ambiëren, d.w.z. om een deel van je vrije tijd op te offeren aan een vereniging, neemt af. Verschijnselen als caravan op vaste camping of boot in een havenplaats weerhouden veel mensen zich beschikbaar te stellen voor een functie in een vereniging. Wij kennen dat probleem ook. Toch weet Ajax in zijn vereniging wel enige mensen, die een functie in de club willen aanvaarden, maar liever nog op dit moment actief op het veld willen zijn. Persoon lijk wil ik best een jeugdteam gaan begeleiden, maar momenteel geef ik nog de voorkeur aan zelf-voetballen op zondag. En zo zijn er meer. Maar het is duidelijk dat het kaderprobleem er is. Clubmensen, zoals wij die op dit moment kennen, nemen in aantal af. We moeten daar gewoon rekening mee houden en tijdig maatregelen nemen. Iemand als een Jaap van Praag, die zoveel vrije tijd kan besteden aan de club, is er niet meer. Het overgaan naar een managersysteem, zoals dat al eerder ter sprake is ge bracht, is ook m.i. het enige juiste alternatief. Misschien had dat al eerder moeten gebeuren, maar persoonlijk geloof ik, dat wij ook op dit punt een beetje zijn „ingeslapen" door de successen die wij hebben gehad. We hebben ook wat ongelukkig gehandeld bij de aanstelling van nieuwe trainers, maar ik geloof dat wij met Ivic nu toch wel op de goede weg zijn. Kader krijgen met het oog op begeleiding van elftallen is bijzonder belangrijk. De zorg t.a.v. talentvolle jeugdspelers moet m.i. primair staan bij de (weder-) opbouw van Ajax. En dat gebeurt nog te weinig. Daarover straks meer. Voetbaldocenten Het is duidelijk dat kwalitatief het voetbal afneemt. Talenten zo als wij voorheen gekend hebben, komen nauwelijks meer voor. Ajax heeft in haar jeugd wel degelijk talent en het is van het grootste belang dat dat „materiaal" ook werkelijk de top haalt. Daarvoor is begeleiding nodig, met daarnaast een juiste aanpak om het voor de club te behouden. Het begeleiden van voetballers is geen eenvoudige zaak. Zeker niet. Zowel van de leider van het elftal alsook van de trainer wordt veel tactisch inzicht vereist. Wat de vereiste totaal-opleiding aangaat, die voor ieder talent m.i. een voorschrift is, is het spijtig te moeten constateren dat daarbij veel gehamerd wordt op conditie, inzet en opdrachten- uitvoeren, terwijl de techniek maar al te vaak verwaarloosd wordt. Ik vind dat niet juist. Zo wordt met het op jeugdige leef tijd al volstoppen met opdrachten het „speelse" uit de voetballer gehaald. Hij kan zich niet naar hartelust uitleven c.q. spontaan ontwikkelen. Wat verder het kwaliteitsniveau aangaat: om dat op een hoger peil te brengen dient m.i. in de opleiding het accent op de ont wikkeling van de techniek als een eerste vereiste te worden gezien. Het aanstellen van voetbaldocenten, die in staat zijn de jonge voetballers die techniek te kunnen bijbrengen, is daarbij een uiterst belangrijke aangelegenheid. Er moet dus in het algemeen veel meer aandacht voor het jeugd voetbal komen. In dit verband is het nog steeds te betreuren, dat destijds het betaalde jeugdvoetbal werd afgeschaft. M.i. een on vergeeflijke fout. De doorstroming van jong-talent naar de betaal de sector is sindsdien duidelijk minder geworden. Zelf heb ik nog het genoegen mogen smaken in die betaalde jeugd uit te komen met een Barry Hulshoff, Wim Suurbier, Wim Jansen, Dick Schnei der e.a. Mijn jeugd lag in de tijd dat er op straat nog gevoetbald kon worden. Ja, dat straatvoetbal is altijd een uitstekende leerschool geweest. Hoe kon je je het spelen beter eigen maken dan op straat met een tennisbal. Je kent dat ook nog wel. Die tijd is er niet meer. En als dan in de clubs het voetbal al jong te veel prestatie-gericht wordt geproclameerd, dan krijgt talent te weinig gelegenheid zich op eigen wijze te ontplooien. En daarheen moet toch weer gewerkt worden. Nu! Bovendien, eigen-kweek kunnen laten uitkomen in het eerste elftal heeft alleen maar voordelen. Niet alleen dat het financieel voor de club gunstig is wanneer een eigen jeugdspeler zich ontpopt als een potentiële top-voet- baller, het spreekt het publiek ook méér aan dan een dure „aan koop", die zich nog maar moet waar maken en dan vaak nog nooit zó wordt geaccepteerd als één uit het eigen „nest". Natuur lijk geldt dat niet in alle gevallen, maar vele „newcomers" heb ben het, vooral de eerste tijd, moeilijk. Dan om nog even het financiële aspect van de club hierbij aan te roeren het is voor geen enkele vereniging praktisch meer mogelijk bedragen voor voetballers neer te tellen, waarbij de getallen zich tussen de vijf honderd duizend en het miljoen bewegen, met daarbij de risico's van „miskoop", wanneer blijkt dat de betreffende speler elders wél een ster toch niet in de huidige formatie past. Ajax heeft m.i. de laatste jaren teveel „lapmiddelen" gebruikt om het niveau, zónder enige opbouw, weer op peil te brengen. Dat zal niet meer mogen gebeuren en wat dat betreft, zijn we met onze nieuwe trainer-coach Ivic, dacht ik, op de goede weg. Natuurlijk kost het (die opbouw) tijd, maar het is dé weg die we móeten gaan er is geen andere keus om het verloren terrein te herwinnen. Vandaar dat het ook zo belangrijk is, dat jeugdig talent voor Ajax niet verloren gaat. We zullen daar met z'n allen voor moeten waken. Ledenraad Inderdaad behoor ik met Leo van Wijk tot de jongsten in de Ledenraad. Ik was 27, toen ik mijn intrede deed. Het is me uit stekend bevallen. De eerste zittingsduur van drie jaar zit er op, mogelijk dat ik straks weer herkozen word. (Is inmiddels ge beur.d - T.M.) De eerste tijd heb ik uiteraard benut om verschil lende zaken eens te bekijken en af te tasten, de nodige ervaring op te doen. Het is m.i. een goede instelling, waarbij geconsta teerd mag worden, dat kwalitatief het college er op vooruit gaat. Er zit duidelijk een opgaande lijn in. Maar ik geloof, dat men nog meer positief kritisch moet zijn over allerlei zaken. Via ons clubblad en niet te vergeten het jaarverslag van de secretaris wordt aldus mijn mening goede informatie gegeven om trent de werkzaamheden van de Ledenraad. Het punt: verjonging resp. waken-voor-vergrijzing, verdient na tuurlijk wel aandacht, maar om nu een maximale leeftijd vast te stellen, vind ik onjuist. Waar immers moet het „breakpoint" gesteld worden? Logisch zou zijn dat de „alleroudsten" uit zich zelf plaatsmaken voor de jongeren, natuurlijk wel geschikte jon geren. Niet zo eenvoudig, want de vaak nog actieve ouderen met hun ervaring zijn zeker waardevol. De financiële positie van onze club baart momenteel veel zorg. Ik heb al eerder wat gezegd over de abnormaal hoge transfer bedragen alsmede de aanzienlijke salarispost, mede door de eer der met instemming van iedereen afgesloten langjarige contracten met verschillende spelers. Dat werd toen algemeen als een juiste zaak bevonden, gaf alle partijen een bepaalde zekerheid en rust; NU in twijfel trekken of destijds wel juist gehandeld werd ja, achteraf praten is altijd erg gemakkelijk. Daar is onze nationale voetbalpers ook zo sterk in. De nieuws media schrijven en spreken té negatief over voetbal en helpen op deze wijze mede het publiek van de wedstrijden weg te houden. Wél moet ik zeggen dat de altijd weer tegenstrijdige belangen, welke in het voetbal zo'n grote rol spelen, ook oorzaak zijn van de terugloop in de publieke belangstelling. Soms heb ik het gevoel dat de (prof-) spelers vergeten dat de grootte van het aantal toeschouwers een doorslaggevende factor is bij het voort bestaan van het betaalde voetbal. Een wedstrijd winnen met afschuwelijk voetbal betekent financieel geen probleem voor de spelers, maar wél een brok ergernis voor het publiek, dat bij her haling daarvan wegblijft. Spelers, trainer e.a. zullen het publiek toch naar de zin moeten maken door aantrekkelijk- resp. goed voetbal, anders ben ik bang dat we hier gaan afzakken naar een situatie, zoals die in Frank rijk heeft bestaan: geen rol van enige betekenis op internationaal niveau door gebrek aan kwaliteitsvoetbal. Daarom moet dat die kwaliteit omhoog en daar moet je in de jeugdafdelin gen mee beginnen. Talent opsporen, ontwikkelen, nogmaals: koesteren! Alleen dan zijn we op de goede weg!" Tijn Middendorp 13

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1976 | | pagina 13