat ik hen, die nog niet van mij hebben gehoord, alvast via ons clubblad mijn grote erkentelijkheid wil betuigen. Dank u dank u, het was enorm. J. van Praag. 3

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1978 | | pagina 3