VAN DE VOORZITTER Dat u het Ajax-Nieuws ditmaal later ont vangt dan oorspronkelijk door onze hoofd redacteur was bepaald, daarvan moet ik de verantwoording geheel voor mijn reke ning nemen. En daarom heb ik de verschij ning van ons cluborgaan enigermate op gehouden, omdat ik voorvoelde dat de be sprekingen tussen spelers en trainers daags na de terugkeer uit Oslo gehouden, naar aanleiding van de debacles tegen Roda JC en Lilleström en waarbij men zich openhartig jegens elkaar uitsprak, een positieve uitwerking zouden hebben. En aangezien zulks met betrekking tot de return tegen de Noren uitermate belangrijk was, wilde uw voorzitter met zijn gebrui kelijke bijdrage aan het clubblad wachten tot na AjaxLilleström. Gaven de wedstrijden tegen Go Ahead Eagles en vooral die tegen Telstar in Vel- sen reeds aanleiding enig resultaat van de gesprekken te mogen constateren (o.a. tegen Telstar hadden we in het algemeen een goede Pers), tegen de Noorse kam pioen in Amsterdam hebben we kunnen aanschouwen hoe door onze vooral jonge spelers, onder aanvoering van de oudere meer ervaren krachten in ons elftal, en thousiast en met een enorme werklust c.q. inzet, Ajax zich als een waardig deelnemer aan de verdere wedstrijden om Europa Cup I, herstelde. Jonge spelers U zult zich waarschijn lijk nog herinneren dat na een periode van weinig „aanvoer" uit de Jeugd, door wat voor omstandigheden ook, een paar jaar geleden werd besloten vanuit die jongere generatie te gaan bouwen aan onze ver dere toekomst, mede ook omdat het ver leden had bewezen dat de sterkste teams waren voortgekomen uit een kern van „eigen teelt". De plannen daartoe, alsmede organisatie werden allengs verbeterd en als ik dan in deze uitgave van ons Ajax-Nieuws uw aan dacht vraag voor een uitstekend interview van Tijn Middendorp met jeugdtrainer Dick de Groot, dan kunt u daaruit vernemen op welk niveau aan en dóór de Jeugd momen teel bij Ajax wordt gewerkt. De eerste tekenen van een zgn. door breken van de jongeren naar de weg, wel ke naar de top leidt, worden steeds duide lijker en waren m.i. ook reeds te zien in de wedstrijd tegen Lilleström, waarbij de 40 zege ons naar de volgende ronde bracht. Het was een machtig mooie avond Tenslotte zou ik na deze „eerste ronde" nog enkele opmerkingen willen maken. In de eerste plaats stel ik mij geheel op achter de woorden van onze redacteur Middendorp in zijn „Kroniek", waarbij het gaat om het commentaar van reporter Cees Jansma na de wedstrijd in Oslo. Het is op deze wijze werkelijk treurig gesteld met dit soort berichtgeving. DE TELE GRAAF, het vorig seizoen nog door andere bladen „het clubblad van Ajax" genoemd, gaf ook zoiets moois boven het ver slag: „AJAX IS DOODZIEK Véértien dagen later na de return: „AJAX WEER GEHEEL DE OUDE Het was de eerste keer dat we een Europa Cup-wedstrijd in ons eigen Stadion speel den en ik moet u zeggen dat, wat de mening van het bestuur aangaat, het uit stekend is bevallen. Ik wil daarbij niet verzuimen lof te uiten aan het adres van onze Controle-Commis sie voor hun ook ditmaal weer uitstekende werk. Verder wil ik iemand in het zonnetje zetten, die veelal op de achtergrond ope reert: Daan Schalm. Daan is bij onze thuiswedstrijden in de Meer de Ajax-gastheer in de Perskamer, zorgt erin het kort gezegd voor, dat het de heren verslaggevers aan niets ont breekt, regelt het contact met de spelers e.a. voor een interview etc. etc. Bij de wedstrijd tegen Lilleström was er bovendien van de zijde der buitenlandse reporters veel belangstelling, maar een ieder kreeg op tijd de door hem bestelde telefoonlijn en andere informatie. Kortom, men werd weer op zijn wenken bediend. En ik weet uit ervaring hoe kritisch die persmensen kunnen zijn, indien niet alles voor elkaar komt, nodig om hun werkzaam heden te verrichten. Daan, voortreffelijk en zeer bedankt. Wat het aftreden van de heren Kraan en Timman betreft, zijn daar inderdaad al de nodige woorden over gesproken, o.a. op de Ledenraadvergadering, de Algemene Ledenbijeenkomst en natuurlijk op de af scheidsreceptie. Aangaande deze laatste gebeurtenis zou ik hier nog willen vastleggen dat niet al leen in de Ajax-kring beide heren de hoge- lijke waardering in ontvangst hebben mo gen nemen voor hun vele verdiensten. Het bleek ook uit diverse toespraken, hoezeer zij tevens bijdragen hebben geleverd voor de Nederlandse voetbalsport in het alge meen. Dat André Kraan en Henk Timman niette min zowel binnen als buiten de club aan kritiek onderhevig zijn geweest, is een normale gang van zaken: men kan niet werken zonder dat er spaanders vallen. Mag ik hier tenslotte, als een persoonlijke noot, nog gewagen van een goede vriend schap die met beiden in de loop der jaren naast de bestuursbeslommeringen is ont staan en die beslist na de „finish" als be stuurslid, niet zal eindigen. Korte aantekeningen, waaruit het boven staande moest worden samengesteld, wer den door mij gemaakt in het vliegtuig, hoog in de lucht op weg naar Zurich, om de loting voor de tweede ronde van de Europa Cup(s) mee te maken. Wel, nu alweer op de terugweg, is intussen ook aan u bekend, dat we een oude beken de „trokken", nl. Levski Spartak uit Sofia. Op 19 oktober in de Bulgaarse hoofdstad, 2 november in Amsterdam, weer in het Ajax-Stadion. Of we gunstig geloot hebben De toe komst zal het leren Op papier was het niet onze hartewens maar we hadden het ook nog „zwaarder" kunnen treffen. We zijn uit ervaring gewaarschuwd voor een sterke opponent en Ajax is er ook nog Na de blamage en wanprestatie van velen onzer spelers in de wedstrijd tegen Volen- dam, zal bij de Pers de „hel" wel weer losbarsten Overigens vraag ik mij wel af of de club bestuurders nog wel ermede akkoord kun nen gaan, dat door de KNVB voor een „vriendschappelijke" wedstrijd tegen de Sovjet-Unie een premie aan de spelers wordt betaald van 2500,100, dagvergoeding, ONGEACHT HET RESUL TAAT! Om de kans op een blessure te vermin deren en zodoende voor het Nederlands Elftal te kunnen spelen, werkt bovenstaan de „regeling" in de hand, dat een speler zich in de laatste wedstrijd daarvóór niet voor de volle honderd procent inzet. Verder is het in dit verband onjuist dat de KNVB tegenwoordig de opstelling reeds zaterdags vóór die laatste wedstrijd be kend maakt en niet, gelijk vroeger, op de zondagavond daarna, zoals dat m.i. tegen over de clubs ook behoort. J. van Praag 5

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1977 | | pagina 5