BRILLEN Oogmeting Zondermeer een zeer sterk team. Na afloop van het seizoen de toernooien, daar heb ik enorm leuke herinneringen aan over gehouden. Hadden we bijvoorbeeld eens een toernooi in Gro ningen. Gingen we daar naar toe per trein in de goederenwagon! Zeven een half uur reizen. In die tijd, herinner ik mij, was er ook altijd een toernooi in Bleyerheide met een enorme feest avond. Ja, dat soort gebeurtenissen vergeet je niet gauw. En nu nóg vinden veel voetballers het spelen van toernooien een prettige zaak. Na de overgang naar de seniores heb ik eigenlijk nooit in een vast elftal gespeeld. Vroeger kreeg iedere speler een aanschrijving. Dat was een klein kaartje waarop stond waar en wanneer je moest spelen. Ik kon zo'n kaartje meestal wel weggooien omdat ik nooit de wedstrijd speelde waarvoor ik was aangeschreven. Thuis hadden wij nl. telefoon en zeer vaak ging op zaterdagavond of zondagmorgen de bel en kreeg ik het verzoek een ander elftal te completeren. Ik was zo'n manusje van alles. Er is een seizoen geweest dat ik in elk elftal tot en met Ajax 2 had gespeeld en dat al die elftallen ook kampioen werden! Mijn plaats was meestal stopperspil. Later speelde ik ook wel eens in de voorhoede als middenvoor; schot en „timing" waren goed. Maar in 1952 kwam er een abrupt einde aan mijn voetbalcarrière. We speelden een vóórwedstrijd in het Olympisch Stadion tegen Xerxes. Twintig minuten voor tijd was het ge beurd: gebroken been en enkel uit de kom. En nu moet je weten dat ik met André Kraan had afgesproken, dat ik twintig minuten vóór het einde zou uitvallen om hem in de gelegenheid te stellen ook in dat Olympisch Stadion te spelen. Dat wilde hij graag. Nou, daar ging ik dan Daarna heb ik nog enige tijd gehonkbald; na de genezing van die blessure natuurlijk, die nogal lange tijd in beslag nam. Ik honkbalde trouwens al vanaf 1948. Tot 1962 een vaste plaats in het eerste negental. Daarna een paar jaar niets gedaan. Toen werd ik gevraagd penningmeester van de honkbalafdeling te worden. Dat 7 jaar gedaan. Gelijk met Martin Bremer daarmee gestopt. Die honkbal-afdeling van Ajax liep toen al langzaam maar zeker naar het einde. Het „rommelde" al enige tijd en ik kon gewoon de motivatie niet meer opbrengen dit werk met de nodige toewijding te doen. Wanneer het zover komt moet je, vind ik, stoppen. Splitsing In de ledenraad heb ik nu ongeveer 7 jaar zitting. Ook ik vind dat college een goede zaak. Laten we er echter niet weer té ver over uitwijden; Leo van Wijk en Jan Potharst hebben dat recen telijk al gedaan. In grote lijnen ben ik het met hen eens. Vooral dat voorstel van Leo om kleine groepjes, commissies, aan te wijzen teneinde bepaalde zaken te bestuderen, waarna het re sultaat wordt voorgelegd aan de voltallige ledenraad, spreekt mij aan. Tegenwoordig wordt de ledenraad wel vaak ingescha keld, maar het is veelal achteraf praten. Nogmaals, ik vind het een goede zaak, alleen we moeten er goed voor zorgen dat ons hoogste college niet vergrijst. M.i. is dat wel een probleem. Er ligt een grote kloof tussen „oud" en „jong". In het belang van de Continuïteit in de vereniging moet er ter opvolging gezorgd worden voor jong kader. Dit moet de ledenraad niet onderschatten. Velen zién die „vergrijzing" wel, maar er wordt te weinig aan gedaan. Er zal naar gestreefd moeten worden de jonge mensen, die dan op het veld niet zo uitblinken maar wel leiding-gevende- resp. organisatorische talenten blijken te bezitten, voor onze club te behouden. Momenteel is er onder de jongeren misschien (nog) niet zoveel ambitie voor een functie in „Ajax" maar daar moet aan gewerkt worden, anders komen we binnen afzienbare tijd in moeilijkheden. Ja jongen, zo zijn er altijd zaken die je bezig houden en ten aanzien van de daaraan verbonden problemen vaak niet zo simpel om op te lossen. Wat mijzelf aangaat is dat op het ogenblik het geval met de moeilijkheid dat er niet gemakkelijk mensen te vinden zijn voor een functie in de Jeugd-Commissie. En ieder elftal heeft toch een leider nodig Een ander voorbeeld. Op een gegeven moment wordt er een proefwedstrijd gespeeld met de bedoe ling maximaal vijf spelers te selecteren. Er bleek echter zó- Sigar enmagazijn Harry Sacksioni VOORVERKOOP: Ajax- en Olympisch Stadion Inleverings-adres: Ajaxpool Rijnstraat 63, telefoon 448587 veel talent rond te lopen dat we, staande op het veld, besloten veertien spelers aan te nemen en tegelijk een derde-A Juniores team te vormen. Nou, dat doe je dan, niet direct beseffende voor welke problemen je komt te staan; gebrek aan velden, leider voor het elftal, de trainer die er zomaar zoveel spelers bij krijgt enz. enz. Het is allemaal tóch goed gekomen, maar het is vaak niet eenvoudig. We hebben het zojuist gehad over het: trachten te behouden van jonge mensen met het oog op het te kweken kader. Sportief gezien is het natuurlijk óók van groot belang goede voetballers in de club te houden, zonder dat die nu direct „prof-aspiraties" hebben. Dat is eveneens een moei lijke zaak. En iedereen weet zo langzamerhand wel, waarom. Bij een jonge goede voetballer leeft maar al te vaak, dat hij liever in het eerste elftal van een tweede- of derde-klasse amateurvereniging speelt dan in Ajax 3 of 4. Oók weet iedereen dat daar in die amateurclubs de financiële mogelijkheden geen onbelangrijke rol spelen, iets dat wij, als Ajax, ons voor ónze amateurs niet kunnen permitteren. Door het vertrek van die betere voetballers, vind ik ook, dat we speltechnisch af glijden. Kijk aan het eind van elk seizoen de laatste jaren maar eens naar het rijtje kampioenselftallen. Dat wordt kleiner. Ook bij de Jeugd is m.i. sprake van een nivellering. Ik dacht dat Leo van Wijk in zijn interview met jou al veel ge zegd heeft over het plaatsen van onze amateur-teams in de zgn. standaard-klassen, met daarbij de vraagstukken die zich dan gaan voordoen. Splitsing tussen prof en amateurs. Niet hele- Bent u kwaliteits- en prijs bewust? Al drie generaties lang een begrip in Amsterdam Grote internationale collectie brilmonturen Alles wordt in eigen werk plaats gemaakt, waardoor snelle aflevering Vakmanschap en perfectie een eerste vereiste Foto-artikelen 1e klas kleur - zwart-wit afwerking JAVASTRAAT 117 - TELEFOON 350117 Leverancier voor alle ziekenfondsen 9

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1976 | | pagina 9