ilBI BV Nieuwjaarsrede gehouden op 2 januari 1977 door voorzitter J. van Praag ê&fteZe/t AMSTERDAM Mede namens mijn collega-bestuursleden heet ik u van harte welkom op deze nieuwjaarsreceptie, waarbij ik met genoegen constateer, dat u ook ditmaal in groten getale aanwezig hebt willen zijn. Mag ik dan verder u en de uwen een in alle opzichten gelukkig en voorspoedig 1977 toewensen, in het bijzonder een goede gezondheid. Het geluk van gezondheid heb ik gedurende het eind van het oude jaar kunnen vaststellen, toen ik door ziekte geruime tijd uit de rou latie moest zijn. Weer zo goed als geheel hersteld zou ik deze gelegenheid willen benutten, mede namens mijn echtgenote, oprecht dank uit te spreken voor de door velen uwer betoonde belangstelling in die dagen. Dames en heren, een gelegenheid als deze houdt gewoonlijk de bekende terugblik in. Ook in het afgelopen jaar ontvielen ons vrien den en bekenden, clubmakkers, werkende en ondersteunende leden, supporters en anderen, zij die ons vaak tientallen jaren hun trouw en hulp schonken, maar wier namen ons veelal niet bekend zijn. Ik zou hen willen eren en gedenken in de persoon van de ons kor telings ontvallen Dolf Desmit, wiens 65-jarige lidmaatschap een periode is geweest van een en al activiteit voor onze club en die, vooral ten aanzien van de ontwikkeling van ons clubblad, Ajax enorme diensten heeft bewezen. Hoe was 1976 verder voor Ajax? Waren er inderdaad betere resul taten dan het jaar daarvoor, zoals ik u in mijn vorige nieuwjaars- speech wilde doen geloven? Wij eindigden in de competitie voor de derde achtereenvolgende keer als nummer 3, achter PSV en Feyenoord. In de strijd om de KNVB-beker oogstten we geen succes, zo ook niet in de wedstrijden om de UEFA-Cup. Opnieuw teleurstellend voor velen onzer. Immers, verwend als wij zijn: alleen de eerste plaats geldt. Ik dacht, dat een en ander primair moet worden toegeschreven aan de vele wisselingen van de technische leiding en ook van spelers, waaraan onze samen te stellen selectie heeft blootgestaan. seeebzu^erpad MONTA&E BALANCEREN ELECTRONieCH UITLIJNEN Want al was 1976 dan niet zo'n bewogen periode als de daaraan voorafgaande jaren, het vertrek van de heer Michels in zijn functie van technisch-directeur vóór de aanvang van dit seizoen deed de niet van zorg gespeende vraag ontstaan aan welk systeem ons elftal zich nu weer zou moeten gaan aanpassen. Ik dacht, dat we ons gelukkig moesten prijzen iemand als onze hui dige trainer-coach, de heer Tomislav Ivic, te hebben kunnen aan trekken. Toen de heer Ivic zijn werkzaamheden bij ons begon trof hij een selectie aan, waar de situaties van de laatste jaren de sporen wel hadden achtergelaten. Enerzijds derhalve een nieuwe trainer-coach, die aan de weder opbouw van het team moest beginnen, anderzijds de spelers, die zich aan de nieuwe omstandigheden hadden aan te passen Ik dacht als we dit alles in aanmerking nemen en we zien dan de stand van zaken bij Ajax op dit ogenblik, het niet alleen reden tot tevredenheid geeft, doch bovendien een groot compliment verdient jegens allen, die dit onder de bezielende leiding van de heer Ivic hebben weten te bereiken. Niettegenstaande - we zijn bij Ajax eigenlijk niet anders gewend - hebben we de afgelopen maanden toch weer de nodige negatieve kritiek moeten verwerken, in het bijzonder uw bestuur, ook van de zijde onzer leden, al gebeurde dat laatste vaak niet openlijk! Ik heb het al eerder gezegd, herhaal het nogmaals en vraag u, om een vergelijking met het elftal uit de gloriejaren nu eens aan de kant te zetten. Wij bouwen en werken nu aan een nieuw Ajax en dat vergt tijd. Die tijd zult u ons moeten geven, daarbij beseffende, dat van het oude nagenoeg niets meer over is. Wij moeten dit als een voldongen feit aanvaarden. Ik stel er prijs op u te doen weten, dat het afgelopen jaar er een uit stekende samenwerking was tussen bestuur en ledenraad. Een belangrijk punt in de afgelopen periode was de reglementswijzi ging en daarbij in het bijzonder de inpassing van een artikel, dat het besluit vastlegt inzake de aanstelling van een Technische Advies- Commissie. Hoewel deze TAC haar werkzaamheden nog maar nauwelijks is be gonnen en dus de praktijk van haar activiteiten nog zal moeten blij- kenen, is men algemeen van oordeel, dat wij, in het kader van de continuïteit van onze vereniging - waarbij voor een bestuursfunctie voetbaltechnische kennis geen vereiste is een goed besluit ge nomen hebben. Hier zal de tijd leren. Als ieder jaar heb ik in mijn rede woorden aan de hier aanwezige pers gewijd. Ik moge, mijne heren, tot mijn vreugde vaststellen, dat onze verhou ding het afgelopen jaar uitstekend was. Wij hebben geen onprettige dingen aan en met elkaar beleefd, althans in Ajax-zaken. Sommigen onder u hebben ons bij de aanvang van de competitie en na de eerste wedstrijden wat ondergewaardeerd, ons spel bekritiseerd, zonder rekening te houden met onze mogelijkheden. Maar met een blik op de stand van de competitie-ranglijst op dit moment, na de afgesloten eerste helft, zij u dit gaarne vergeven. TESTEN-VERVANGEN UIT VOORRAAD CONTROLE LADEN 14

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1977 | | pagina 4