/IBI BV Sa/tr/c// AMSTERDAM prestatie. En geloof nou niet dat er voetbaltalent voor het op scheppen ligt, zoals zo vaak wordt beweerd. Dan hoor je vaak... „Nederland barst van voetbaltalentnou, ze moeten mij maar eens zeggen waar dat dan zit. Ik weet het niet, ik zie het niet. Daarom zal de weg (weer) naar de top lang zijn. Je moet gewoon het geluk weer hebben dat een type Cruijff, een type Keizer enzovoorts daar plotseling weer is. Die maak je niet als trainer, dat is er ineens 80% moet geboren talent zijn, 20% kan de trainer aanvullen. Cruijff was er voor misschien wel 90% al, toen hij serieus door een trainer onderhanden werd genomen. Cruijff maakte het elftal. Kijk naar de vorige W.K. in West- Duitsland en kijk straks naar de prestaties van bijna hetzelfde team in Argentinië. Het verschil is: Cruijff. Zo was het ook met Ajax zónder en mét Cruijff. Gisteren zagen we Roda JC. Pierre Vermeulen. Was of is misschien nog wel te koop voor 1,2 mil joen. Zóveel geld voor een gewone voetballer. Met dat soort zaken hebben bestuur en ledenraad te maken. Ik ben van mening dat een ieder begrip moet kunnen opbrengen voor de moeilijk heden waarmee het bestuur te kampen heeft. Jaap van Praag is voor Ajax een geweldige voorzitter geweest. Zijn beleid en dat van de andere bestuursleden vind ik juist te noemen. Misschien dat men met de aankoop van spelers wat onvoorzichtig is geweest, maar daar spelen zoveel factoren een rol dat je eigenlijk nooit vooraf weet of je het wel goed doet. Je moet soms bij transfers zeer snel beslissen. Ajax mag bogen op een door de jaren heen sterk bestuur. Onze club heeft altijd over eminente bestuursleden kunnen beschikken. Dat komt, dacht ik, omdat Ajax toch altijd een vereniging is geweest op een wat hoger niveau dan de anderen. Ook al door de manier van spelers aantrekken heeft Ajax altijd kans gezien uit de amateurafdeling kader te vinden om zeer belangrijke bestuursfuncties te bekleden. Hoewel ik daar onmiddellijk aan moet toevoegen, dat het kader probleem wel groter wordt. Ik zie danook steeds meer de noodzaak tot het aanstellen van een manager, die een positie gaat innemen tussen technische staf en bestuur, teneinde primair de belangen van de club te behartigen. Ik geloof dat wij daar op den duur niet onderuit kunnen. Het blijft daarbij altijd de vraag in welke richting een club het moet gaan zoeken. Persoonlijk ben ik 'n felle tegenstander van sponsoring. Wanneer je geen baas meer bent in eigen huis, is het einde nabij. Kijk in de basketballwereld. Dat beeld zie ik in de voetballerij ook komen. Maar niemand weet hoe het over een paar jaar zal zijn. Misschien moéten we dan wel. Of misschien moeten we wel weer teruggaan naar het semi-professionalisme, iets wat mij persoonlijk bijzonder aan spreekt. Ik zou het niet jammer vinden, wanneer het semi- professionalisme weer zou terugkeren bij Ajax, omdat ik niet geloof in alleen maar voetballen. Men moet er wat bij hebben. Maar kijk, het is een beleid dat je voert, je stelt prioriteiten. Je moet constant kiezen. Ons stadion b.v. is hoognodig aan répara- ^eebtur^erpad MONTA&E BALANCEREN ELECTRONISCH UITLIJNEN ties toe. Dat kost dermate veel geld dat wij dat momenteel niet kunnen betalen óf de club moet het geld gaan aanspreken dat is gereserveerd voor de aankoop van spiers. Dan zeg ik: dat zal nooit gebeuren. Je kapitaal moet op het veld staan en niet er omheen. Dan maar minder goeie tribunes, maar die wel vol met mensen moeten zitten. Zoals bijvoorbeeld in Engeland Begrijp je? Technisch-Adviescommissie Ik kom nog even terug op die glorietijd. Kijk, succes maakt men sen blind. Maar zo er een enkeling zou zijn die dat niet is, is het voor hem verschrikkelijk moeilijk het bij de meerderheid aan nemelijk te maken dat er iets moet gebeuren op het financiële en/of technische vlak. Het gaat toch immers zo goed? Zoiets is een bekend verschijnsel. In minder goede tijden gaat dat vaak anders. De huidige Technisch-Adviescommissie is nog maar jong en heeft als taak de trainer en/of het bestuur desgewenst van advies te dienen omtrent bijvoorbeeld de aankoop van spelers. Vooral voor het bestuur is dat belangrijk, omdat, volgens ons Huishoudelijk Reglement, het bestuur geen verstand van voet ballen behoeft te hebben. Ik geloof overigens dat deze commis sie nóg niet goed werkt; daarvoor is zij nog te jong, het moet groeien. Ook een trainer moet hier gevoelig voor zijn. Bovendien vind ik, dat de huidige samenstelling (Smit, Potharst en Fischer - Red.) te ver van het eigenijke gebeuren afstaat. Ik zie liever in deze commissie mensen zitten die het huidige betaalde voetbal van zeer dichtbij hebben meegemaakt, hebben ervaren. Die wéten wat dat is. Sjaak Swart en Piet Keizer lijken mij b.v. mensen die hiervoor geschikt zijn. Maar goed, ik ben toch blij dat deze adviescommissie bestaat, omdat zulks nog altijd beter is dan helemaal niets. Spelers beoordelen is niet gemakkelijk. Je hebt daarbij ook met een trainer te maken (en diens belangen), en ook met spelersraden waar ik overigens een tegenstander van ben. Misschien ligt dat aan m'n leeftijd, maar ik ben anti-inspraak, althans in het huidige voetbal. Men probeert in het algemeen in een zo kort mogelijke tijd zoveel mogelijk geld te verdienen. Dat is op zich niet erg, maar ik weiger daaraan mee te werken. Een speler zal het een zorg zijn of Ajax over tien jaar nog bestaat. Hij speelt nü voor die club en probeert te halen wat er maar te halen is. Als Ajax daaraan niet kan voldoen, gaat hij ergens anders voetballen. Hoe het Ajax dan verder gaat, zal hem een zorg zijn. De inspraak zal daarom altijd eenzijdig zijn en niet in het belang van de club. Financiële Commissie Je zult begrijpen dat de Financiële Commissie een zeer belang rijke taak heeft in de vereniging. Adviserend maar ook wel degelijk controlerend. Men heeft bepaalde mogelijkheden om financiële uitgaven tegen te gaan wanneer de club daarmede niet gediend is. Uiteraard komt dit weinig voor. In Ajax is 't nog altijd zo, dat iedere bestuurslid in welke commissie ook maar één belang heeft: de club Ajax. Dat wil niet zeggen dat er nooit verschillen van mening zijn. Financiën beheren is heden ten dage geen eenvoudige zaak. Zeker, vroeger lag dat eigenlijk niet anders; alleen de bedragen waren kleiner, de beslissingen vaak precies dezelfde. Ajax heeft een accountantskantoor ingescha keld dat alle financiën controleert, want je werkt nü wel met mil joenen. Wat de Financiële Commissie doet op het gebied van de monetaire zaken, doet de Technisch-Adviescommissie wanneer het gaat om voetbaltechnische aangelegenheden. Het geld speelt uiteraard een belangrijke rol. Clubs met de meeste kas middelen ter beschikking, maken veelal de dienst uit. Bij trans fers spelen zij een belangrijke rol, maar vergeet óók niet dat, wanneer zo'n 'rijke' club op de markt komt, de prijs onmiddel lijk aanzienlijk omhoog gaat. Ik weet niet of afschaffing van het transfersysteem, zoals dat nu is, het voetbal zou verbeteren. Het moet in principe mogelijk zijn, dat een speler (werknemer) na het uitdienen van zijn arbeidscontract naar een andere club (werkgever) kan gaan zonder dat daarvoor vergoedingen moe ten worden betaald. Dus wisselen van baas zoals dat in het 'normale' leven gebruikelijk is. Ik denk toch dat dan de club met de meeste centen de sterkste blijft, waardoor de afschaffing van TESTENVERVANGEN UIT VOORRAAD CONTROLE LADEN 8

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1978 | | pagina 8