Dick de Groot "We zijn met onze jeugd op de goede weg" Het is even zoeken in Vinkeveen, maar kort na achten op de avond van de 22ste september vind ik het huis van Dick de Groot, trainer van de huidige B-jeugd, al geruime tijd deel uit makend van de Ajax-familie en zeer betrokken met alles wat met onze club te maken heeft. Reden voor dit interview? De jeugd ligt Dick erg na aan het hart en het zal een ieder duidelijk zijn dat het bezitten van een sterke jeugdafdeling van groot belang is voor elke voetbalvereniging. Dus ook voor Ajax. Het is derhalve boeiend daarover te vernemen van iemand die iedere dag te maken heeft met die Ajax-jeugd en specifiek met de B-jongens tussen de 14 en 16 jaar. Hoe is de huidige gang van zaken? Biedt onze jeugd de club enig perspectief, op welke manier worden talenten voorbereid op ,,het grote werk", is de jeugd bereid zich allerlei opofferingen te getroosten om het gestelde doel te bereiken, welk systeem wordt gehanteerd om het nodige rendement te krijgen van alle pogingen zoveel moge lijk talent de kans te geven de top te behalen, kortom: wat mag de club binnen redelijke tijd van de huidige jeugdvoetballers verwachten? Allerhande vragen die alleen maar deskundig beant woord kunnen worden door iemand die constant te maken heeft met jeugdvoetbal tot in elk detail. En dat betekent niet alleen het verzorgen van de trainingen, maar zoveel andere zaken welke zo verschrikkelijk belangrijk zijn om de totaal-prestatie compleet te maken. Zo iemand is Dick de Groot, 36 jaar, van beroep inkoper bij een wijnhandelaar en part-time ook in dienst bij Ajax met op dit moment als taak het trainen en wat daar allemaal bijkomt van de B-jeugd. Jongens tussen de 14 en 16 jaar, naar de mening van Dick de belangrijkste leeftijd om te komen tot de vorming van een potentiële profvoetballer. Het interview vindt plaats in zijn werkkamer waar wij, slechts af en toe gestoord (maar bepaald niet hinderlijk) door z'n hond, in een schier ein deloos gesprek raken over het trainersvak, Ajax, jeugd en alles wat daarbij hoort. Dick de Groot: ,,lk geloof dat ik al zo'n twintig jaar bij Ajax meeloop. Gespeeld als junior, de club heb ik even verlaten om bij Volendam te zien hoever ik daar zou komen, omdat mijn talenten toch niet van dien aard waren dat ik bij Ajax hoge ogen zou gooien. Na twee jaar weer snel naar Ajax teruggekeerd, hoewel ik het bij Volendam enorm naar m'n zin heb gehad. Volendam meegemaakt in z'n glorietijd van Dick Tol, Jannie Schilder e.a. Terug in Ajax werden wij getraind door Bobby Haarms, die mij op een gegeven moment vroeg hem te assisteren bij het trainen van de B-pupillen op woensdagmiddag. Nou ja, dat doe je dan. Ik heb me altijd wel aangetrokken gevoeld tot het trainersvak en met name de jeugd. Dat is heerlijk werken. Goed, je doet de D-cursus, vervolgens de C en B Verschillende elftallen getraind en begeleid, maar ik moet zeggen dat we ingaande dit seizoen gekomen zijn tot een organisatie die mij erg aanspreekt. Er is in Ajax bij de jeugd enorm geselecteerd. Ja, jongens afgevoerd, hetgeen veel kritiek gaf en waarmee ik het in het begin ook niet helemaal eens was. Maar ik geloof nu toch dat we op de goede weg zijn. Elke leef tijdsgroep in de jeugd heeft nu een eigen trainer. Het aantal jeugdteams is gereduceerd tot 2 A-elftallen, 2 B-teams en 3 C-elftallen, waarbij het eerste elftal van elke groep het selectie team is. De A-jeugd (16-18 jaar) wordt getraind door Jan van Daal, de B-jongens (14-16 jaar) zijn onder mijn hoede, terwijl de C-juniores (12-14 jaar) Cees Groot als trainer hebben. Dat verminderen van elftallen heeft toch wel grote voordelen. Het is vooral prettig te ervaren dat er meer tijd is om te trainen, er kan ook gerichter getraind worden, het aantal jongens is minder, de zaak is beter te overzien. De betrokkenheid van de trainer wordt groter, het contact met de spelers is beter, kortom: het werkt enorm goed, wanneer één trainer één bepaalde groep jongens langere tijd onder z'n hoede heeft. Ik zal veel over de B-groep praten, omdat die nu eenmaal door mij worden getraind. Mijn groep bestaat totaal uit 30 jon gens, waarbij de selectie maar liefst vier maal per week traint en de overigen drie maal. Ik moet zeggen dat deze frequentie aanzienlijk is, vooral wanneer je bedenkt dat deze jongens ook nog hun school hebben met alles wat daarbij hoort. Het is een 6

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1977 | | pagina 6