JL ROCHAS Wij lazen voor u monsieur after shave Ajax zit in het verdomhoekje In „Vrij Nederland" van 14 januari 1978 schreef Nico Scheep maker het volgende artikel: Het Nederlandse voetbal dreigt weer eens de pineut te worden van de Italiaanse suprematie aan de bestuurstafel. Niet Neder land zou tot de vier geplaatste landen gaan behoren in de eind ronde om het wereldkampioenschap in Argentinië, maar Italië. Argument: meer Italiaanse immigranten, dus meer publiek. Dat heb je ervan als zo'n eindronde niet in Canada wordt gespeeld. Een ander argument is, dat Italië een beter verleden heeft: twee keer wereldkampioen. Maar dan moet je Uruguay natuurlijk ook een beschermde positie geven, en zo kan je dan nog wel een tijdje doorgaan. Het feit dat vader en grootvader zo leuk gevoet bald hebben wil nog niet zeggen dat zoon en kleinzoon daarom ook zo'n prima voetballer is. Wij kunnen, met Ajax en Feyenoord als Europacup- en wereld kampioenen, en met de onverdiende tweede plaats tijdens het wereldkampioenschap in West-Duitsland, op heel wat meer recent prestige wijzen dan de Italianen, maar de commerciële belangen, gevoegd bij de zwakke positie van Nederland aan alle internationale bestuurstafels (jarenlang zijn we onderbedeeld geweest in de Intertotocompetitie, vooral vergeleken met de Italianen, en onze scheidsrechters komen verhoudingsgewijs ook weinig aan de beurt), zullen toch wel weer tot gevolg hebben dat inderdaad Italië tot de .beschermde vier" zal worden toe gelaten met Argentinië als gastland, West-Duitsland als vorige wereldkampioen en Brazilië als Brazilië) en niet Nederland. Nu is het natuurlijk inderdaad de vraag of er in Nederland nog wel redelijk goed wordt gevoetbald. ROCH AS-PARIS Importeur: B.I.E.O.-Amsterdam ,,Topduel valt bitter tegen," schreef De Volkskrant afgelopen maandag over AZ '67Ajax. ,,Ook Volendam onder de maat" stond boven het verslag van FC AmsterdamVolendam 01. ,,PSV zoekt naar vorm" was de kop boven PSVNAC 20. Het verslag in De Volkskrant van HaarlemFC Utrecht begon met de zin: ,,Een iets minder slecht spelend Haarlem heeft in een uitermate zwak duel tegen FC Utrecht de kans om eindelijk weer eens fors uit te halen onbenut gelaten." Het met 32 op Telstar zegevierende FC VVV speelde weer een bar slechte wedstrijd" en NEC won eveneens ,,in een slechte wedstrijd" met 31 van Go Ahead Eagles. Bij FC Den HaagRod a JC werd ,,de verveling in mistig Den Haag" af en toe toch nog door broken, en van FC TwenteVitesse werd in De Volkskrant ge zegd dat er tussen de talloze vrije trappen door ook werd ge voetbald". Alleen SpartaFeyenoord schijnt een aardige, goede wedstrijd te zijn geweest, maar gelukkig reikte hier Frans Derks de helpende hand: Derks treft Sparta" stond er boven, en we lazen dat hij Sparta een geheide penalty onthield. In een land waar kennelijk zo abominabel wordt gevoetbald valt het natuurlijk moeilijk een van de beste voetballanden te her kennen, en ik vermoed dan ook dat Fifa-voorzitter Havelange een paar maanden lang de voetbalverslagen in De Volkskrant en La Stampa naast elkaar heeft gelegd en daaruit zijn conclusies heeft getrokken. Vooral Ajax komt er de laatste tijd bekaaid af. In Voetbal Inter national krijgen de spelers en de clubs elke week rapportcijfers van één tot en met tien. Aan het eind van het jaar werd de eerste balans opgemaakt. Bij de individuele spelers bleek Ruud Krol als eerste Ajacied pas op de vijftiende plaats te komen, achter Van Beveren, Wim Jansen, Fred André, Dick Bond, Van Hane- gem, Drost, Frank Hoek, Doesburg, Bosveld, Van Kraay, Willy van de Kerkhof, Jan de Jong en Hovenkamp. Dat is natuurlijk je reinste waanzin. Nog mallotiger is de plaats van Ajax. De redac tie noemt Ajax' veertiende plaats met gemiddeld 6,21 ver ras send", vergeleken met de tweede plaats (6,71van Volendam. Alleen NEC, FC VVV, FC Amsterdam en Telstar staan nog onder Ajax. PSV staat bovenaan. En dat terwijl Ajax op dat moment op de echte ranglijst nog steeds op de tweede plaats stond. ,,Maar met slecht spel," zal Voetbal International antwoorden, maar dat is natuurlijk heel betrekkelijk. Het is gewoon een feit dat Ajax bij de puntentoekenners en bij de voetbalverslaggevers in het verdomhoekje zit, waardoor de waardering steeds te laag uitvalt. Behalve gebrek aan kennis van het voetbalspel zal dat ook te maken hebben met rooskleurige herinneringen aan ,,het oude Ajax", en de vergelijkingen die met het Ajax van Cruijff, Keizer en Swart worden gemaakt. De puntentoekenners verge lijken Ajax niet met de andere eredivisieclubs, maar onbewust (neem ik maar aan) met het Ajax dat de Europa-bekers won. Maar toen werd er ook heus wel eens verloren of gelijk gespeeld, ondanks Cruijff c.s. Neem bij voorbeeld de competitie 1970- 1971, het seizoen waarin Ajax zijn eerste Europacup (tegen Panathinaikos) won. In die competitie speelde Ajax gelijk tegen NEC, Excelsior, Sparta, Feyenoord en opnieuw Sparta, en het verloor van ADO (10), FC Twente (10), MVV (10), Feyenoord (13) en Go Ahead Eagles (41In dat seizoen, met alle sterren in de gelederen (Stuy, Vasovic, Suurbier, Huls- hoff, Neeskens, Keizer, Rijnders, Mühren, Swart, Cruijff, Van Dijk, Krol, Blankenburg, Haan, Suurendonk en Wever), had Ajax na 19 wedstrijden 28 punten 12 gewonnen, 4 gelijk, 3 ver loren) en de doel cijfers 4812. Het Ajax van nu heeft na 19 wedstrijden 25 punten 10 gewonnen, 5 gelijk, 4 verlorenen de doel cijfers 3523. Ik vind dat geen rampzalig verschil. (Zoals inmiddels bekend: de loting voor het wereldkampioen schap is voor Nederland toch gunstig verlopen. - Red.) 18

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1978 | | pagina 18