JL ROCHAS Van de voorzitter monsieur after shave Hoewel er in de Pers niet zo bijzonder veel aandacht aan is besteed, zou ik toch met trots melding willen maken van het feit, dat ik op 18 februari jl. de aan Ajax toegekende AMSTERDAM PROMOTION PRIJS 1977, ter gelegenheid van het 10- jarig bestaan van de Stichting Amsterdam Promotion, uit handen van burgemeester dr. I. Samkalden heb mogen ontvangen. De onderscheiding werd ons verleend voor de bijzondere wijze, waarop door de AFC Ajax, zo staat op de oorkonde te lezen, in de periode 1966-1976 de goede naam van Amsterdam in het buitenland is uitgedragen". Deze eervolle vermelding werd tevens uit gereikt aan ons onvolprezen Concert gebouworkest alsmede aan onze nationale trots: de KLM. De oorkonde, die elders in dit clubblad staat afgedrukt, was vergezeld van een door de kunstenaar André Volten ontwor pen metalen voorwerp, voorstellende de drie kruisen uit het wapen van de Stad Amsterdam. U zult straks een en ander in onze prijzenkast kunnen bewonderen. De bijeenkomst vond plaats in het Hilton- Hotel, waar behalve onze burgervader ook staatssecretaris Polak aanwezig was, als mede circa 200 genodigden, waaronder tal van vooraanstaande figuren. De heer Samkalden heeft mij bijzonder prettig toegesproken en daarbij duidelijk de grote naam van Ajax voor de hoofdstad naar voren gebracht, niet alleen wat be treft het verleden, maar ook heden ten dage nog! In mijn dankwoord heb ik de wéns uit gesproken dat de eerste burger van Am sterdam, vóór hij binnenkort de ambts keten aflegt, nog éénmaal het Lands kampioenschap van Ajax zal mogen mee maken waarbij ik ook hem er bij ge zegd heb, dat het een kwestie van hópen is, doch dat hij er niet op mag rekenen monsieur ROCHAS ROCH AS-PARIS Importeur: B.I.E.O.-Amsterdam 4 Verder zou ik nog terug willen komen op de reeds veel besproken 90.000,die de KNVB heeft gemeend te moeten be talen aan de FC Barcelona, teneinde voor de wedstrijd EngelandNederland (in middels alweer voorbij) te kunnen be schikken over de spelers Cruijff en Nees- kens. Op een regionale vergadering, ge houden in Den Haag op 3 februari jl., heeft de heer Hoogewoning gezegd, ik citeer thans uit de notulen: Het is duidelijk dat economisch gezien de KNVB Betaald Voetbal voor een groot deel moet draaien uit de inkomsten van de wedstrij den van het Nederlands Elftal". Ook zegt hij, dat het duidelijk is, dat Cruijff en Neeskens een zeer belangrijke positie in ons nationale team innemen. Ik zou willen opmerken, dat niet alleen Cruijff en Nees kens belangrijk zijn, doch de gehele selec tie, waarbij ditmaal maar liefst vijf Ajax- spelers. Hierbij komt nog een ander be lang om de hoek kijken, namelijk dat van de club. Volgens de bestaande reglementen is een club verplicht spelers voor het nationale elftal af te staan. In wezen is dat natuur lijk een sterk verouderde redenering. Het is in de huidige werk-maatschappij toch ook niet zo, dat je op grond van bepaalde voorschriften een werknemer móet „uit lenen". En al zou je dan deze procedure ten aanzien van de situaties bij het voetbal anders moeten zien, dan wil ik er wel op wijzen, dat een vergoeding van 1000, die een club voor dat „uitlenen" ontvangt, al jaren op dit bedrag staat en niet meer in overeenstemming is met de feiten, want, als er enige tonnen winst worden ge maakt, behoren de clubs, die hun spelers daarvoor aan het Nederlandse Elftal af staan, hiervan VERHOUDINGSGEWIJS hun deel te krijgen. Zij (die clubs) lopen de risico's van geblesseerde spelers. De schadevergoeding, die in dergelijke geval len verleend wordt, weegt niet op tegen de gevolgen, die een vaak langdurige af wezigheid van zo'n speler voor de club heeft! Bij Ajax weten we uit ervaring, dat het niet de eerste keer zou zijn, dat hier door bepaalde verwachtingen ten aanzien van een succesvolle beëindiging van de competitie, in rook opgaan! En dan praat ik nog niet van het geld dat een club in vele gevallen in een dergelijke speler heeft geïnvesteerd. Mogelijk bestempelt men mijn redenering als: onvaderlandslievend Met alle res pect voor nationale gevoelens het be taalde voetbal heeft zich ontwikkeld tot een zaak, die ook als zodanig bekeken moet worden. Dit zakelijk bekijken, ook voor zoals blijkt het Nederlands Elftal, hebben de heren Hoogewoning en Zwik- stra met de betaling aan de FC Barcelona bevestigd. Mijn vriend Constant Vanderstock van Anderlecht zal straks óók aan de bel trekken Want dat is wel zeker: men heeft met de affaire-Cruijff-Neeskens wel een precedent geschapen! Blijf ik nog even bij de KNVB. Het sectie- bestuur Betaald Voetbal ordeneert „geen directe invloed van belangenorganisaties". Het door hen uitgegeven ANP-bericht luid de o.m. als volgt: „De Koninklijke Nederlandse Voet balbond heeft geen gevolg gegeven aan de dringende wens van minister Van Doorn van CRM om in de toe komstige structuur van het betaalde voetbal een directe vertegenwoordi ging van de belangenorganisaties van spelers (VVCS), oefenmeesters WON) en scheidsrechters (BSBV) toe te staan. De KNVB heeft de mi nister doen weten dat er een ontwik keling op gang is gebracht, die uit eindelijk moet leiden tot een struc tuur, die meer overeenkomt met een geamendeerd bestuursmodel 1 van de structuurcommissie dan met het model 2 zoals de minister graag had gezien." Dit bericht is in flagrante tegenstelling tot datgene wat de clubs wilden. Het sectiebestuur heeft vier regionale ver gaderingen met clubbestuurderen gehou den en waarvan uiteraard alle notulen in mijn bezit zijn. Uit deze vergaderingen komt duidelijk naar voren, dat de conclu sie getrokken is, dat de belangenorganisa ties in het Bestuur Betaald Voetbal ver tegenwoordigd dienen te zijn. Met dit antwoord, dat duidelijk een andere tendens heeft dan dat op de vergaderingen is besloten, zal het ministerie -van CRM zeker geen genoegen nemen. Mede hierdoor is een bijeenkomst van belangenorganisaties „Stichting Nationale Sporttotalisator" en „Gemeenten" weer voorlopig van de baan, hetgeen voor het betaalde voetbal noodlottige gevolgen kan hebben. Immers, de „Stichting Nationale Sport totalisator" is het, die haar goedkeuring geeft aan uitkeringen van Lotto en Toto en juist daarin heeft het ministerie van CRM nog een dikke vinger in de pap. Na dit alles zal het mij niet verbazen, wan neer op korte termijn en op verzoek van de clubs het sectiebestuur gedwongen zal worden een buitengewoon algemene ver gadering uit te schrijven, teneinde zich te verantwoorden. Op de laatstgehouden vergadering van de ledenraad heeft onze penningmeester Henk Timman medegedeeld, dat hij zijn dit jaar aflopende ambtsperiode niet zal verlengen en hij somde daarbij een aantal motieven op, die hem tot dit besluit ge bracht hebben. Hoewel bij zijn beleid niet altijd door iedereen begrepen, weet ik, die bijna der tien jaar nauw met hem heb samenge werkt, dat we straks helaas afscheid gaan nemen van een Ajax-functionarïs met grote capaciteiten, waarmede hij in de loop der jaren onze vereniging bijzonder grote dien sten heeft verleend, die hem daarvoor danook in hoge mate erkentelijk zal blijven. J. van Praag

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1977 | | pagina 6