wij lazen voor u.. IN MEMORIAM Opnieuw is ons een van onze oudste clubmakkers ontvallen; op 4 november jl., drie dagen na zijn 81e verjaardag, overleed de heer ADOLPHE LAMBERTUS LOUIS DESMIT Erelid van Ajax. Dolf, wiens lidmaatschap dateert van 1 juni 1911 en dus meer dan 65 jaar met onze club was verbonden, bleek destijds minder als voetballer maar destemeer als figuur achter de groene tafel grote kwaliteiten te bezitten. O.a. was hij van 1926 tot 1935 tweede secretaris en verder vooral als lid van de Jeugdcommis sie heeft hij de vereniging grote diensten bewezen. Maar onvergetelijk zal zijn naam daarna als redacteur ,,Adé" in de herinnering blijven voor de wijze waarop hij jarenlang ons clubblad redigeerde en dit gestalte i.e. vorm en inhoud wist te geven. Dat gebeurde niet alleen met een kundig gehanteerde pen, ook de fotografische illustraties (hij verzorgde deze zelf, en hoe gaven het Ajax-Nieuws een bijzonder cachet. Het hoogtepunt in zijn redactionele loopbaan werd zonder twijfel de totstandkoming van ,,Het Gouden Boek", een ruim 400 blz. tellende jubileum-uitgave ter gelegenheid van een-halve-eeuw- Ajax 1950), een onbetwist meesterwerk, waarin de historie van onze club op grandioze wijze aan de vergetelheid werd ontrukt. Dolf is niet meer; zijn rijke leven had de jaren gehad Lang zaam is de kaars gaan doven Voorzover hij nog contact met zijn omgeving kon hebben, hoe gering op het laatst ook, de belangstelling voor zijn geliefd rood en wit bleef tot het allerlaatst ook begreep hem daarin zijn levensgezellin Rie, die hem al die jaren bij zijn vele werk voor Ajax zo'n lofwaardige steun is geweest. Met ten laatste nog een woord van condoleantie jegens zijn dochter Elly, zouden we willen eindigen Beste Dolf, Ajax zal je dankbaar blijven voor alles wat je in het belang van onze mooie club hebt gedaan. En dat was niet gering. Rust in vrede. Woensdag 27 oktober jl. waren een aantal oudere Ajacieden op het crematorium Westergaarde aanwezig om de laatste eer te bewijzen aan ons lid, de heer J. H. MARTENS die, na een langdurige ziekte, op 22 oktober jl. overleed in de leeftijd van 75 jaar. Joop trad op 19 juni 1916 tot onze club toe en speelde o.m. vele seizoenen in het eerste elftal, waarbij ook als captain. In 1936 verliet hij de rood-witte gelederen in verband met het feit, dat hij verder als trainer zijn aandacht aan de voetballerij wilde geven. Na afloop hiervan werd hem in 1956 andermaal het Ajax- lidmaatschap verleend, waarna hij meerdere jaren onze club grote diensten bewees als lid resp. secretaris van de Jeugd commissie. De ziekte waaraan hij leed was er de oorzaak van dat, helaas, gedurende de laatste jaren de gang naar Ajax onmogelijk werd, waardoor hij wat uit het oog werd verloren. Ja, zo gaat dat Onze deelneming gaat bij deze in het bijzonder uit naar zijn vrouw, die wij de nodige kracht toewensen om dit grote verlies te dragen, terwijl wij verder ook onze condoleance zijn zoon Frank aanbieden. Beste Joop, rust in vrede. Mart. J. W. Middendorp In het weekblad Accent no. 43 d.d. 23 oktober 1976 troffen we het volgend artikel aan: De verminderde toeloop naar de stadions is vanzelfsprekend ook merkbaar bij de reisbureaus die zich bemoeiden met het vervoer van voetbalsupporters. CareI Muller (42), directeur van het Am sterdamse reisbureau Mondial BV, verzorgt al twaalf jaar de reizen voor Ajax. Ook deed hij andere sportevenementen. Muller blikt terug op de hoogtepunten: AjaxBenfica in Parijs 2800 mensen, AjaxPanathinaikos in Londen 2500 mensen, AjaxJuventus in Belgrado 1500 mensen, en tijdens het WK in Duitsland vervoerde Mondial elke wedstrijd 1200 Nederlanders. Muller: ,,Het was een goeie lucratieve zaak. De sportreizen waren op een gegeven moment twintig procent van mijn omzet. Nu is dat teruggelopen tot nul. De laatste wedstrijd van Ajax in Manchester gingen er nog maar 16 supporters mee." Muller geeft de oorzaken: ,,De voetbalclubs worden te amateuris tisch geleid. De clubs hebben nooit naar de supporters omge keken, ze hebben nooit service gegeven, terwijl het wel dienst verlenende bedrijven zijn. Nu ze geen topvoetbal meer te bieden hebben laten de supporters de clubs vallen. Een tweede punt is dat de mensen uitgekeken raakten op de reizen. Dat was al zo, toen Johan Cruijff nog bij Ajax speelde. Als iemand al tweemaal bij Real Madrid is geweest, hoeft hij een derde keer niet meer zo nodig. Ik ga me nu helemaal toeleggen op vakantiereizen om het verlies aan omzet te compenseren. Dat zal geen probleem zijn. Ik doe alleen nog af en toe een reisje voor mensen die de twee Johannen bij Barcelona willen zien spelen. Verder kan ik het wel vergeten. Voor de toekomst zijn voetbal- reizen niet meer interessant." GM Hoewel Carel Muller in het tweede gedeelte van zijn verklaringen vooral, meer in algemene zin spreekt over „dé (accentuatie van ons - Red.) sportreizen" alsmede „dé (accentuatie van ons - Red.) voetbalclubs worden te amateuristisch geleid", zal ieder, die de ontwikkeling van het Reisbureau Mondial BV heeft ge volgd, kunnen bevestigen dat het voor het allergrootste deel de glorierijke successen van Ajax geweest zijn, die de basis hebben gelegd voor de verdere groei, de reisbureau-zaken van Carel Mul ler betreffende. Viermaal immers bereikte onze club de finale om de Europa Cup I, ging naar Zuid-Amerika voor de strijd om de Wereldbeker, speelde om de Super Cup, was vele malen in het buitenland voor vriendschappelijke wedstrijden al die reizen met Ajax en zijn aanhang werden door Mondial BV verzorgd. Tóen werd onze club door dezelfde mensen (amateurs) geleid, die er nu nog zijn Tóen hóórde men Carel Muller niet over dat „te amateuristisch" beleid. NU, omdat die buitenlandse reizen minder zijn geworden resp. weggevallen door wat voor omstandigheden ook, nu komt hij met allerlei kritiek. Van verschillende kanten zijn wij en ook het bestuur benaderd door mensen die hun afkeuring over het bewuste artikel uit spraken. Hoe het ook zij, als lid van Ajax heeft Carel Muller zijn club allerminst een dienst bewezen. Integendeel. 5

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1976 | | pagina 5