VAN DE VOORZITTER Hoewel redacteur Middendorp in zijn Kroniek reeds de nodige woorden aan de heer Caransa heeft gewijd, met betrekking tot diens ontvoering, wil ik, als persoonlijk vriend van Maurits, hier ook nog gewag maken van de grote vreugde bij zijn behou den terugkeer. Ik heb ook daarom erg met hem medegeleefd, omdat, slechts enkele uren vóór zijn ontvoering, ik nog een tele foongesprek met hem had aangaande de Ledenraad, als lid waarvan hij kortelings was gekozen. Maurits, ik dacht dat het toch een mooie gedachte voor je is, te weten dat zovele Ajax-vrienden tijdens je noodgedwongen gevangenschap in gedachten bij je waren. Dan wil ik ook nog enkele woorden be steden aan het vertrek van Wim Suurbier, de l'enfant terrible, de man die het ons op het bestuurlijke vlak vaak niet gemakkelijk heeft gemaakt. Maar en dit moet ge zegd worden ook in geval van een ge schil, was dit aan zijn spel nooit of te nimmer te merken. Ik heb met Wim persoonlijk al zou men dit niet denken een goede verstand houding gehad en mét mijn mede-bestuurs leden ben ik blij dat hij, in de avond van zijn voetballoopbaan, nog zo goed is weg gekomen. Ik wens hem van harte nog veel succes toe! Wat onze resultaten in het toernooi om de Europa Cup I betreft, ondanks dat we niet zó'n geweldig elftal hebben, zijn we toch maar weer doorgedrongen tot ,,de laatste acht" van de beste Europese clubs. Ik geef toe, dat onze basis op dit moment smal is, maar mét de technische leiding en daarnaast zo nodig overleg met onze Technische Advies-Commissie, zal BIJ DE FOTO'S Europa Cup I - AjaxLevski Sparta 21 Boven: Lerby plaatst de openingstreffer Onder: Ruud Geels scoort de tweede Ajax-goal het bestuur trachten die basis zo spoedig mogelijk te verbreden. De ondervinding heeft echter daarbij wel geleerd dat we zulks niet overhaast moeten doen. Meerderen uwer hebben ongetwijfeld reeds uit de Pers het een en ander vernomen aangaande een belangrijke vergadering die, door het Engelse dagblad „Daily Ex press" uitgeschreven, op woensdag 9 no vember jl. in Londen werd gehouden. Daar waren vele prominenten uit de En gelse- en Schotse voetbalwereld aanwezig: de voorzitter en secretaris van de Britse voetbalbond, verschillende presidenten, o.a. van Arsenal, Chelsea, Liverpool, Cel tic, Glasgow Rangers e.a., natuurlijk Matt Busby en last but not least: Hans Banger- ter, de secretaris-generaal van de Euro pese Voetbalunie. Ook uw voorzitter genoot de eer tot de aanwezigen te mogen behoren, tezamen met de heer Ton van Dalen (FC Twente). Andermaal voor een dergelijke belangrijke bijeenkomst géén uitnodiging aan de KNVB Wat primair op deze vergadering tot uit drukking kwam was, dat het in Albion helemaal niet goed gaat met „King Soc cer": rode cijfers bij vele clubs slechte resultaten op het internationale vlak. Men had nu een eigenlijk oud paard van zolder gehaald, met name het plan voor een Euro pese competitie. In dit verband kwam het voorstel ter tafel om het huidige systeem bij de Europa Cup I en II wedstrijden, als mede die bij de UEFA-Cup, te wijzigen in een zgn. poule-vorm (b.v. zes clubs per poule), waardoor in ieder geval vijf thuis wedstrijden worden gespeeld, met de te verwachten voordelen ten aanzien van pu blieke belangstelling resp. financiën. Tijdens de discussies die hierop volgden, kwam men in de eerste plaats tot de con clusie dat het voorstel slechts betrekking kan hebben op de deelnemers aan de wedstrijden om de Europa Cup I en II, omdat daar minder clubs bij betrokken worden dan bij de ontmoetingen om de UEFA-Cup. Verdere bezwaren waren o.a., dat een club, die twee of drie keer ver loren heeft, weinig of geen belangstellen den meer trekt én de greep van de televisie op die meerdere internationale wedstrijden, de televisie die juist in tegen over gestelde richting werkt wat betreft de wens: meer publiek naar de velden. En zo was er meer Er was overigens nog een belangrijke er varing tijdens deze vergadering. De En gelsen, die zich vroeger min of meer van het voetbal op het Europese vasteland hadden afgewend, zijn mede gezien hun povere resultaten van de laatste jaren, zowel op Europees- als op wereld-niveau (het zou mij niet verbazen als ze deze keer de WK weer niet halen), wél tot de conclusie gekomen (eindelijk?) dat zij dat Europese voetbal hard, héél hard nodig hebben, om daarvan iets anders te leren dan „rennen, hoog voor de goal en dan maar zien". Over die dalende „grootheid" van Al bion's voetbal werd in de Pers terecht opgemerkt dat b.v. vroeger als „sparring partners" voor het Nederlands Elftal altijd een tweede-divisie-club werd aangezocht, omdat een ploeg uit de eerste divisie véél te sterk voor ons was. Dat is lang ge leden Zoals ook een Engelse trainer niet meer hét ideaal is Ik kan u tenslotte nog verklaren, dat de gastheren tijdens hun ontvangst duidelijk verzochten hun voorstellen in ieder geval niet zonder meer onder het tapijt te schui ven, maar hen te steunen, opdat, zoals werd gezegd: men in de gelegenheid zou worden gesteld, zich het niveau van het Europese vasteland eigen te maken. De heer Bangerter ziet een verwezen lijking van de Engelse wens niet direct tot de mogelijkheden behoren; daarvoor zijn de consequenties nog moeilijk te overzien. En dat was ik met hem eens. Dat het door de Engelsen naar voren gebrachte mis schien over een jaar of vijf a zes wél wer kelijkheid wordt„De zaak zal," aldus de heer Bangerter, „in ieder geval grondig worden bestudeerd." Jaap van Praag 5

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1977 | | pagina 5