BEIKR BIESHAAR BEIKR BIESHAAR Carrosseriefabriek Constructiewerkplaats, Automobiel spuit en moffelinrichting eindelijk resultaat van de wedstrijd. Want daar gaat het toch om. In een elftal heb je nu eenmaal „waterdragers" nodig. Ik ben daar graag één van. Hans Erkens heeft ook die instelling, hoewel hij bijvoorbeeld een veel betere stijl van lopen heeft. Hans kan tijdens een lange ren versnellen; mijn stijl oogt erg vermoeiend, alsof ik ieder ogenblik in elkaar kan storten. Deze wijze van lopen heb ik altijd gehad. Alles gaat in één tempo. Ik heb nog de wens om eens tegen Hans Erkens te spelen. Lijkt mij leuk. Publiek Ik heb het bij Ajax, zoals ik reeds zei, erg naar m'n zin. Wat wil je ook. Na m'n eerste seizoen gelijk landskampioen, een vaste plaats in het eerste elftal, twee rondes Europa Cup doorleeft, nu toch weer erg hoog in de nationale competitie, kortom, ik had het slechter kunnen treffen. Dat Landskampioenschap was wel een hele belevenis, hoewel het er in het algemeen erg vlak uit zag. Ik kan mij best voorstellen dat de spelers, die al zoveel successen met Ajax hebben behaald, nu niet direct dié geestdrift kunnen opbrengen, zoals men dat bij anderen tijdens een kam pioenschap gewend is. Ik was er in ieder geval erg blij mee. Met z'n allen bereikten we dit, door erg hard werken, zoals we dat nu óók doen en waardoor we toch erg ver komen. Ajax moet altijd winnen. Maar het is voor iedere tegenstander steeds nog een eer om juist van Ajax te winnen. Dit belast ons extra, en thans temeer omdat we bovendien landskampioen zijn. Ik weet ook wel, dat we niet iedere wedstrijd voor het publiek aantrekkelijk spelen. Maar ja, aangezien het resultaat het be langrijkste is, krijg je dat met mooi (aanvallend) voetbal niet altijd voor elkaar en dan móet je wel besluiten tot weinig om zo te zeggen: oogstrelend spel, teneinde b.v. een voorsprong te behouden. Dat begrijpt het publiek dan niet en blijft daarom vaak weg. Maar als het elftal wél aantrekkelijk aanvallend zou opereren, echter met constant puntenverlies, vindt men dit ook geen gezonde zaak. Hoe krijg je nu voor elkaar om dat publiek terug te halen naar de banken Eertijds bij het betere voetbal werd óók veel aandacht aan de tactiek gegeven. Wij het Nederlandse Voetbal hebben daar altijd erg veel aan gedaan. Anders als dat ligt in West- Duitsland en Engeland, om maar eens een paar voorbeelden te noemen. Daar kan de onderste club ruimschoots winnen van de bovenste. In Nederland is dat nauwelijks denkbaar. Wint bij ons ooit eens de laatste van de eerste, dan is dat met zeer minimaal verschil. Neen, om op die situatie van vroeger (toen men dus ook aan tactiek deed) terug te komen: het spelpeil was toen anders, de kwaliteiten van de spelers waren beter, dit b.v. in vergelijk met onze glorie-periode. De krachten zijn sindsdien sterk genivel leerd Laatst bij Levski speelde ik, voor de eerste keer, voor zo'n slor dige 80.000 mensen. Persoonlijk was dat voor mij een hele belevenis. Die tijd moet ook hier weer komen. Thuis tegen Levski was het bij Ajax ook gezellig. Er hing een goede sfeer met lekker veel publiek. Dat speelt geweldig. Maar het was nog niet die echte Europa-Cup-sfeer met een vol Olympisch Stadion. Die tijd moet weer terugkomen Ik beschouw het voetbal nog als een goed betaalde hobby, zie het niet als werk zoals iemand van kantoor dat ervaart. Ik zeg niet tegen m'n vrouw als ik ga trainen: ik ga naar m'n werk. Het voetballeven bevalt mij uitstekend. Je leeft van week tot week, van wedstrijd tot wedstrijd. Elke volgende wedstrijd is de be langrijkste. Ver vooruit denken is er niet bij. Hoe een week van mij er uit ziet? Maandag: 's morgens verzorging en lichte training, 's middags vrij; dinsdag: 2x trainen; woensdag: vrij, tenzij bij Europa Cup-voetbal of andere wedstrijden; donderdag: 2x trai nen; vrijdag: 1x trainen; zaterdag: lichte trainingen, bespreking; zondag: wedstrijd. Dit schema wijkt natuurlijk verder af wanneer op zaterdagavond gespeeld moet worden. Bijgelovig ben ik niet. Na een verloren wedstrijd ben ik bijna altijd teleurgesteld. Vooral als zo'n verlies helemaal niet nodig is. Bijvoorbeeld van Volendam thuis verliezen. Onbegrijpelijk. En bovendien scheelt het je ook in de verdiensten. Want zó profes sioneel ben ik dan wel: vóór en helemaal tijdens de wedstrijd denk ik geen seconde aan geld, maar na afloop wel. Uiteindelijk is je beroep: voetbal, en dan mag je gerust na afloop je verdien sten in ogenschouw nemen. Het transfersysteem vind ik niet bijster gelukkig. Van nabij heb ik het nu meegemaakt, toen ik naar Ajax ging en dan hoor je zeggen: Dick, je bent zóveel waard. Dan dacht ik: ik wou dat ik het in m'n zak had zitten. Je zou het systeem kunnen afschaffen, maar dat zal ook weer de nodige bezwaren opleveren. In het begin had ik wel de druk op van: Ajax heeft zoveel voor mij betaald, ik moet er voor zorgen dat men geen miskoop heeft gedaan. Als een club zóveel geld investeert in een speler, moet deze er natuurlijk voor zorgen dat er iets voor terugkomt. Nee, ik voel mij nog geen echte Ajacied. Daarvoor is de tijd nog te kort. Dit is nu m'n tweede seizoen, en allemaal erg fijn bij Ajax. De sfeer onder de spelers is goed, maar dat is meestal wanneer de prestaties goed zijn. Als het slecht gaat, is dat veelal minder. Maar dat is bij iedere club. Net zo goed als dat het publiek een club laat zakken wanneer de prestaties weg blijven. Alleen de echte supporters blijven komen, door dik en dun." Ik heb wel vertrouwen in de toekomst. Het beroepsvoetbal zal niet zo gauw verdwijnen. Het blijft de meest populaire sport in Nederland en ik hoop vooral voor de talentvolle jeugdspelers, dat zij over een aantal jaren ook betaald voetbal kunnen spelen. Ik geloof, dat Ajax veel talent in de jeugd heeft. De A-selectie wordt de laatste tijd uitgebreid met eigen kweek. Ik vind dat erg goed. Om spelers te kopen, moet een club zóveel geld uitgeven dat zoiets bijna niet meer verantwoord is. Maar ja, Ajax kan zich niet permitteren om lange tijd uit de „running" te zijn. Het is praktisch nodig iedere competitie Europa- resp. UEFA-Cup- voetbal te spelen, dus bij de eerste drie te eindigen. Wanneer die prestatie niet geleverd kan worden met eigen middelen, zal er toch iets anders moeten gebeuren. Ja, ik heb altijd gevoetbald, maar als ik daar niet zover in zou zijn gekomen als nu, had ik waarschijnlijk basketball gespeeld. Dat is mijn tweede favoriete sport. Voetbal blijft uiteraard nummer één. Ik zou het, geloof ik, niet meer kunnen missen. Die spanning vóór zo'n wedstrijd Zelfs toen ik een wedstrijd geschorst was vanwege die gele kaart bij NEC, zat ik op de tribune met diezelfde spanning als had ik moeten spelen. Nee, ik zou er niet buiten kunnen Tijn Middendorp RIJKSSTRAATWEG 84 DUIVENDRECHT TELEFOON 020- 991625-992420 Met Ajax-diploma 10% korting 7

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1977 | | pagina 7