BELKR BIESHAAR ESHAAR Ssserjefabriek, Carrdssetiefabriek ConstructieWei4^plaats^____ Automobiel spuit en moÏÏëlïnri ïrwlchttflgl informeer wanneer hij niet speelt en ik weet dat hij daar wel op rekent. Zó hard ben ik dan ook weer niet, want er zijn natuurlijk grenzen. Grenzen, die van geval tot geval verschillend liggen en ook niet concreet zijn aan te geven. In het profvoetbal gaat het bij de opstelling bekendmaken vaak anders: op het bord verschijnen de nummers en/of namen en als iemand er niet bij is en hij vraagt waarom, zei vroeger Michels bijvoorbeeld wel eens: 'Dan zal je vorige week wel slecht gespeeld hebben.' Kijk, dat kan je tegen mijn jonge spelers niet maken. Een sterke mentaliteit is evenwel een vereiste. Leuk is bijvoorbeeld dat Peter Jager onlangs z'n debuut in het eerste elftal maakte. Nou, als er één speler geweest is die door een enorme sterke mentali teit de top heeft bereikt, dan is hij het wel. Iets nieuws in onze begeleiding is de instelling van een groep mensen, bestaande uit vier hoofden van school, die de jongens bij hun studie kunnen volgen. Want ik zei al: studie staat nummer één; een combinatie van studie en topsport is echter mogelijk. Deze commissie is dit seizoen voor het eerst aan het werk om jongens met studieproblemen bij te staan. Dit allemaal met als doel talentvolle voetballers niet onnodig te laten afvallen voor de topsport. Een positieve uitwerking op de jongens heeft ook de belangstel ling van de trainers Ivic en Haarms. Reeds verschillende keren stonden beide heren 's morgens om tien uur langs de lijn. Nu kun je zeggen dat zoiets normaal moet zijn, maar in het verleden is dat wel anders geweest. Ik heb in de loop der jaren met nogal wat verschillende mensen samengewerkt; eerst Michels, daarna Kovacs, Knobel, Kraay, weer Michels en nu Ivic. Over elke periode is veel te vertellen. Maar ik geloof dat het huidige systeem, t.w. voor elke groep een speciale trainer, erg goed gekozen is. Vroeger had je dan het één, dan weer een ander elftal. Daardoor kon er nooit de zo broodnodige binding ontstaan tussen spelers en trainers. Nu wel, en eigenlijk zou het mogelijk moeten zijn de groep die b.v. ik nu heb, ook in hun A-juniores- periode verder te blijven volgen. Praktisch is dit niet uitvoerbaar, maar persoonlijk zou ik dat toch wel graag willen. Per sé niet om de A-jeugd te mogen trainen, maar eenvoudig om je huidige groep jongens in hun ontwikkeling te blijven volgen. Natuurlijk heeft iedere trainer een bepaalde voorkeur ten aanzien van het type speler. M.i. is dat afhankelijk van wat voor type voetballer de trainer zelf vroeger geweest is. Ik heb het altijd moeten hebben van hard werken. Mijn techniek was beperkt. Maar door grote inzet kon ik dat aardig compenseren. Nu is een elftal van alleen maar harde werkers niet goed en een team met elf technisch begaafde spelers ook niet. Het moet eigenlijk van alle soorten wat zijn. Het is de taak van een trainer om een zeker evenwicht te brengen in het elftal. Techniek combineren met harde werkers. Tijdens trainingen moet dat evenwicht, die balans gevonden worden en uitgeprobeerd. Het is daarom zo belangrijk dat de trainingen frequent bezocht worden. Om een en ander te stimuleren moet een trainer zorgen voor een dusdanige oefenstof dat de jongens graag naar de training gaan. En ik moet zeggen dat zulks op dit moment aardig het geval is. Ajax stelt uiteraard trainingseisen. Wanneer een jongen niet kan trainen, moet hij dat vooraf laten weten, met opgaaf van reden. Studie is een beiangrijk punt en natuurlijk acceptabel. Ja, op dat punt moet ik nu eenmaal streng zijn; wij eisen van onze spelers het maximale. De club stelt daar ook wel wat tegenover: betaalde trainers, masseur, medische staf, studiecommissie etc., allemaal mensen die constant ter be schikking zijn en waarvan volop gebruik kan worden gemaakt. Een club doet dat niet wanneer niet uitdrukkelijk de top van het voetbal wordt nagestreefd. Het zal ook zonder meer waar zijn, dat het bij Ajax voor de jeugd soms minder gezellig is dan bij andere verenigingen. Maar ik zei al eerder: Ajax is geen gezellig heidsvereniging, maar een voetbalschool waar hard gewerkt wordt aan de ontwikkeling van nieuw jeugdig talent. Ik zie de toekomst voor Ajax zeer optimistisch tegemoet. Ook ben ik de mening toegedaan dat wij met ons huidige opbouw systeem op de goede weg zijn. Men moet geduld opbrengen en momenteel zien te roeien met de riemen die we hebben. Maar laat men bedenken dat achter de schermen hard gewerkt wordt aan de opbouw van nieuwe jeugdige talenten, die door de respec tievelijke trainers naar de top moeten worden gebracht, waarbij het een illusie is te denken dat plotseling grote aantallen deze top zullen bereiken. Het is jammer, dat destijds de betaalde jeugd (KNVB-juniores) werd afgeschaft. M.i. is dat de grootste fout geweest die men in het verleden heeft kunnen maken. Want wat krijg je nu? Allerlei wedstrijden van onze A-selectie tegen onbekende en oninteres sante tegenstanders, waar nauwelijks tegenstand van te ver wachten is, waarbij Ajax met grote cijfers wint, zelden of nooit verliest en dus niets leert. Het zou veel beter zijn wanneer A-selecties van bijvoorbeeld Feyenoord, PSV, FC Den Haag e.d. tegenstanders van onze jongens zouden zijn. Daar is wat van te verwachten, daar leren de spelers iets wat hun ontwikkeling zeker ten goede komt. Nu klagen ze over de nauwelijks aan wezige tegenstand. Onbegrijpelijk dat men een dergelijke beslis sing toen heeft durven nemen. Maar goed, het is nu eenmaal zo. Ik geloof dat je jonge spelers niet zo moet vol pompen met opdrachten. Uiteraard wordt er volgens een schema gespeeld, maar spelers die initiatief durven nemen om b.v. een man te passeren, moet je die ruimte geven. Waar zie je dat nog tegen woordig? Lange dribbels, een paar mannetjes 'nemen' en dan een strakke voorzet of een schot op het doel. Wanneer iemand dat kan, moet je het niet tegenhouden of afzwakken, omdat het niet zou passen in het te spelen systeem. De B-selectie speelt altijd: 4-3-3, met het accent op de aanval, via opkomende middenvelders. Wanneer ik iemand initiatief zie nemen om een scoringskans te creëren door het passeren van een paar mensen of ik zie een prachtige goal geboren worden, dan doet mij dat wat. Ik ben emotioneel genoeg om dat te kun nen waarderen. Wanneer je als trainer dat niet meer kunt en alles maar koel en zakelijk benadert, ben je m.i. op de verkeerde weg. Die genoegdoening, dat voldaan-zijn na een gewonnen wed strijd, die emoties, dat avontuur dat je iedere week weer tege moet gaat, dat onzekere, die spanning en al die andere dingen houden een trainer en in ieder geval mij op de been om al het werk met een dusdanige overgave te doen als nu. Ik zou het, waarachtig, niet meer kunnen missen Tijn Middendorp x-diploma 10% korting RIJKSSTRAATWEG 84 DUIVENDRECHT TELEFOON 020- 991625-9

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1977 | | pagina 8