SENIORES-OVERZICHT W. W. Heisterkamp en W. F. Schoevaart In deze periode vielen twee competitievrije zondagen, zodat ons overzicht ditmaal niet zo groot is. Ajax 3 heeft na zes zondagen de leiding in de reserve 1e klasse, met 11 punten. De thuiswedstrijd tegen Haarlem 3 werd een 21 overwinning in een bar slechte partij voetbal, mede veroorzaakt door erbar melijke weersomstandigheden. De scheidsrechter moest de wed strijd in de tweede helft zelfs vijf minuten staken. Ajax was in de eerste helft sterker, omdat Haarlem erg verdedigend begon. Dat resulteerde in de 16e minuut in een goal van circa twintig meter afstand door Rolf Grootenboer ingeschoten. In de tweede helft werd het zelfs 20 door Hans de Vos, die een fraaie pass van Jack Manuputty met een schuiver, onder de doelman door, afrondde. Maar met deze voorsprong kwamen we toch nog in moeilijkheden, omdat we niet doordrukten. Dat is een probleem, hetwelk we dit seizoen al eerder signaleerden. Na een half uur spelen leverde geknoei in de verdediging een penalty op voor Haarlem. Hoewel deze strafschop goed werd ingeschoten, wist Jan Schipper hem toch nog bijna te keren, helaas 21. Haarlem rook een gelijkspel en zette ons hevig onder druk, maar verder dan een schot op de lat kwamen de gasten niet. De ontmoeting in Castricum tegen Vitesse '22 2 leverde een 14 overwinning op. In een wedstrijd waarin over het algemeen goed gevoetbald werd, deden zich nog verdere kansen voor om een hogere score te bewerkstelligen, maar dié afstraffing bleef de gastheren bespaard. Reeds na 10 minuten opende Rolf Groo tenboer de score uit een fraaie voorzet van Hans de Vos. Daarna brak de periode John van Helvert aan, die maar liefst driemaal zou scoren. Eerst benutte hij een pass van Rolf Groo tenboer en nog vóór de thee verzilverde hij een dieptepass van Rob Ombre. Na de hervatting was het Hans de Vos, die Johnny bediende met een trekbal en dat betekende 04. Eerst toen kreeg Vitesse de kans de eer te redden. Ook de thuiswedstrijd tegen De Kennemers 2 leverde een over winning op, maar dit had toch nogal wat voeten in de aarde. In de eerste helft wogen de partijen goed tegen elkaar op, hoewel Ajax toch duidelijk de beste kansen kreeg. Het bleef echter 00. Jan Buskermolen kwam kort vóór de thee de geblesseerde Hennie Henrichs vervangen. Na de pauze was Ajax beduidend sterker, maar 't duurde toch nog bijna twintig minuten alvorens Hans de Vos met een prachtig schot de rechterbovenhoek vond. Ajax heeft daarna de wedstrijd gecontroleerd, alhoewel Jan Schipper nog wel eens handelend moest optreden. Vijf minuten vóór tijd gaf de scheidsrechter in een volkomen ongevaarlijke situatie en daarom om onbegrijpelijke redenen een strafschop aan De Kennemers. De gerechtigheid zegevierde, want de penalty werd huizenhoog overgeschoten. Wel leverde dit een tweetal waarschuwingen op, omdat sommige spelers moesten reageren op de arbitrage. Waarom nou??? Eén minuut voor tijd kopte John van Meerlant een corner van Hans de Vos tegen de lat, Jan Buskermolen kogelde daarop de terugspringende bal keihard in de touwen (20). Daarmee kwamen de twee punten verdiend bij Ajax terecht. Ajax 4 veroverde uit de laatste drie wedstrijden twee punten. Deze werden behaald in de thuiswedstrijd tegen Holland 2. In deze ontmoeting toonden wij een goede spelopvatting, maar met wat meer felheid was een beter resultaat mogelijk geweest. De eerste goal kwam van Max Vischschoonmaker, die zelf een aan val opzette met Bert Schaap en voor het doel van Holland ge komen, de voorzet van diezelfde Bert kon afronden. Holland bleef gevaarlijk en de gelijkmaker bleef dreigend boven ons hoofd hangen. Vooral het sterk opkomende middenveld van de gasten werd te weinig afgestopt, maar gelukkig gingen felle schoten juist naast en over en voor het overige was Jos Vonk een be trouwbare sluitpost. Na de thee, die met 10 aanbrak, maakte John van Helvert aan alle onzekerheid een einde, door attent te reageren op slecht wegwerken van de Holland-defensie, en de bal hard tegen de touwen te jagen (20). Tot op dat moment stonden we er erg fraai voor met 8 punten uit 5 wedstrijden. De laatste twee wedstrijden echter waren een lelijke streep door de rekening. Allereerst werd in Utrecht ongelukkig verloren van DOS 2 met 01 door een misgreep in onze defensie; Frans Grootenboer struikelde met de bal aan de voet, waardoor de Stichtenaren een presentje kregen aangeboden en dit met beide handen aangrepen. Gedurende de hele wedstrijd had Ajax een behoorlijk veldover- wicht, maar kon dit niet in goals uitdrukken, zodat de punten in de Domstad bleven. Tegen koploper Elinkwijk 2 werd het vervolgens thuis ook een (02) nederlaag. Elinkwijk wist de bal bekwaam in de ploeg te houden, het positie-kiezen alsook het vrijlopen waren goed ver zorgd. De mensen uit Zuilen kwamen op 01, doordat bij een vrije trap op ons doel de organisatie volkomen zoek was. Tien minuten later werd het 02, toen opnieuw een fout in onze defensie werd gemaakt. Een slap boogballetje in het hart van de verdediging werd resoluut door de spits van Elinkwijk af gestraft. Wel hebben we zeker nog twee doelrijpe kansen gehad om de score gelijk te trekken, o.a. door Ron Oudendijk en Bert Schaap, doch ook de afwerking liet in deze ontmoeting bijzonder veel te wensen over. Nu zijn we met 8 punten uit 7 ontmoetingen gedaald naar de vierde plaats. Mogelijkerwijs kunnen de komende wedstrijden onze positie weer wat versterken. Ajax 5 had het deze maand bijzonder moeilijk en kon slechts één puntje uit drie wedstrijden aan zijn totaal toevoegen. Het ontbreekt in dit elftal duidelijk aan afmakers, want in alle drie wedstrijden hebben zich toch zeer goede kansen voorgedaan. Maar als je daarin zelf slechts één maal weet te scoren, dan is het toch duidelijk dat het aanvallend niet erg wil lukken. De uitwedstrijd tegen Slotervaart 2 werd gespeeld op een door weekt veld en tijdens een constant vallende regen. Beide elftal len hielden elkaar goed in evenwicht, maar Ajax kreeg de beste kansen. Toch zou Slotervaart kort vóór de rust de leiding nemen, toen een misverstand in onze defensie werd afgestraft. Het was nog bijna gelijk geweest, maar een doorgebroken Ben van der Vegte werd op 't allerlaatste moment toch nog achterhaald en zo bleef de score 10. Na de thee opnieuw een sterker Ajax en de gastheren moesten zo nu en dan toch wel aan de noodrem trekken. Na een van de vele overtredingen belastte Harold Lai zich eens met een vrije schop en zonder dat iemand ook maar een poging deed een been naar de bal uit te steken, verdween het leer met een vreemde draaiing in de verste hoek. Het was nu tijd de tegenstander op de knieën te dwingen, maar gelijk zo vaak was een foutje oorzaak van een goal aan de andere (onze) kant. Op de linkervleugel werd onnodig balverlies geleden en razendsnel kwam Slotervaart uit de verdediging. Er volgde een voorzet over ,,de hele" en de spits van de gastheren nam van zeker 30 meter de bal ineens op de slof. Martin Grootenboer, die ervan overtuigd was, dat het schot hoog over zou gaan, stak geen hand uit en zag tot zijn verbazing dat de baan van het projectiel in de linkerkruising eindigde (21). 10

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1977 | | pagina 10