gevreesd. Na ongeveer een tien minuten spelen bereikte een pass van Rolf Grootenboer, Hans de Vos en diens voorzet belandde op het nieuw gepermanente hoofd van Wim Stuut en dat be tekende 01. Na ongeveer een half uur spelen viel de beslissing. Wim Stuut onderschepte een bal op het middenveld, stuurde John van Helvert de diepte in, die zich knap losmaakte van zijn vaste bewaker, de keeper listig omspeelde en beheerst intikte (02). Een goede prestatie en omdat de medegegadigden op nieuw punten verspeelden zijn nog slechts twee punten nodig uit de laatste drie wedstrijden. In Haarlem tegen de club van die naam werd, opnieuw in een inhaalwedstrijd, het kampioenschap veilig gesteld. Het werd een wat magere 01 overwinning, maar gezien het hele spelbeeld was de zege wel verdiend. Reeds na drie minuten teisterde een verschrikkelijk schot van Rolf Grootenboer de paal uit een goed genomen vrije schop van Hennie Henrichs en enkele minuten later schoot Ron Oudendijk juist naast na een sublieme pass van John van Helvert. In de 39e minuut mocht Hennie Henrichs een corner nemen. Hij bracht de bal precies op de gevreesde linker voet van onze aanvoerder en zijn schot betekende 01 en naar later zou blijken het kampioenschap. In de tweede helft moesten we af en toe ver terug, omdat Haarlem, nog niet geheel vrij van degradatie-zorgen, alles of niets speelde. De defensie hield ech ter goed stand en onze aanval kreeg zelfs nog een paar kansjes om de score uit te breiden, maar het bleef uiteindelijk 01. Ajax 3 kampioen reserve eerste klasse West I. Drie dagen na de kampioenswedstrijd moest aangetreden worden tegen DCG 2. Alhoewel de motivatie voor deze wedstrijd uiter aard ver te zoeken was, was het vertoonde spel wel erg droevig en speciaal teleurstellend voor de Ajacieden die naar deze laatste thuiswedstrijd waren gekomen om een relaxed kampioenselftal aan het werk te zien. Het werd een kansloze 13 nederlaag, waarbij de Ajax-goal nog in een volkomen ongevaarlijke situatie door een DCG-er moest worden gemaakt. We zullen het maar gauw vergeten. De laatste match van het seizoen vond plaats in Utrecht tegen UW 2. Het is een niet onaardige wedstrijd geworden, doch wel was duidelijk dat de beslissingen gevallen waren. We bepalen ons nog slechts tot een paar hoogtepunten. Kort vóór het ver strijken van de eerste helft moest de keeper van UW ver uit zijn doel komen om de bal weg te trappen. Hennie Henrichs ontving de bal in de middencirkel en retourneerde hem direct hoog naar het vijandelijke doel. Jammer voor Hennie stuiterde de bal vlak vóór de Utrechtse goal en ging er vervolgens overheen. In de tweede helft stond Jan Schipper in 't zonnetje. Met twee zeer goede reddingen zorgde hij ervoor dat de brilstand gehandhaafd bleef en daardoor de punten eerlijk gedeeld. Ajax 4 beëindigde de competitie met een gemiddelde van onge veer één punt per wedstrijd en eindigde daarmee in de midden moot van de reserve 2e klasse KNVB. De thuiswedstrijd tegen DOS 2 deed ons, gezien de stand op de ranglijst, het beste hopen, maar wat kwamen we bedrogen uit. Dat de ruststand nog steeds dubbelblank was, mogen we volledig toeschrijven aan Met leedwezen moeten wij u kennisgeven van het overlijden op 3 april jl. - van onze clubgenoot, de heer MATTHEUS WIJTING Theo, zoals hij in de omgang werd genoemd, bereikte de leeftijd van 76 jaar. Op 4 januari 1917 trad hij tot de rood-witte gelederen toe en speelde voornamelijk in de lagere elftallen. Na zijn voetbalschoenen te hebben opgeborgen, heeft hij vele jaren als lid van de Jeugd-Commïssie daar zeer belangrijk op bouwend werk verricht. Hij ruste in vrede. het prima keeprswerk van Jos Vonk. Hoewel de DOS-aanvallen schaarser waren dan die van Ajax, waren ze veel directer en daardoor gevaarlijker. Wanneer de Utrechtenaren ook maar de geringste kans kregen, schoten ze direct. Bij ons was 't in zijn totaliteit erg droevig gesteld, zowel wat betreft de zuiverheid, dekking als het samenspel. In de tweede helft nam DOS erg sim pel afstand met twee zuivere doelpunten en dat betekende een nederlaag in plaats van de verwachte overwinning. De thuiswedstrijd tegen het Utrechtse Zwaluwen Vooruit 2 gaf in het eerste gedeelte eenzelfde beeld te zien als de wedstrijd tegen DOS. Toch kwam Ajax op 10 door een keihard inge schoten vrije trap van Adri Smits, maar voor het overige verschenen de Zwaluwen regelmatig voor de Ajax-veste en spe ciaal ons linkerverdedigingsblok had de grootste problemen met de handige rechterspits van de gasten. Jos Vonk stond echter opnieuw zijn mannetje en alleen een verraderlijk boogballetje was hem tenslotte te machtig. Na een pep-talk" tijdens de rust gaf de tweede helft een agressiever Ajax te zien. Jan Busker- molen speelde Max Vischschoonmaker op rechts aan, op een moment dat hij juist geblesseerd geraakt was; de laatstgenoem de plaatste de bal keurig met een lob in de verste hoek en gaf zo de goalie het nakijken (21). Aan beide zijden deden zich nog fraaie kansen voor, met als climax een penalty voor de Zwaluwen na een charge van Rob Overweg. Gelukkig voor ons echter verdween de bal langs de buitenkant van de doelpaal. De overwinning bleef zo in de Meer. In de uitwedstrijd tegen JOS 2 moesten we een 21 nederlaag accepteren. JOS nam de leiding door een strafschop, die de scheidsrechter om mysterieuze reden had toegekend. Weliswaar kregen we nog een paar kansjes om de score gelijk te trekken, maar ons spel was niet verrassend genoeg om succes te hebben. Gezien ook de achterstand vonden tijdens de rust enkele omzet tingen plaats en inderdaad kwamen we wat meer in de aanval, maar het schieten op het juiste moment ontbrak ten enenmale. JOS nam zelfs verder afstand, toen onze doelman een ver hard schot niet onder controle kon krijgen. De centrumspits was attent genoeg om de rebound in dank te verzilveren. Niet lang hierna wist Rob Overweg de achterstand tot 21 terug te bren gen en er waren zelfs nog wel mogelijkheden geweest om langszij te komen, maar de voetbal-intelligentie was deze middag finaal zoek. Een goed gemotiveerd Ajax met aanvoerder Max Vischschoon maker als spelbepalende man, creëerde zich in de uitwedstrijd tegen Holland 2 diverse kansen na evenzovele goede aanvallen. Op links was Harrol Lai voortdurend gevaarlijk en hij was het dan ook die 01 scoorde. Na zich goed van enige tegenstanders te hebben ontdaan, schoot hij de bal hard en laag in de touwen. Vervolgens was het de beurt aan Wil Thiel om gevaarlijk te wor den, maar helaas misten zijn kopballen net de juiste richting. Intussen werden de weinige Holland-aanvallen goed opgevangen door onze defensie. Mede door de wind en het slechte weer kwamen we na de hervatting wat meer onder druk, maar echt moeilijk kregen we het niet. Zelfs scoorden wij nog een tweede goal, toen een goede aanval over rechts door Ben van der Vegte koppend in de touwen werd gewerkt. Op advies van de overigens goed vlaggende clubgrensrechter echter werd dit doelpunt ten onrechte afgekeurd, omdat de bal reeds de doellijn zou hebben overschreden alvorens hij werd voorgegeven. Daarom bleef het 01, een volkomen verdiende Ajax-overwinning. In een veel te harde wedstrijd tegen TOG 2 bleef Ajax de Kruis- laanbewoners met 30 de baas. Ondanks de grotere fysieke kracht kwam Ajax 't meest aan aanvallen toe, omdat de ploeg erg bewegelijk was. Vooral met Harrol Lai (pas getrouwd; vanaf deze plaats ook nog veel geluk toegewenst) had de verdediging van TOG het heel erg moeilijk. Herhaaldelijk was hij zijn directe tegenstander te snel af en met de meest nare overtredingen probeerde men hem af te stoppen, doch even vóór rust had hij echter toch succes (10). Na de thee een steeds beter spelend Ajax en een steeds meer naar onoirbare middelen grijpend TOG. De scheidsrechter hield de touwtjes echter goed strak en daar door liepen de gasten steeds meer tegen zichzelf te voetballen dan tegen Ajax. Adri Smits besliste in feite dit duel door na 6

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1978 | | pagina 6