seizoen voor Ajax. Behalve Ajax 1 werden kampioen: Ajax 3 (le amateur-seniores-elftal), Ajax 5 (3e seniores-elftal), dat daar door promoveerde naar de reserve 4e klasse KNVB. Bij de Jeugd werden kampioen de Juniores Al (ongeslagen, en ze werden in Zeist, zonder ook maar één tegendoelpunt, ook ongeslagen Kam pioen van Nederland). Verder werd de titel behaald door de Juniorés A2, Bl en B2, de Cl en C2, de laatste drie eveneens met het predikaat „ongeslagen". In de afdeling Pupillen verliep het seizoen voor onze elftallen al net zo gunstig. Zo voorspoedig als de prestaties binnen de krijtlijnen waren, zo zor gelijk was en is nog de situatie rond onze financiën en dit is voornamelijk het gevolg van een in het algemeen en derhalve ook bij Ajax - sterk teruglopende publieke belangstelling. Ik moet eerlijk zeggen dat ik het eens ben met de aangevoerde motivering, dat met name door het in ons land veelal toegepaste resultaat-voetbal (spel met een sterk verdedigende tactiek) dit als schouwspel weinig aantrekkelijk is. Maar de voorstanders daarvan zeggen, dat het uit eindelijk gaat om het resultaat van een wedstrijd namelijk geen puntenverlies. Als je aanvallend speelt, neem je meer risico en de club belandt daardoor in de middenmoot, dan is het ook niet goed, want dan blijft het publiek daarom weg. Als gevolg daarvan mis je dan Europees voetbal (deelname aan Europa Cup I of II of aan de UEFA-Cup) en de inkomsten daaruit. ja, dames en heren, het is en blijft een moeilijke zaak. We hebben dat ook ervaren bij de laatst gespeelde wedstrijd tegen PSV, nota bene een wedstrijd tussen de nummers 1 en 2 op de ranglijst. Nu, zelfs voor deze „topper" hadden slechts 25.000 mensen belangstel ling en door Ajax werd wel aanvallend spel gespeeld. Zelfs geen goed bezet Olympisch Stadion, laat staan: uitverkocht. Nu dacht ik dat niet alleen het voetbalpatroon schuldig is aan de minder goed bezette tribunes. Ook het schandelijk optreden van de voetbalvandalen - en laat nu niemand meer spreken of schrijven van supporters, want dat zijn ze beslist niet de herrieschoppers en vernielzuchtigen met hun agressiviteit, is voor velen en vooral de ouderen aanleiding om geen risico te lopen en thuis te blijven. Van PSV-zijde werd mij in verband hiermede onder meer verklaard, dat uit angst voor relletjes en bijvoorbeeld vernieling van auto's en auto bussen, zeker 6 a 7 duizend Eindhovense supporters Ajax - PSV niet hebben bezocht. Ik kan u thans zeggen dat door het bestuur dusdanige maatregelen zijn getroffen - voor het eerst in werking bij de wedstrijd Ajax - FC Utrecht op 15 januari a.s. dat, naar verwacht wordt, na één of twee keer het effect daarvan bij ons voorgoed een einde maakt aan die onverkwikkelijke zaak. Gelijk vorig jaar kan ook ditmaal worden gesproken van een uit stekende samenwerking met de ledenraad. Een nauwer contact groeide ook tussen het bestuur en de technische advies-commissie. Dit college heeft zich in de afgelopen periode doen kennen als een waardevol adviserend lichaam in onze vereniging. De erkenning van het bestuur ten aanzien van de activiteiten van de andere commissies wil ik hier gaarne bevestigen. Het zijn: de financiële commissie, de seniores- en de jeugdcommissie met een goed onderling overleg, de clubblad-redactie, de terrein-commissie, de clubavonden-commissie, de controle-commissie, de toto- en lotto-commissie en tot slot de begeleidingscommissie voor de jeugd. U hoort welk een omvang rijke organisatie wij wel hebben. Niet onvermeld wil ik laten de ontspanningscommissie Ajax-jeugd met haar belangrijk werk voor de juniores en pupillen. Een apart woord wil ik even wijden aan de toto- en lotto-commissie. De heren hiervan hebben het vrijdagsavonds tot in de late uren zó druk met het in ontvangst nemen van formulieren en gelden, als mede het inleveren daarna bij de KNVB afdeling Amsterdam, dat Sportief gezien was het seizoen 1976-1977 een geweldig goed ons C-elftal (Jong-Ajax). Daarin zitten vele spelers van ons zo suc cesrijke Juniores Al-elftal van het voorgaande seizoen. Deze jon gens zijn namelijk veelal niet opgewassen tegen meer ervaren tegen spelers, ouder en vaak gespeeld hebbende in het eerste elftal van een amateurvereniging. Onze juniores behalen wel veel kampioenschap pen, doch kijkende naar hun grote overwinningen, hebben ze te wei nig tegenstand ondervonden. Spelen in de Juniores Al of in Jong- Ajax is een groot verschil. Ons jong talent - want technische kwaliteiten zijn zeker in vol doende mate aanwezig maakt thans een harde leerschool door. Hopelijk zal het Jong-Ajax in de tweede helft van de competitie beter gaan. Het is destijds een absoluut verkeerde beslissing geweest om de afdeling Betaalde Jeugd op te heffen. Een mening waarvan ik weet dat die door meerderen wordt gedeeld. Daarom moge het gerucht, dat de bond binnenkort op dit onjuiste besluit terugkomt, werkelijkheid worden. Mag ik hier tenslotte, ten aanzien van de ont wikkeling van jong talent en de begeleiding daarvan, gewag maken van het in leven roepen van een Jeugdbegeleidingscommissie, be staande uit drie leerkrachten alsmede een sociaal-maatschappelijk werker. Aangezien hierover in het volgende Ajax-Nieuws een nadere uiteenzetting volgt (doelstelling enz.) zal ik er hier niet verder over uitweiden, doch slechts vaststellen dat Ajax hiermede een goede, ja unieke beslissing heeft genomen. 3

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1978 | | pagina 3