Jaarverslag van de secretaris (in verkorte vorm) Geachte Clubgenoten, Tengevolge van het alweer verstrijken van een verenigingsjaar, rust op mij opnieuw de plicht u daarover verslag uit te brengen. Het is de 15e keer dat ik daaraan begin en ditmaal betreft het de periode 1 juli 1977 tot en met 30 juni 1978. ALGEMEEN Het afgelopen seizoen bracht ons geen Kampioenschap van Nederland, maar mijns inziens kan daarom toch niet worden gezegd dat het, sportief gezien, voor ons een slecht jaar is ge weest. De competitie werd beëindigd op de 2e plaats, rechtgevende op deelname aan de wedstrijden om de Uefacup. In de strijd om de KNVB-beker werd wel de finale bereikt, maar deze werd jammer genoeg met 1-0 van A.Z. '67 verloren. Bij de wedstrijden om de Europacup 1, werden we op een beetje trieste wijze in de kwart finale gewipt door Juventus. Ter vergelijking breng ik u nog even in herinnering de resultaten van het voorgaande jaar. Wél kampioen van Nederland, maar zowel in de wedstrijden om de Uefacup als de KNVB-beker werden we reeds in de 1e ronde uitgeschakeld. Hoewel het niet mijn terrein is, denk ik dat de financiële resul taten hierdoor beter zullen zijn dan vermeld in de bij het begin van het verenigingsjaar gemaakte begroting. Of deze veronder stelling juist is zal moeten blijken uit het verslag van de penning meester. Een zwarte bladzijde in de Ajax-geschiedenis is natuurlijk de degradatie van Jong-Ajax. Mocht echter het plan om tot een regionale indeling van de 37 clubs over te gaan werkelijkheid worden, dan zal er geen degradatie plaatsvinden, want dan komt er 1 afdeling van 13 clubs en 2 afdelingen van 12 clubs (dit laatste is gebeurt. Red.). In de Amateurafdeling werden de volgende elftallen kampioen: Ajax3, Jun. A1, Jun. B1, Jun. C1, Jun. C 3, terwijl de pupillen A 1 kampioen werden van Amsterdam. Namens het bestuur felicitaties en woorden van dank aan ieder een, die heeft meegewerkt aan het behalen van deze successen. Wanneer het spreekwoord: „Wie de jeugd heeft, heeft de toe komst" op waarheid berust, behoeven we ons dus gezien het vorenstaande geen zorgen te maken. Veelal wordt geschreven en gezegd dat als in Nederland het voetbal net zo zou worden gespeeld als in Duitsland en Engeland het publiek wel weer naar de velden terug zou keren. Opmerkelijk is echter dat vele Duitse en Engelse clubs op de rand van een financiële afgrond staan, waaruit men toch moet afleiden dat in die landen misschien wel voor bepaalde wed strijden grote belangstelling bestaat, maar dat overigens ook daar de totale publieke belangstelling wel wat te wensen over laat. Mijns inziens is het Nederlandse voetbal nog niet zo slecht; dat is bij het WK 1978 ook weer gebleken. Het zou er al erg mee gebaat zijn, indien de schrijvende pers, de T.V. en de radio zich wat minder negatief zouden opstellen. Het leek mij juist om in dit verslag heel in 't kort ook iets te vermelden omtrent het door een stuurgroep opgestelde rapport „Gezonder Betaald Voetbal". Het rapport werd door de afgevaardigden van de clubs besproken in de vergadering van de F.B.O. van 17 maart 1978 en in de vergaderingen Betaald Voetbal van 15 april en 22 mei 1978. Het werd betreurd dat in de stuurgroep namens het Betaald Voetbal maar één persoon zitting had, namelijk de heer Zwikstra, die van zichzelf altijd zegt - dat is bekend - dat hij geen verstand heeft van voetbal. Liever had men gezien, dat er iemand was geweest welke wel die specifieke kennis heeft. De afgevaardigden van de clubs waren het met 3 punten uit het rapport in 't geheel niet eens, namelijk: 1. het aantal contractspelers wordt vastgesteld op 20; 2. het vaststellen van de zaterdag als vaste speeldag en 3. de financieringsmethode. Enige gemaakte opmerkingen: 1. Een aantal van 20 contractspelers wijst men beslist af, omdat dit persé te weinig is, daar men alleen al voor het 1e elftal dient te beschikken over 18 contractspelers. In de laatste jaren werd door vele clubs vaak uitstel gevraagd voor het C-elftal, omdat men niet over voldoende spelers beschikte. Van de opleiding van jeugdige spelers zou bovendien niets meer terecht komen. 2. Het dwingend voorschrijven van de zaterdag als vaste speel dag wordt onjuist geacht, omdat het gebaseerd is op een uitkomst waarin personen zijn betrokken, die niet behoren tot de geregelde bezoekers van het betaald voetbal. Bij gehouden onderzoek in de Rijnmond en Enschede werd bijvoorbeeld de voorkeur gegeven aan de zondag. Een enquête bij de wedstrijd F.C. Amsterdam-Ajax wees aan dat 59% voorstander was van de zondag, 29% voor de zater dag en 12% voor de vrijdagavond. Bovendien zullen de clubs die nu veelal op zaterdagavond spelen, in de maanden december tot en met februari - in verband met de kou en het slechte weer - niet op dit tijd stip aantreden. Er dient eerst ook nog overleg te worden ge pleegd met de Middenstand en het zaterdagamateurvoetbal. 3. Een uitkering van 40.000,- per jaar per club wordt te weinig geacht om daarvoor je zelfstandigheid prijs te geven. De financiële commissie betaald voetbal liet bij monde van haar voorzitter, Drs. C. van Rijn (tevens voorzitter van Sparta) weten zich niet te kunnen verenigen met deze voorgestelde financieringsmethode. Onbillijk wordt ook gevonden dat, ten behoeve van lichtinstal laties, een groot bedrag zal worden aangewend, terwijl de clubs die zelf reeds een lichtinstallatie hebben laten plaatsen op generlei wijze tegemoet worden gekomen in terugbe taling van een gedeelte van de kosten. Afschaffing van het thans in Nederland geldende vergoedings systeem is onuitvoerbaar, daar dit in Uefaverband dient te worden geregeld. Een motie door de heer Van Rijn ingediend namens 12 clubs en met algemene stemmen aangenomen diende door het be stuur Betaald Voetbal ter kennis te worden gebracht aan de staatssecretaris C.R.M. ter bereiking van de in de punten be doelde aanpassing. De 3 punten in de motie luiden: a. het aantal contractspelers dient duidelijk hoger vastgesteld te worden dan 20; b. nadere bespreking omtrent de aanwijzing van de zaterdag als vaste speeldag; c. bespreking van het financieringssysteem met alles wat eraan verbonden is. In de loop van het jaar werden vele besprekingen gehouden tussen het bestuur Betaald Voetbal en afgevaardigden van de clubs die spelers leveren aan de selectie van het Nederlands elftal. 6

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1978 | | pagina 6