Nieuwjaarsrede 1978 .NEC-Express" gehouden enquête onder de Nederlandse ere divisieclubs. Die heeft uitgewezen, dat de maatschappelijke be geleiding van voetballers nog zeer in de kinderschoenen staat en dat er slechts bij enkele clubs professioneel aan wordt gewerkt. Het ruim drie pagina's tellende artikel is te uitvoerig om in deze kolommen te worden opgenomen. Vast staat o.i. wel, dat hier een bijzonder belangrijk onderwerp wordt aangesneden, waar, zoals o.a. de uitspraak van de enquête aangeeft, AJAX POSITIEF TEGENOVER STAAT. Dat Ajax-st and punt vinden we uiteraard al terug in het initiatief aangaande de Jeugd begeleidingscommissie, welke stap in de goede richting zich mogelijk verder zou kunnen ontwikkelen naar het hogere niveau Nogmaals, belangwekkend genoeg. Zondag 15 januari jl. was er tijdens de pauze bij de wedstrijd AjaxFC Utrecht nu niet zo'n beste stemming onder de Amster damse aanhang. Immers, de stand was nog steeds OO, on- gehouden door voorzitter J. van Praag op 8 januari jl. Dames en heren, Namens het Ajax-bestuur heet ik u allen van harte welkom op deze traditionele Nieuwjaarsreceptie. Alweer is er een jaar voorbij en ik weet niet hoe uw gevoelens in dit opzicht zyn, maar het komt mij voor alsof 1977 is omgevlogen, als ware het de dag van gisteren, toen ik hier vorig jaar stond om vanaf deze plaats onder meer een waarschuwend woord te laten horen ten aanzien van wat al te veel optimisme aangaande een eventueel kampioenschap aan het eind van het seizoen 1976-1977. Maar toch is het zover gekomen, want we veroverden de landstitel voor de zeventiende keer. Eindelijk weer eens op de plaats waar we ons immers zo goed thuis gevoelen, het geen door die „zeventiende keer" wel wordt bevestigd. Maar alvorens daarover, alsmede over andere voetbalzaken verder te gaan, wil ik u en de uwen - en de overige bestuursleden sluiten zich uiteraard hierbij aan een in alle opzichten voorspoedig 1978 toewensen, met vooral een goede gezondheid, als zijnde nog steeds een der belangrijkste feiten van 's mensen welzijn. Ga ik thans over naar de gebruikelijke terugblik in het afgelopen jaar, dan wil ik - gewoonte getrouw - allereerst aandacht schen ken aan hen die ons ontvielen werkende- en ondersteunende leden, supporters en anderen, vaak voor ons onbekenden, die echter onze club wel meerdere jaren volgden en daarbij ons hun steun gaven. Mag ik hen herdenken in de persoon van het kortelings overleden erelid, de heer Kick Geudeker, de man die niet alleen - en dat hebt u onder meer in ons clubnieuws kunnen lezen - grote verdiensten voor Ajax had, doch bovendien als journalist voor de sport in het algemeen en voor voetbal in het bijzonder, zeer veel heeft gedaan onder andere via zijn vele goede artikelen, waarvan de inhoud steeds een kritisch opbouwend karakter droeg. Eerder sprak ik dus over het door ons behaalde Kampioenschap van Nederland, zulks onder de bezielende leiding van Tomislav Ivic, daarbij waardevol geassisteerd door Bob Haarms. Het bracht ons tevens in de rij van elftallen, die gingen strijden om de Europa Cup I en wat de resultaten van Ajax daarin tot op heden zijn, geeft dit alle reden tot tevredenheid. We behoren thans „tot de laatste acht" met Juventus, Benfica, FC Brugge, Wacker Innsbruck, danks aanvallend spel van Ruud Krol c.s. en ware het niet dat Piet Schrijvers eenmaal een fabuleuze redding had verricht, we zouden zelfs bij de thee op achterstand hebben kunnen staan. Ruud Geels, vóór rust al geblesseerd, keerde voor de tweede helft toch terug en hij was het die, ondanks zijn handicap, twee goals fabriceerde, waarvan één uit de goed genomen corners door Simon Tahamata. En Ajax ging tegen het overigens lang niet slecht spelende FC Utrecht dóór via Pim van Dord en Frank Arnesen uit een prachtige pass van Tscheu). Ling scoor de ook nog tweemaal, waarbij het doelpunt uit een schitterende lange bal van Ruud Krol wel het mooiste was. Zo kwamen we, dankzij een betere aanpak na de hervatting, op maar liefst 60, waarmede ons doe/gemiddelde eens lekker kon worden opgevijzeld. Daags hiervoor had ons C-elftal een slechte start in zijn partij tegen Jong-Utrecht-uit na de winters!aap"Misschien als Roel zie verder pagina 17 Athletico Madrid en Borussia Mönchengladbach. Op de twintigste van deze maand zal de loting in Zürich uitmaken, wie onze volgende opponent wordt. Verder zijn we nog betrokken bij de wedstrijden om de KNVB-beker, waarin we eveneens doordrongen tot de kwart-finale. In de huidige competitie nemen we de tweede plaats in Welis waar met 11 verliespunten, tegenover koploper PSV slechts 4, der halve een wel comfortabele voorsprong voor de Philips-mensen maar er zijn nog 16 wedstrijden te spelen en u weet: de bal is rond De eerlijkheid echter gebiedt er op te wijzen, dat er voor de tweede plaats nog meer gegadigden zijn zodat, naar ik dacht, we het voorlopig maar moeten houden op: Wait and see Er werd door onze technische leiding hard gewerkt, in het veld ont breekt het zeker niet aan ijver Des te spijtiger is het, dat we thuis enige keren onnodig puntenverlies leden. Nu behoeven we - in verband hiermede - niet voorbij te gaan aan het feit, dat de basis van onze A-selectie aan de smalle kant is. Zoals u bekend hebben verscheidene spelers Ajax verlaten en daarvoor is eigenlijk alleen maar Jan Everse in de plaats gekomen. Maar, dames en heren, zowel op de binnenlandse- als op de buiten landse markt is „de kwaliteit" in het algemeen teleurstellend. Wer kelijk goede spelers zijn er niet veel en die boven de middelmaat uitkomen worden, vooral als blijkt dat Ajax daar belangstelling voor heeft, zo exhorbitant duur, dat ze voor ons gewoon niet betaalbaar zijn. In dit verband breng ik u in herinnering onze recentelijke acti viteiten - ik schreef daarover reeds in ons laatste clubnieuws - met betrekking tot de Leeds United-speler Jordan. Op dit moment dus geen directe versterking, maar we blijven hopen en vertrouwen dat desondanks het dominerend karakter, dat het spel van Ajax altijd heeft gekenmerkt, weer spoedig aanwezig zal zijn. Onverminderd blijft uiteraard de aandacht op onze eigen Jeugd gericht, het jonge talent, onze „eigen kweek", alsmede op jonge spelers, die zich vanuit de Amateur-sector aanbieden. Langzamer hand gaat het er op lijken dat we hier toch vruchten gaan plukken, echter de groei van deze spelers naar de top heeft zijn tijd nodig, want het is een enorme overgang. We ervaren dit momenteel met 2

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1978 | | pagina 2