VAN DE VOORZITTER Wat ik in ons vorig clubblad al als mijn verwachting uitsprak, is bewaarheid ge worden; we spelen het komende seizoen andermaal en wel voor de DERTIENDE ACHTEREENVOLGENDE KEER Europees voetbal. Misschien gaat dit aan velen voorbij, maar dan mag ik er toch wel op wijzen dat Ajax hier iets unieks heeft ver richt. En dit niet alleen nationaal, ook op Europees niveau is dit dertien jaar on afgebroken Europa Cup-, UEFA-Cup-wed- strijden spelen een prestatie van de eerste orde. Ik zou mij tenminste geen club in ons werelddeel weten te herinne ren, die Ajax in dit opzicht geëvenaard heeft. Hulde aan al degenen die het hunne hier toe hebben bijgedragen. Een speler waarvan we zeker weten dat hij niet meer in onze A-selectie zal terug keren, is Ruud Geels. Niet altijd even mak kelijk jegens ons ik spreek als be stuurslid dat ook niet ten aanzien van onze technische staf, was er overigens toch altijd aanleiding hem met sympathie tegemoet te treden. Ik wil Ruud vanaf deze plaats alle succes in de herfst van zijn voetballoopbaan toe wensen. Een bijzonder woord van hulde en erken telijkheid komt zeker toe aan onze schei dende coach: TOMISLAV IVIC. Zoals ik eerder in deze kolommen heb vastgelegd toen bekend was geworden dat de heer Ivic ons ging verlaten spijt het ons zeer afscheid van hem te moeten nemen. Ik dacht dat die spijt ook voor de heer Ivic geldt ten opzichte van Ajax en dat hij met enige weemoed er aan denkt, destijds bij de besprekingen rond de al of niet verlenging van zijn contract, toch een verkeerd besluit te hebben genomen. Hoe danook, we blijven met hem goede vrienden, hetgeen ook duidelijk bewezen werd tijdens een afscheidsbijeenkomst, die in het spelershome werd gehouden, op de zaterdagavond na de finale om de KNVB- beker. Bij deze gelegenheid zijn woorden van vriendschap en dank over-en-weer uit gewisseld en werden de heer Ivic met zijn echtgenote namens het bestuur, de spe lers, de medische staf e.a. waardevolle cadeaus overhandigd, als blijk van grote waardering. Ongetwijfeld zullen wij in de toekomst op het internationale voetbalvlak van de heer Ivic blijven horen. Wij wensen hem veel succes toe bij zijn hernieuwd optreden in de oude vertrouwde omgeving: Hajduk Split. En als de plannen uitvoerbaar zijn, zullen we binnenkort een wedstrijd in Split gaan spelen. Ter ere van Tomislav Ivic. Op zichzelf een belangrijke gebeurtenis in de voetbalwereld: DE WERELDKAM PIOENSCHAPPEN. Ik wil daarbij niet primair mijn stem laten horen ten aanzien van: wél Argentinië of géén Argentinië (met alle respect overigens voor de prin cipes), maar mijn kritiek gaat uit naar de KNVB-Betaald Voetbal, die met betrek king tot de voorbereiding en andere za ken o.m. de clubs aangaande, die spe lers voor die wereldkampioenschappen moeten afstaan er een hopeloze aan gelegenheid van maakt. Wat AJAX betreft, wij (het bestuur) zijn nog steeds doende om voor de loonder ving van onze twee spelers een betere regeling te krijgen. (Voor zover u niet bekend: Ajax moet de salarissen dóór- betalen; de KNVB vergoedt ons f 2.500, per speler per wedstrijd.) In dit verband breng ik de inhoud van een brief te uwer kennis, die wij op 8 mei jl. aan het bestuur KNVB-Betaald Voetbal hebben doen toekomen. Amsterdam, 8 mei 1978 Bestuur Betaald Voetbal KNVB, Woudenbergseweg 56-58, Zeist. Mijne Heren, Op de laatste bijeenkomst van leiders van verenigingen, die spelers afstaan voor het Nederlands Elftal, met uw bestuur werd besloten nog vóór de aanvang van de W.K. bij elkaar te komen. Aan deze afspraak heeft u niet voldaan. Zodoende is een duidelijk antwoord op onze verlangens om een extra bijdrage voor aanwijsbare schade van f 10.000, per speler, die wij verplicht zijn af te staan voor het Nederlands Elftal, buiten de gebruikelijke f 2.500,per speler per wedstrijd, onbeantwoord gebleven. Het destijds door uw penningmeester, de heer T. H. Zwikstra, gegeven commentaar ,,ik heb geen geld" kan door ons niet serieus worden genomen noch worden ge accepteerd. Immers deze zelfde penningmeester geeft zijn fiat voor 'n bedrag van f 120.000, voor horloges voor Nederlands Elftal spelers als extra beloning buiten de hoge wedstrijdpremies, om, zoals hij meermalen heeft verklaard, nog een premie voor het bereiken van de W.K. te omzeilen. Naar thans ook nog blijkt hebben wij ge heel onnodig een wedstrijd tegen F.C. Köln op 9 mei moeten afzeggen. Immers, het belang van de door u geplande trainings- week, waarin deze 9e mei viel, is door het niet aanwezig zijn van het merendeel der geselecteerde spelers tot nul geredu ceerd. Ja zelfs was deze trainingsweek door u al afgezegd en slechts op aandrin gen van een aantal overgebleven spelers toch weer gehouden. Niettemin blijft de schade in dit ene geval al voor de A.F.C. Ajax f 75.000, Wij verzoeken u vriendelijk ons vóór 20 mei a.s. te doen weten of u alsnog be reid bent onze vordering te erkennen. Overigens behouden wij ons alle rechten voor om deze zaak in al zijn finesses op de Algemene Vergadering Betaald Voetbal op 22 mei a.s. aan de orde te stellen. Inmiddels verblijft, hoogachtend, Voor het Bestuur der A.F.C. ,,Ajax" J. van Praag, voorzitter Tot op dit moment mijn maandelijkse bijdrage aan het clubblad samenstellend is nog geen antwoord binnengekomen. Er zijn meer kritische kanttekeningen wat betreft het financiële beleid van de KNVB- Betaald Voetbal. Zo kan ik b.v. niet begrijpen, waarom ons Nederlands Elftal, dat toch ongetwijfeld nog mag worden beschouwd als te be horen tot de ,,top", GRATIS EN VOOR NIETS een wedstrijd moet gaan spelen tegen Club Brugge. Dat (gratis) heeft niets te maken met het aantrekken van de heer Happel als coach W.K.; deze wordt voor zijn werkzaamheden reeds rijkelijk beloond. De heer Zwikstra, die vaak en dat is algemeen bekend heeft gezegd geen verstand van voetballen te hebben, heeft, naar is gebleken, van financiële aange legenheden ook té weinig inzicht. Hiertoe moge ook dienen, dat mijn col lega de heer C. van Rijn (Sparta) het beleid van de heer Zwikstra scherp heeft bekritiseerd c.q. afgekeurd bij de voor stellen van de Stuurgroep Betaald Voet bal, gedaan aan de Algemene Vergadering Betaald Voetbal. (De heer Zwikstra heeft als enige afgevaardigde van de Sectie Betaald Voetbal zitting in die Stuur groep.) Alles bij elkaar blijft het beleid dus een treurige zaak. Ik hoop dat het Nederlands Elftal vér zal komen in Argentinië. Wat dit laatste aan gaat is het m.i. alleen maar de saam horigheid van de Nederlandse Pers ten opzichte van ons Nationale Elftal, dat men zaken als hier genoemd, momenteel voor zoete koek slikt. Mocht het Nederland echter niet goed gaan bij de W.K., ik dacht dat dan de nodige kritiek ongeremd zal losbarsten Ik wens u allen een prettige vakantie. Voor het bestuur is het nog niet zover We zullen met onze nieuwe trainer Cor Brom en eventueel de Technische Advies- Commissie alsmede Financiële Commissie nog in de slag moeten met betrekking tot nieuwe-, resp. te verlengen contracten. Daar vallen nog een paar harde noten te kraken. Want gelooft u mij: dat werk rond die overeenkomsten valt niet mee neen, valt tegen. J. van Praag 4

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1978 | | pagina 4