Dringend verzoek Wonen in Gooi en Eemland maximum snelheid 10 km Eigen kweek Een van de meest opvallende zaken in de aanloopperiode naar het inmiddels gestarte voetbalseizoen 1978-1979 is de rust op de transfermarkt geweest. Wat in vroegere jaren spectaculaire maan den waren en een spannende opvulling voor de wedstrijdloze weken, daar is weinig meer van over gebleven, leder jaar worden de echte grote onverwachte transfers minder. Uiteraard speelt de alles overheersende factor geld een grote rol in deze. De clubs kunnen zich niet meer permitteren honderdduizenden gul dens uit te geven voor het aantrekken van de zo vurig gewenste versterking. Behalve de grote uitgaven spelen de risico's een belangrijke rol. Een dure aankoop kan geblesseerd raken en lange tijd van spelen uitgesloten. Ondanks allerlei verzekeringen, die clubs en spelers kunnen afsluiten, heeft een elftal niets aan een goede speler die niet kan of mag voetballen. AZ '67 wekt momenteel nog wel de indruk dat men maar kan blijven kopen, maar ook daar zal eens een eind aan komen. Overigens is de AZ '67-organisatie opgezet met totaal andere bedoelingen dan clubs als Feyenoord, PSV en Ajax. Voor de heren Molenaar is AZ '67 een-middel-totwaarbij de commerciële belangen de grootste rol spelen. En zo lang AZ min of meer in de lift blijft bestaan er ogenschijnlijk geen problemen, maar o wee wanneer het keertOp dat punt komt iedere club aan de beurt Overigens is Ajax niet helemaal passief geweest. Ray Clark en Wim Meutstege van Sparta, Piet Wijnberg van FC Utrecht, Ruud Kaiser van Go Ahead Eagles en Kees Zwamborn van de FC Vlaardingen zijn de club komen versterken terwijl Ruud Geels het weer in België gaat proberen. Ook Aitze Bouma zoekt het bij onze Zuiderburen, nl. FC Boom. Wat in feite voor de club Ajax boeiender is: de groep „eigen kweek"-spelers in de A-selectie is aanzienlijk uitgebreid. De door stroming vanuit de eigen clubgelederen is belangrijk te noemen en de praktijk heeft uitgewezen dat „eigen kweek"-spelers veelal zeer waardevol zijn voor de club. Ik denk altijd maar aan die „Gouden Periode" met Cruyff, Keizer, Swart, waarbij dat enorme elftal voor het grootste gedeelte bestond uit spelers die in Ajax waren ge groeid naar een hoog niveau. De club gaat nu weer in die rich ting door middel van het verlenen van een A-contract aan spelers als Erwin Cramer (dan wel gescout maar zeer jong in Ajax gekomen), Corrie v. d. Brink (10 augustus jl. 18 jaar geworden) en de talenten Muller, Papavoine en Martinez, allen nog maar 18 jaar met nog een zeer lange voetballoopbaan voor de boeg. De jongste in de selectie is overigens Ruud Kaiser die in december nog 18 moet worden. En wanneer u dan bedenkt dat de „oudste" Zoekt u een woning, vraag onze gratis woninggids met vele te koop zijnde aanbiedingen Wij verzorgen tevens uw financiering Makelaarskantoor onroerende goederen ANT. H. HAK EN ZN. Hoofdstraat 24 - Baarn <UL» Telefoon 02154-12210 en 12048 b.g.g. 03493-2242 Reeds eerder hebben wij in deze kolommen gewezen op het binnen de hekken van ons Ajax-Stadion geiden- de gebod: Desondanks wordt op het geasfalteerde wegdek vaak met een vaart gereden, als was men op het circuit van Zandvoort. Vooral de brommers resp. motoren zijn daarbij de grote boosdoenders. Teneinde ongelukken te voorkomen, vragen wij DRIN GEND uw medewerking. Het Bestuur speler nog geen 32 is (Piet Schrijvers) dan kunt u aannemen dat de selectie merendeels uit jonge spelers bestaat waar alle ontwikkelingsmogelijkheden nog inzitten. En dat is in feite het doel waarna behoort te worden gestreefd: het óp- en bégeleiden van jeugdvoetballers naar een zo hoogmogelijk niveau met aan dacht voor alle problemen en randverschijnselen welke zich daar bij voordoen. Ook Ajax kan niet altijd zonder het aankopen van spelers. Men heeft nu eenmaal een naam te verliezen in Neder land en Europa en alles wordt gedaan om dat te voorkomen. Het is een uiterst gezonde zaak dat Ajax (en ook Feyenoord) een beleid probeert te voeren primair gericht op de ontwikkeling van het eigen materiaal in de club. Om dit te doen moet beschikt kunnen worden over een deskundige technische staf (trainers) die liefst zo veel mogelijk uit ex-Ajaxvoetballers bestaat. Alleen Leo Beenhakker is (nog) een „vreemde" in de bijt. Bennie Muller (opvolger van Wijnands) allerminst! Velen zullen met mij van mening zijn dat de ontwikkeling van eigen spelers de enige haalbare manier is om als topclub het hoofd boven water te houden. Zeer veel aandacht gaat naar de jeugd, waarbij de voetbalprestatie centraal staat maar ook dege lijk aandacht wordt gegeven aan sociaal-maatschappelijke pro blemen (studie), die allemaal direkt of indirekt te maken hebben met de ontwikkeling als topsporter. Het rendement van dit beleid is duidelijk zichtbaar, hoewel nog lang niet volmaakt. Daar wordt evenwel hard aan gewerkt en de resultaten zullen u zeker niet ontgaan. Tijn Middendorp Het gezin van Adri van Eijden en zijn echtgenote werd verblijd met de geboorte van een tweede dochter KIM geheten. Gaarne langs deze weg onze hartelijke gelukwensen. 30

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1978 | | pagina 30