henk langenberg ,het dragen van scheenbeschermers moet verplicht worden' Het is zeker niet ondenkbaar, dat er onder u zijn, die de naam: Henk Langenberg niet kennen. Dat is dan wel te verklaren. Henk is bij ons werkzaam als masseur voor Seniores resp. Jeugd en dan nog alleen 's avonds (dinsdag en donderdag). Dan heeft zich met betrekking tot die on bekendheid het vorig jaar nog het jam merlijke feit voorgedaan, dat geen beel tenis van hem was opgenomen in het jubileumboek ,,75 jaar Ajax". Toen speelde wel de gedachte hem via een vraaggesprek alsnog ,,in the picture" te brengen, doch door allerlei omstandig heden was daar tot heden nog niets van gekomen. Maar op 3 november jf. was het dan toch eindelijk zoverIk zat tegen over Henk in zijn leuke woning aan de W. Boothlaan te Amstelveen. Ondanks dat het interview primair over Ajax zal gaan, praten we ook nog wat over NFC. Naast zijn werk bij Ajax treedt Henk namelijk op als masseur/verzorger bij bovengenoemde Amstelveense club, die hij zondags altijd vergezelt tijdens de thuis- en uitwedstrijden. En als u dan weet dat ondergetekende eveneens bij NFC (zaterdagmiddag) het edele voetbalspel beoefent, dan kunt u zich voorstellen dat er niet alleen over Ajax gesproken werd. Maar het vormde uiteraard wel het leeu wendeel. ,,Ja, dat ik bij Ajax, behalve dan bij de spelers: Juniores en Seniores alsmede be- stuurs- en commissieleden e.a., minder bekend ben, is begrijpelijk. Ik ben er maar tweemaal per week en dan nog alleen 's avonds. Zondags zie ik praktisch nooit Ajax-wedstrijden, heb dus weinig contact met b.v. de leiders van de elftallen en de ouders. De gelegenheid om intensiever met de jongens om te gaan c.q. contact te onderhouden is er bijna ook niet Alleen bij toernooien en blessures e.d.; op dit laatste kom ik straks nog op terug. Of ik dat mindere contact jammer vind? Ik weet het niet. Het is natuurlijk altijd leuk als je wat meer bekend bent, maar aan de andere kant zou ik mijn werk bij NFC ook niet willen missen; toen ik on geveer vier jaar geleden bij Ajax ging wer ken, was ik al bij NFC. Bovendien is het zo, dat het één zich goed met het ander laat combineren. Dat bleek ook uit het overleg met dr. Rolink. Die had er totaal geen bezwaar tegen. En het gaat nog steeds prima. Hoe ik bij Ajax gekomen ben? Nou, dat ging eigenlijk heel gek. Toentertijd hoorde ik dat Salo Muller bij Ajax weg zou gaan. Eigenlijk min of meer uit een grap heb ik toen een sollicitatiebrief geschreven, deze nog niet eens direct op de post gedaan, maar zelfs nog een aantal dagen vast gehouden met de gedachte van: och, dat wordt toch niets. Uiteindelijk heb ik die brief wel verstuurd en binnen veertien dagen kon ik bij Ajax aan de slag. Dit tot ieders verbazing en de mijne niet minder. Dit was omstreeks 1972. En nu moet je weten dat ik oorspronkelijk uit een echt ,,Feyenoord-nest" kom. Dus de hele fami lie had het niet meer. Een echt Feyenoor- der en dat was ik die ging werken bij Ajax Maar goed, zo liep het dan toch. Alles ging ook razend snel. Ik ben nu acht jaar masseur, maar tijdens mijn opleidingstijd werkte ik al samen met Wim Crouwel, die het B-elftal van het toen malige DWS onder zijn hoede had. Psycholoog Bij Ajax werd ik erg goed opgevangen. De club heeft iets, waardoor je je er erg snel thuisvoelt alsof je er al veel langer bij bent. Natuurlijk doe je in een omgeving als deze enorm veel ervaring op. Vooral wanneer er toernooien in het buitenland worden gespeeld. Onlangs zijn we een aantal dagen naar Barcelona geweest en hebben we ook een toernooi van 10 dagen bij Benfica gehad. Vooral bij dat soort gelegenheden leer je natuurlijk veel. Bij voorbeeld wat je allemaal moet meenemen aan bijzonderheden. Je leert ook de jon gens beter kennen. Vooral wanneer je een speler behandelt, wil nog wel eens een keer uitgebreid gesproken worden over allerlei zaken die zo'n jongen na aan het hart liggen. Er ontstaat inderdaad vaak een vertrouwensrelatie, waarbij je natuur lijk moet oppassen dat je niet wordt ge bruikt als een soort hulpstuk om bepaalde wensen te doen realiseren wanneer het gaat om zaken, welke de speler niet kan of durft te zeggen tegen degene die het eigenlijk moet weten. In het algemeen vind ik het wel prettig om met spelers over het een en ander van gedachten te wisselen; je moet daarbij wel een beetje psycholoog zijn om het een en ander op de juiste wijze te kunnen beoordelen. Inderdaad, Salo Muller was iemand, met wie veel spelers een zeer goede vertrouwensrelatie hadden. Het is natuurlijk een goede zaak dat spelers iemand hebben om mee te kunnen praten. Een masseur ziet men nog anders dan een bestuurslid of trainer, tegen wie men niet zo gauw ,,open" is. Veel voorkomende blessures? Spierver- wondingen in dij- en kuitbeen plus de enkels. Ook de lies is een zeer kwetsbare plek. De meeste blessures ontstaan aan het begin en aan het eind van een voetbal- 6

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1976 | | pagina 6