De harde, agressieve tackles, die wij de eerste dag reeds hadden gesignaleerd, hebben wij aan den lijve kunnen ondervinden. Op vallend was wel dat de scheidsrechters t.o.v. deze overtredingen erg tolerant waren. Daarentegen waren zij zeer streng tegen hen, die zich met de leiding bemoeiden. Toen één van de Duitse spelers door gebaar toonde te twijfelen aan de gezichtsver mogens van de grensrechter, betekende dit wel direct een rode kaart en daarmede uitsluiting voor de rest van het toernooi. Voor de strijd om de vijfde plaats moest de volgende dag 's mor gens gewonnen worden van HSV Hamburg, maar opnieuw was het geluk niet aan onze zijde. De blessures gingen nu ook door werken en na tien minuten moest ook Rob Ombre definitief de kleedkamer opzoeken. Hij werd vervangen door Dirk van Beuse- kom. Ajax was bijna de gehele wedstrijd in de aanval, maar het afmakende schot ontbrak. Slechts tweemaal zagen we een vin nige knal, één maal van Roel den Hartog en één maal van John van Meerlant. HSV heeft helemaal niets kunnen doen, maar won via een lucky goal in de veertigste minuut met 10. Harold Lai werd nog wel in het veld gebracht om meer stootkracht te heb ben, maar de stand bleef ongewijzigd. Het lot had bepaald, dat Ajax nu moest strijden met Borussia Mönchengladbach om de twee minst begeerde plaatsen. Beide ploegen hebben er voor het publiek een aantrekkelijk duel van gemaakt, waarbij onze jongens beslist de sterkeren waren. Na acht minuten knalt John van Meerlant juist over; na een kwartier belandt een vrije schop van Roel den Hartog van zeker dertig meter de onderkant van de lat en na 22 minuten is het opnieuw Den Hartog met een schot in de kruising. Een enorme save van de Duitse goalie staat echter een treffer in de weg. Kort daarop nemen de Borussen de leiding uit een vrije schop, een stuiterbal waarop Willem Knaap zich lelijk verkeek. Na de thee werd Ajax zo nodig nog sterker. Eerst tipt de Duitse doelman opnieuw een kogel uit de hoek, ditmaal van Hennie Henrichs. Na veertig minu ten wordt de bal tot vier maal toe ingeschoten en gekopt, maar blijft buiten de palen. Vervolgens stopt de keeper opnieuw een snoeiharde kopbal van Jan Letschert uit een vrije schop van Hennie Henrichs. Een minuut later een kogel van John van Hel- vert over de lat gestompt door juist! Mede door deze vele fraaie reddingen werd de keeper van Borussia Mönchengladbach uitgeroepen tot beste doelverdediger van het toernooi. Maar vijf minuten voor tijd eindelijk! was hij toch kansloos op een kogel van Jan Letschert. De eindstand werd 11 en dat be tekende strafschoppen. Ook dat werd voor het publiek nog een happening: Borussia 1. benut 2. gestopt door Knaap 3. benut 4. benut 5. naast 6. over 7. gestopt door Knaap Uitslagen TURU 1880— Elfsborg Boras 04 VejleBochum 20 BruggeBorussia MG 21 HSV—Vejle 0—1 TURU 1880—Bor. MG 2—1 AjaxBochum 00 Elfsb. BorasBrugge 12 BochumHSV 10 AjaxVejle 03 TURU 1880Brugge 00 Ajax—HSV 0—1 Elfsb. Boras—Bor. MG 2—2 1—1 Ajax Roel den Hartog gestopt 10 John van Meerlant benut 11 Hennie Henrichs benut 22 John van Helvert over 32 Ron Oudendijk benut 33 Willem Stuut paal 33 Jan Letschert benut 34 Om 7e plaats: AjaxBorussia MG (Ajax w.n.s. 54) Om 5e plaats: HSV—TURU 1880 0—0 (HSV w.n.s. 5—4) Om 3e plaats: BochumElfsborg Boras 00 (Bochum w.n.s. 43) Finale: VejleBrugge 30 BURG. SCHAMPERS TOERNOOI TE UDEN (N B.) Na onze ervaringen vorig jaar in Uden hebben wij graag de uit nodiging aanvaard om ook ditmaal weer deel te nemen aan dit zesde internationale toernooi. Helaas is het dit jaar voor Ajax niet zo goed afgelopen. Wij hebben met een enorm gehavend team moeten deelnemen. Zo ontbraken Eef Hoff en Roel den Hartog (andere verplichtingen), Sjaak Swart en Nol Boerkoel (geblesseerd), Hans de Vos (zaterdag - werk) en Jan van Meer lant (zondag - familieomstandigheden). Een half elftal dus. Toch heeft het degenen die wel gespeeld hebben, duidelijk ont broken aan instelling en zelfdiscipline. Zetfs een gehavend team had beter kunnen spelen. We eindigden dan ook als laatste en daar kon zelfs de fraaie overwinning op Feyenoord niets aan veranderen. Juist in deze wedstrijd hebben wij even aangetoond dat er toch wel gevoetbald kan worden. Met het gelijke spel tegen organisator FC Uden (00) bereikten wij evenveel punten als Uden en Feyenoord, maar ons doelsaldo was door twee onnodig grote nederlagen tegen Cray Wanderers en Boldkluben Kopenhagen (beide malen 03) veel slechter dan dat van de concurrentie. Toen bovendien de plaatsingswedstrijd tegen UDI '19 met 01 verloren ging, was de debacle compleet. Ook deze keer was de organisatie van het gehele toernooi weer prima in orde; een compliment aan Eric Ooyman en zijn staf. De heer P. Menger was onze toeziende voogd in de nacht op de Vliegbasis Volkei (klasse!) en Geurt ter Haar was, evenals vorig jaar, de toegevoegd leider, die niets te veel was. Wij van Ajax hopen bij een hernieuwde invitatie op een sportieve Daarmee werden we derhalve zevende in dit zeer sterk bezette toernooi. Desalniettemin is er zeer goed gespeeld, vooral ook als in aanmerking wordt genomen, dat alle ploegen met profs spelen of spelers die regelmatig in het eerste elftal van hun vereniging uitkomen en wij een combinatie-team hadden van Ajax 3, 4 en 5. Bekijken we de zaken reëel, dan was slechts de ploeg van Vejle een klasse apart, maar de andere elftallen verschilden in feite erg weinig in kracht. Alvorens af te sluiten met de resultaten en standen kunnen een paar zaken niet onvermeld blijven. De organisatie van het toer nooi was zoals te verwachten ,,ausgezeichnet". De heer Schulze was een voortreffelijk leidsman in ,,zijn" Düsseldorf en onze chauffeur, de heer De Rooy van Centraal Nederland, was wat je noemt een man van de klok en een vaardig bestuurder. 7

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1977 | | pagina 7