adri van eijden "talent moet ie koesteren..." Het is zaterdagavond rond de klok van tien uur. In de bestuurs kamer praat op deze elfde september iedereen nog intensief na over het jammerlijke resultaat van Ajax tegen Sparta. Een neder laag ervaren in eigen huis gebeurt (gelukkig) niet iedere dag; bovendien lag het ook niet in de lijn der verwachtingen. Maar zo is nu eenmaal voetbal. Er worden wedstrijden gewonnen wanneer vooraf voor een gelijkspel wordt „getekend" en partijen gaan verloren wanneer de ontmoeting nog slechts een formaliteit lijkt. In dit interview met één der jongsten uit de Ledenraad, actief voetballer in Ajax 4 en deel uitmakend van de zojuist ingestelde Coördinatiecommissie Seniores-Jeugdvoetbal, gaan we het nauwelijks hebben over de prestaties van Ajax 1. Ondanks dat Adri van Eijden een jaar of tien geleden vier maal in de hoofdmacht van Ajax heeft gespeeld, zijn carrière helaas onder broken zag door een longoperatie, daarna nog twee jaar heeft gevoetbald in RCH uit Heemstede, waarna hij terugkeerde naar het nest waar hij thuis hoort: Ajax. Adri, nu 30 jaar, heeft sedert drie jaar zitting in de Ledenraad. Dit jaar is hij aldus aftredend, maar weer herkiesbaar. Wanneer u dit leest is bekend of hij zijn plaats in het hoogste Ajax-college heeft behouden. Adri is Ajacied in hart en nieren. Vanaf zijn tiende jaar heeft hij de rood-witte kleuren verdedigd, terwijl hij op dit moment uit komt voor Ajax 4 in een van zijn laatste seizoenen. Zijn dage lijkse werkzaamheden laten nauwelijks toe dat hij één keer per week gaat trainen, maar hij stelt alles in het werk om die training te volgen. Toch vindt hij het op dit moment nog wat vroeg om zijn voetbalschoenen definitief op te bergen. Een functie als jeugdleider ambieert hij wel (in de toekomst), maar nu nog niet. En dat geldt niet alleen voor hem. Over jeugd en seniores gaan we het in onderstaand interview hoofdzakelijk hebben. ,,De amateurs in Ajax zijn voor de club in hoge mate belangrijk. En met amateurs bedoel ik dan: jeugd en seniores. De fout wordt nog wel eens gemaakt dat met amateurs alleen de seniores wordt bedoeld. Maar de jeugd hoort er zeker ook bij. De afstand tussen de jeugd en de seniores was en is nog groot. Véél te groot. Vandaar die instelling van de Coördinatiecommissie Senio res-Jeugdvoetbal. Ik vind dat voor de club erg belangrijk. Ajax heeft door de jaren heen bekend gestaan om een jeugdafdeling met enorm veel talent en als je dan nagaat hoe weinig eigen kweek er de laatste jaren doorgebroken is, dan ontstaat vanzelf de vraag: Waar is het gebleven? Ja, er is voor Ajax veel talent verloren gegaan en daar had m.i. al eerder iets aan gedaan moe ten worden. Het is toch zó, dat iedere speler in de juniores A- selectie hoopt op een contract; het is ook een logische zaak dat lang niet iedereen daarvoor in aanmerking kan komen. Ondanks dat in feite een geselecteerde jeugdspeler wordt opgeleid voor het betaalde voetbal en waarschijnlijk iedereen van zichzelf vindt dat hij voor een contract in aanmerking komt, is dat, nogmaals, niet voor iedereen weggelegd. Wanneer zo'n speler dat verneemt, is er uiteraard de teleurstelling. Van Ajax deugt dan ineens niets meer en in de meeste gevallen gaat zo'n iemand dan óver naar een andere vereniging. Want weinigen hebben zin om in Ajax 3 of 4 te spelen. Daar moet thans verandering in komen, vooral nu de leeftijd om over te gaan naar de seniores is verlaagd naar 18 jaar. Het seniores-voetbal moet meer uit de anonimiteit worden ge haald. Wij zijn daar nu druk mee bezig. Allerlei zo op het oog onbelangrijke zaken zijn reeds veranderd, b.v. dat de seniores hun wedstrijden nu op Voorland spelen. Je weet, er is enige tijd geleden brand in ons Stadion geweest. Als gevolg daarvan moes ten de seniores zich op Voorland verkleden. Dat hebben we met een zo gehouden. Daar, in dat geweldige Jeugdhonk, is aldus een beter contact ontstaan tussen de beide groeperingen seniores en juniores. Verder krijgen alle amateurs een weekbrief met daarin het programma vermeld van zowel jeugd- als senioreswed strijden. Ik zou nu nog niet direct willen zeggen dat iedereen reeds ieder een kent, maar het begin is er. Op deze wijze proberen we het seniores-voetbal bij de jeugd wat meer ,,in" te brengen. Geen gemakkelijke opgave, dat kun je begrijpen, maar het is voor Ajax zeer belangrijk, dat die amateur-afdeling uit de vergetelheid wordt gehaald. Dit jaar hebben wij meer jeugd dan vele jaren het geval was in de seniores gekregen: 15 man. Een teken in de goede richting. Ook het seniores-voetbal moet prestaties leveren, Ajax waardig. Dat geldt trouwens voor elk Ajax-elftal. Kader Uiteraard is het amateurvoetbal niet alleen belangrijk voor het betaalde voetbal. Uit die zelfde sector (amateurs) moet ons kader komen. Ook dat is geen eenvoudige zaak. Iedere organisa tie kent het kaderprobleem. De animo om een bestuursfunctie te 12

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1976 | | pagina 12