JEUGDBEGELEIDINGSCOMMISSIE Aanvankelijk over woelige baren, met name het seizoen 1964-1965, maar allengs beter wordend groeiden onze sportieve prestaties naar Europees niveau en volgde een eerste bekroning in 1971, toen we op 2 juni van dat jaar in het Wembley-stadion te Londen voor de eerste keer de Europa Cup I wonnen. In dat jaar wonnen we ook de KNVB-beker. Dit succes herhaalde zich wat de Europa Cup I betreft, want we klopten in een schitterende finale in de Kuip van Rotterdam Inter Milaan met 2-0. Bovendien kwam de Wereld beker, door een gelijk spel tegen en een overwinning op Indepen- diente, in onze prijzenkast. Plus dat we dat jaar - 1972 - voor de vijftiende keer Landskampioen werden. Ongelooflijk wat Ajax presteerde en dat bleef doen. Want opnieuw kon de KNVB de Gouden Plak, verbonden aan het Kampioenschap van Nederland, voor Ajax reserveren. Opnieuw werd Ajax winnaar in de strijd om de Europa Cup I door in Bel grado Juventus met 1 - 0 te verslaan. Verder wonnen we de zogenaamde Supercup, waardoor we in nau welijks drie jaren alles hadden gepakt, om het maar eens populair uit te drukken, wat er maar aan titels en cups te pakken was. Dames en heren, ik hoop dat u zult kunnen begrijpen dat je je als voorzitter van zo'n enorme club, trots voelt dit allemaal te hebben mogen meemaken. Het is een waardevol stuk van mijn leven, zij het wel vaak wat te overladen, vooral voor mijn gezin. Natuurlijk waren er in die afgelopen veertien jaren moeilijkheden, was heus niet altijd alles rozegeur en maneschijn, waren er situaties die vaak zorgen baarden en zijn er fouten gemaakt. Natuurlijk, maar waar gebeurt dat niet als er wordt gewerkt. Dit alles moest ik hier op deze prettige bijeenkomst even zeggen. Ik zou nog veel meer kunnen vertellen over die voor mij onver getelijke jaren als voorzitter. Ik neem aan dat de gelegenheid hiertoe zich te zijner tijd nog zal voordoen, namelijk om er over te spreken of misschien wel om er over te schrijven. Wat mijn opvolger betreft - daar bent u misschien wel nieuwsgierig naar kan ik u alleen maar zeggen, dat er tot op heden één kan didaat uit de Ajax-gelederen naar voren is gekomen. Deze zaak is momenteel in behandeling bij de ledenraad en ik zal mij niet op hun terrein begeven. De stemgerechtigde leden moeten bovendien nog in de gelegenheid worden gesteld om kandidaten voor de func tie van voorzitter te stellen. Verdere informatie omtrent dit punt moet ik u dus schuldig blijven. Tot slot wil ik nog even opmerken dat Ajax in de afgelopen week heeft meegedaan aan het eerste in Nederland georganiseerde inter nationale zaalvoetbaltoernooi en daar de eerste plaats bereikte, door in de finale AZ '67 met 2 - 1 te verslaan. Dames en heren, hierbij zou ik het willen laten. Mag ik u verzoeken met mij het glas te heffen op uw gezondheid en die van de uwen op een voorspoedig 1978 ook voor ons aller Ajax. Leve ons dierbaar Rood en Wit!!! Het zal een ieder, die enigszins betrokken is bij de beoefening van sport in het algemeen, niet onbekend zijn dat de eisen om daarin de top te bereiken, niet gering zijn. Naarmate het pres tatieniveau stijgt, nemen ook de moeilijkheden en problemen toe voor de man of vrouw die zich die ,,top" tot doel heeft gesteld. Voor een ieder ligt dat verschillend. Alles is afhankelijk van talent, karakter, doorzettingsvermogen enz. Omdat de weg naar het allerhoogste reeds op jonge leeftijd wordt ingezet, spelen ook de school en de verdere studie een belangrijke rol bij de ontwik keling van de sportman of -vrouw. Wanneer ik het in deze beperk tot de voetballerij, zonder overigens welke andere sport ook te geringschatten, zal het u duidelijk zijn dat een professionele ver eniging als „A/'ax" dagelijks te maken heeft met jeugdige voet baltalenten die, naast hun school, nog eens de tijd moeten vinden om b.v. 4 avonden per week te trainen en iedere zondag een wedstrijd te spelen. Dat op grond hiervan studie en topsport in de praktijk nogal eens botsen, is begrijpelijk. Dit is overigens geen verschijnsel van de laatste jaren, maar heeft in feite altijd gespeeld. Sommige voetbalclubs in Nederland hebben wel eens pogingen ondernomen om dit probleem op te lossen door middel van bijvoorbeeld een voetbal-internaat (Go Ahead Eagles b.v.), maar gebleken is dat iets dergelijks toch niet het beoogde resul taat opleverde. In werkelijkheid is het een stuk braakliggend ter rein, waar praktisch nog niets aan gedaan is. Wanneer tot voor kort de speler een probleem had, ging hij daarmee bijvoor beeld naar de trainer of jeugdleider die de zaak zo goed mogelijk naar eer en geweten trachtte op te lossen. Maar het is natuurlijk voor te stellen dat in feite niemand in staat mocht worden geacht zaken als studieproblemen professioneel aan te pakken en ook met oplossingen te komen. Nog afgezien van het feit dat in principe weinigen bereid zijn hun problemen bij wie ook aanhangig te maken. Daarvoor moet een ver trouwensrelatie bestaan, die niet zo maar even is opgebouwd. Ik wil niet zeggen dat er totaal niets aan begeleiding is gedaan, omdat ik weet dat er wel degelijk mensen in Ajax zijn die voor sociale- en maatschappelijke problemen oor hebben en ook op lossingen brachten. Maar men deed het er allemaal bij, zo tussen de bedrijven door, terwijl iets dergelijks niet zo maar éven be handeld kan worden. Daar zijn deskundigen voor nodig die weten, vanuit hun beroep, wat het beste is. Dit is niet meer te doen door een trainer of jeugdleider, omdat de problemen vaak dieper lig gen dan men denkt. Het is jammer als op een gegeven moment een voetbaltalent verloren gaat door gebrek aan tijd om te trai nen, omdat zijn studie zovele uren in beslag neemt. Misschien zou het b.v. mogelijk zijn geweest het talent voor het voetbal te behouden door een deskundige begeleiding die met adviezen en ideeën komt om studie en topsport zo goed mogelijk te com bineren. Aan de andere kant is het meer nog te betreuren wan neer iemand zijn studie verwaarloost voor de sport. Want dit moet duidelijk gesteld worden: Bij Ajax staat het maatschap pelijk belang van iedere voetballer primair. Niet alleen nu, maar dat principe is altijd gehuldigd. Om nu die combinatie van top sport en studie professioneel te begeleiden is bij Ajax in het afgelopen jaar de gedachte gegroeid aan een daarvoor speciaal in het leven geroepen commissie. Steeds meer worden trainers en jeugdleiders geconfronteerd met studie- en andere problemen, die eigenlijk onvoldoende konden worden aangepakt. En in het belang van Ajax èn in het belang van de speler werd na een uit voerige interne discussie besloten die commissie gestalte te geven, waarvan medio 1977 in een rondschrijven melding werd 5

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1978 | | pagina 5