van de voorzitter Deze bijdrage aan het clubblad zou ik wil len beginnen met, mede namens de andere bestuursleden, er onze vreugde over uit te spreken, dat de Ledenraad na een uit voerige discussie in een overigens uit stekende vergadering met een goede in breng van de verschillende leden, heett besloten niet deel te nemen (met het der de elftal) aan de zgn. Standaardklasse. Een zeker belangrijk besluit, omdat hier mede het voortbestaan van de Vereniging Ajax tot in lengte van jaren gewaarborgd zal zijn. Zoals in de Kroniek wordt vermeld, zijn we erin geslaagd een opvolger voor de heer Michels aan te trekken, met name de heer TOMISLAV IVIC (spreek uit: Iwitch), geboren 30 juni 1933, aldus bijna 43 jaar oud; we sloten met hem een twee jarig contract. Toen het vertrek van de heer Michels vast stond, hadden wij al direct het oog op de heer Ivic, omdat deze op grond van zijn uitstekende staat van dienst gerekend mag worden tot de categorie: top-trainers. Ook op de heren Potharst en Fischer (Advies-Commissie) maakte, tijdens de te mijnen huize gehouden besprekingen, de heer Ivic een goede indruk. Op diens verzoek heeft op zondagavond 16 mei jl., na de wedstrijd Eindhoven Ajax, een langdurig gesprek plaatsgevon den tussen hem en de heer Michels (waar bij ik ook aanwezig was), tijdens hetwelk op uitstekende wijze analyses zijn gemaakt van alle spelers, trainers e.a., de verschillende verhoudingen o.a., die ten aanzien van de KNVB aan de orde zijn geweest en door mij de constellatie van onze club werd toegelicht. Kortom, in dit enkele uren durend onderhoud werd onze nieuwe coach zo volledig mogelijk omtrent de gang van zaken bij Ajax ingelicht. Alles aandachtig beluisterd hebbend, zal de heer Ivic straks natuurlijk zijn eigen gang gaan, zal hij zijn eigen inzichten ten aanzien van de verschillende facetten laten gelden; vast staat b.v. dat hij de training van de A-Selectie persoonlijk zal leiden, zélf in het veld zal staan, bij de spelers, met natuurlijk het streven, weer zo spoedig mogelijk bij Ajax een top-elftal te formeren. Mag ik hem bij voorbaat daarbij veel suc ces toewensen. De heer v. d. Lek (WON) heeft, op tredend in het TV-programma FC Avond rood, geprotesteerd tegen de komst van onze nieuwe trainer, de heer Ivic, zoals hij dat ook al eerder deed ten aanzien van het aanstellen van een Tsjechische trainer bij de FC Den Haag. De heer v. d. Lek geeft de indruk van de onderwerpelijke constellatie weinig te be grijpen. Dat er b.v. tal van Nederlandse trainers in het buitenland werken daarover hoor je hem helemaal niet. Maar laat ik de heer v. d. Lek, wat Ajax betreft, het volgende mogen zeggen: Een vereniging als de onze wil alléén een TOP-trainer en indien het Ajax-bestuur meent dat die TOP-trainer er in Nederland niet is en die is ER OP DIT MOMENT NIET (omdat de goeden allen al een werkkring hebben) dan wendt Ajax zich tot het buitenland. Want Ajax moet TOP-voetbal bedrijven, dat wil Ajax, dat wordt ook van Ajax verwacht. Als we straks weer de nodige successen behalen, is zulks niet enkel de wens van 't publiek, maar loopt ook de Pers weer achter Ajax aan Zoals dat in het verleden ook ge beurde, toen onder leiding van Rinus Michels, maar ook en eigenlijk méér nog in de succesrijke periode onder Stefan Kovacs, we no. 1 in het wereldvoet- balgebeuren waren, en Nederland in het buitenland groot maakten MAAR KOVACS WAS OOK EEN TOP-TRAINER!! Neen, ik dacht niet dat de heer v. d. Lek met zijn opmerking(en) het aanzien van de WON een dienst heeft bewezen. Ja, en dan liggen er hier verschillende brieven, kranteknipsels en dat soort zaken voor me, toegestuurd door mensen die zich, evenals ik, de afgelopen weken weer mateloos hebben geërgerd aan hetgeen enkele sportjournalisten, ten nadele van Ajax, hebben gefantaseerd, berichten heb ben gelanceerd, waarvan de inhoud vol komen uit de lucht is gegrepen, m.a.w. ,,duimzuigerij" van de ergste soort. Ik wil echter slechts op hetgeen mij als meest noodzakelijk voorkomt reageren. Wat betreft het Algemeen Dagblad (n.a.v. de editie dd. 17 mei jl.) zou ik willen zeg gen: met wélke keus de heer Ivic door hun „speciale verslaggever" ja, „spe ciale" nog wel, altijd zo mooi anoniem als tweede keus wordt gewaardeerd, ik meen in bovenstaande regelen al voldoen de te hebben toegelicht, dat we hier te maken hebben met een van de beste trai ners in Europa, die daarom ook al direct op ons verlanglijstje van top-trainers voor kwam. Ik kom daarom ook op dit gedeelte van de weinig waardevolle bladvulling van het Algemeen Dagblad terug, omdat ik de totale inhoud daarvan aangaande ons con tact met de heer Ivic voor deze laatste een beledigend karakter vind dragen. Er staat nog iets „fraais" van diezelfde „speciale" berichtgever te lezen: Ajax zou getracht hebben de trainer Misa Pavic (Malaga) aan te trekken, waarbij hem een jaarsalaris van 40.000 100.000) zou zijn aangeboden. Ik citeer verder: „Pavic lachte om dit voorstel...: bij Malaga krijg ik dat als handgeld. Ajax mag dan een grote club zijn, het gedraagt zich er niet naar Hij wees het aanbod enigszins beledigend af." Onvoorstelbaar deze rijke fantasie. Ik zou de bewuste „speciale verslaggever" willen adviseren over te gaan tot het schrijven van sprookjesboeken; succes lijkt mij bij voorbaat gegarandeerd. Maar om op Pavic terug te komen: we hebben noch rechtstreeks noch via wie ook ooit enig contact met of over hem gehad. We kénnen hem helemaal niet (bekend is alleen dat hij bestaat), weten niets van zijn prestaties, kortom, er was nooit of te nimmer iets tussen Pavic en Ajax. Eén grote leugen dus van de „speciale verslaggever" van het Algemeen Dagblad in de editie van 17 mei jl. De Volkskrant van gelijke datum krijgt bij deze ook een woord van scherpe afkeu ring. Men zet zijn lezers de volgende vol komen onwaarheid voor: „De supervisor van de Amsterdammers (dat zou dan Michels moeten zijn - v. P.) heeft het be stuur geadviseerd het contract met Jan van Daal (trainer - v. P.) niet te ver lengen." Tegenover Jan van Daal en hierin be trek ik ook de heer Michels wil ik hier in ons clubblad verklaren, dat genoemd bericht van A tot Z gelogen is. Voor de rest stop ik er mee. De kwaliteit van deze journalistiek verdient de waar dering „tweede keus" niet eens En ik zei al eerder: wij wensen alleen top-klasse. Op het moment dat ik dit alles aan het papier toevertrouw, zitten we in de buurt van de belangrijke wedstrijd tegen de FC Twente. Belangrijk, vanwege de UEFA- Cup-wedstrijden. Onze deelname daaraan zou niet alleen prettig zijn het is ook nodig. Dat we ondanks vele tegenslagen in het afgelopen seizoen, moeilijke omstandig heden en niet te vergeten de soms mee dogenloze kritiek toch nog zover zijn ge komen, dat we om die derde plaats gaan strijden, houdt m.i. een compliment in aan het adres van de scheidende trainer, als ook natuurlijk onze spelers. Zó slecht heeft Ajax het dus in de achter ons lig gende competitie toch nog niet gedaan. J. van Praag 5

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1976 | | pagina 5