Carel Kamlag... „...Talent komt in de toekomst alleen van het platteland" Het is woensdagavond 22 februari jl. Op Voorland wordt intensief getraind op een veld, dat door het aanhoudend slechte weer één grote modderpoel is. In het Jeugdhonk, waar ik Carel Kamlag (57) tref, is het zo rond de klok van acht uur nog wat rustig maar dat blijkt toch een stilte voor de storm te zijn geweest, want een goed half uur later is het er gezellig druk. Intussen spreek ik met Carel in de bestuurskamer van het Jeugd honk, waar hij, sinds de opening nu zo'n anderhalf jaar geleden, de scepter zwaait. En niet zonder succes hoewel zijn te vredenheid nog niet optimaal is. Maar één van zijn sinds jaren bestaande wensen is destijds wel in vervulling gegaan: een Ajax waardige gelegenheid voor de jeugd om zich met name vóór en Jan Stam en toen Ger Fischer. Er zat voor mij toen geen kans in om hoger te komen. Alleen bij ziekte of blessures mocht ik wel eens in Ajax 2 meedoen. Anders niet. Toen begon de „af bouw". en kwam ik uiteindelijk terecht in Ajax 8, waar ik zo'n beetje „Haarlemmer-olie" werd. Voor elk elftal was ik goed genoeg. Wim Bruynesteyn, onze toenmalige wedstrijdsecretaris, liet me altijd zaterdagsavonds weten in welk elftal ik de vol gende dag moest spelen. Ik heb dat tot mijn 31e jaar gedaan. Toen vond ik het welletjes. Was intussen ook nog de voorzitter geworden van een gymnastiekvereniging in Betondorp. Tot op een gegeven moment Henk Smit mij vroeg om op de woensdag middagen als leider en trainer op te treden van de Ajax-pupillen. Men zat erg omhoog door het overlijden van de heer Van Ens. Ik heb dat toen gedaan. M'n zoontje mocht meetrainen en nou ja ik ben achttien jaar pupillenleider geweest. Inmiddels rolde ik ook de Jeugdcommissie binnen. Activiteiten op zaterdag middag kwamen er bij en ook zondags was ik bij Ajax te vinden als leider van een elftal. Dat op-zondag was wel eens moeilijk, want mijn beroep lag in de horeca (compagnon van Tom Man- ders in het St.-Germain-des-Prés). Als ik dan op zondagmorgen rond 5 uur in mijn bed stapte, kon ik onmogelijk om 10 uur bij Ajax zijn. Maar een 12-uur-wedstrijd" ging wel. Dat allemaal heb ik dan tot voor anderhalf jaar geleden gedaan. „St.-Germain" ging om allerlei redenen weg, en toen dit Jeugdhonk ter sprake kwam, zei iemand, ik weet niet eens meer wie, tegen me: „Is dat niets iets voor jou?" Ik heb daar toen over nagedacht, er over gesproken met mijn vrouw en zoon, het uiteindelijk wel gedaan, omdat ik hier duidelijk een toekomst inzie, alleen het moet nog groeien." Welnu, dit is in het kort de levensloop van Carel Kamlag. na de training en wedstrijden te kunnen ophouden, waar ook de ouders elkaar kunnen ontmoeten, kortom een gezellig ontmoe tingspunt, een echt clubhuis. Geruime tijd heeft (zoveel jaar ge leden) Carel gepleit voor een Jeugdhonk, als waarin we nu leven. Via de ledenraad waarin hij ook zitting heeft oefende hij zijn invloed uit. En hij boekte resultaat. Carel zat ook in de bouwcommissie teneinde zijn ideeën en gedachten naar voren te brengen aangaande indeling, constructie e.d. Maar als u nu weet dat ons „slachtoffer" reeds 42 jaar lid is van „de grote Amsterdamse hij begiftigd is met de onder scheiding: „Lid van Verdienste", dan zult u begrijpen dat hij in de loop der jaren méér voor Ajax heeft gedaan. Als ervaren horeca-man heeft hij geen moeite zijn woordje te doen, veelal in sappig Amsterdams. Binnen een uur bezit ik een reeks aantekeningen, die variëren van ik was vroeger altijd een voorzichtige voetballertotin de toekomst zal Ajax z'n voetballers van het platteland moeten halen". „Ik werd in 1934 lid van Ajax. Proefwedstrijd spelen en aan genomen. Altijd rechtsbuiten gespeeld. Nooit anders. Het begon in de adspiranten, toen juniores en vervolgens naar Ajax 3. Ik had echter twee heel goede rechtsbuitenspelers voor me: eerst Functie Als je nu weet wat hier vroeger gestaan heeft, dat was Ajax onwaardig. Wat er nu is, is gewoon geweldig. Je merkt aan iedereen, dat ze er zeer „happy" mee zijn. Kijk, vroeger ging iedereen na een training naar huis, want er was gewoon niets. De jongens konden nergens naar toe, ook de ouders niet. Men leefde eigenlijk een beetje langs elkaar en langs Ajax heen. Nu is dat heel anders. Er is een Ontspannings-Commissie ontstaan, welke allerlei avonden organiseert, ook voor de ouders van spelers. We hebben hier veertien dagen geleden een carnavals avond gehouden die werkelijk klonk als een klok. De mensen zien elkaar meer, blijven wat langer „hangen", drinken een borreltje of praten gewoon wat. Ik moet echt zeggen, dat dit clubgebouw een erg goede functie heeft. Voor mij persoonlijk is het natuurlijk van belang dat ik het niet alleen 's avonds druk heb, maar ook overdag. Dat laatste valt mij eigenlijk een beetje tegen; er is bijvoorbeeld weinig aanloop tussen de middag. Misschien weet nog niet iedereen dat ik ook dan open ben. Maar ik geloof wel, dat die belangstelling nog komt. Als Ajax bijvoorbeeld thuis speelt is het hier erg druk. Van mij mag Ajax iedere woensdag een vriendschappelijke wedstrijd spelen. Uiteindelijk staan hier achter vier lichtmasten, welke nauwelijks gebruikt worden. Je kent wel de mensen, die elke dag naar de 10

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1977 | | pagina 12