OuStZtLt/ after shave haarverzorgers voor het eerst openlijk verklaarde tegen het omzetten van derde elftallen in standaardelftallen te zijn. Hij is het geweest, die het bondsbestuur van de KNVB tot uitstel daarvan heeft gekregen. De heer Molenaar gaat bovendien van de stelling uit, dat alle ver enigingen maar stichtingen moeten worden. Wanneer ik u nu vertel, dat er 20 verenigingen in het betaalde voetbal zijn en slechts 17 stichtingen, zal het duidelijk worden waarom de heer Molenaar in zijn open brief, die hij na zijn aftreden als voorzitter van de FBO het licht heeft doen zien, gaat verklaren, dat het aantal betaald voetbalorganisaties tot de helft zal moeten worden teruggebracht. Hij wil 17 verenigingen om zeep helpen om er 3 stichtingen bij te krijgen. Aangezien men in EEG-verband voornemens is alle stichtingen met een winstgevend doel te elimineren is het echter zeer de vraag of stichtingen in de toekomst in het betaalde voetbal nog wel kunnen blijven bestaan. Het bestuur van de AFC Ajax en mét hen de Ledenraad is boven dien van mening, dat Ajax als vereniging zal moeten blijven voort bestaan. Al zal wel de structuur van de vereniging inzake profvoetbal en amateurvoetbal moeten worden aangepast. Overigens is het zó, dat uit een enquête van de Commissie Inven tarisatie Standaardspelen duidelijk is komen vast te staan, dat de „verenigingen" in overgrote meerderheid belang hechten aan die standaardspelen Mocht met ingang van het seizoen 1976-1977 inderdaad ons derde elftal, eerste elftal worden in de standaardafdeling, dan zal uw bestuur in overleg met de Ledenraad gedwongen zijn op korte termijn deze structuurverandering te doen plaatsvinden. Over de geruchtmakende affaire over het u allen bekende programma „Langs de Lijn" wil ik ook in deze bijeenkomst, ondanks alles wat al in de pers gestaan heeft, u toch nog wel het een en ander zeggen. Het is namelijk zó, dat het Bestuur Betaald Voetbal had voorgesteld een commissie van deskundigen te benoemen om de problematiek rond de vrije nieuwsgaring te bestuderen. De NOS heeft hier niet aan willen meewerken. Dit ondanks, dat in een vergadering te Zürich van de Studie-commissie voor Radio- en TV-problematiek, waar zeven landen vertegenwoordigd waren, men ervan uitging, dat de voetbalorganisaties eigenaren waren van het produkt „voet bal" en dat zij daar alle autonoom over konden beschikken. Dit rapport is ook in de UEFA-commissie gebracht. Reeds op 4 augustus 1975 zijn de conclusies van het rapport, door een voortreffelijke commissie opgesteld, aan de NOS aangeboden. Tussen NOS en KNVB werd het volgende afgesproken. Ten aanzien van de TV werd een contract afgesloten tot het eind van dit seizoen. De KNVB gaf inzake het programma Langs de Lyn toestemming dit tot 31 december 1975 te mogen blijven uit zenden. Ook werd afgesproken, dat de besprekingen over het programma Langs de Lijn ultimo november zouden worden voort gezet. Dit is dan ook gebeurd, maar daarover later. Mij was bekend, dat de NOS gezegd heeft geen tijd te hebben gehad het rapport van de KNVB te bestuderen. Een en ander neemt niet weg, dat het bestuur van de AFC Ajax ervan overtuigd is, dat het programma Langs de Lijn voetbalvijand nr. 1 is inzake het bezoek aan de stadions. Wij stellen dit al jaren. Circa vier miljoen mensen luisteren elke zondag naar dit programma, wanneer dit om twee uur 's middags aanvangt. Na half vijf zakt dit volgens de aan mij bekende gegevens tot achthonderdduizend. Een duidelijker bewijs, dat wanneer slechts 20 pet. van de af gevallenen, dat zijn er 640.000, naar ik stellig van overtuigd ben onze voetbal velden zullen gaan bezoeken, een belangrijk deel van het tekort in het betaalde voetbal zal zijn verdwenen. Een tekort, dat door de Raad voor het Betaalde Voetbal op een jaarlijks bedrag van liefst 25 miljoen is bepaald. Plantage Middenlaan 66 Amsterdam Telefoon 243220 Juist omdat ik deze stelling wil bewijzen blijf ik van mening, dat het beter geweest zou zijn wanneer dit programma met ingang van eergisteren als proef tot het eind van dit seizoen zou zijn verdwenen. Dit temeer omdat ik in tegenstelling tot het Sectiebestuur Betaald Voetbal van een grote betaling van de zijde van de NOS, ook al wordt voor het radioprogramma in b.v. België wél betaald, niet veel verwacht. Ook verwacht ik geen bijdrage van de Overheid! Het is u bekend, dat het Sectiebestuur Betaald Voetbal de NOS nu wederom uitstel heeft verleend tot 1 mei a.s. Na alle ophef, die het Sectiebestuur Betaald Voetbal over deze zaak gemaakt heeft, een uiterst zwak beleid. Eenmaal begonnen aan deze zaak had men de poot moeten strakhouden. Dit temeer gezien het feit, dat de voorzitter van het Sectiebestuur Betaald Voetbal, de heer Hogewoning, de Ajax-stelling kennende, mij ge vraagd heeft, gezien de grote naam die Ajax heeft, het Sectiebestuur in deze affaire te willen steunen met onze inbreng! Nogmaals, ik heb er niets op tegen, wanneer b.v. om half vijf 's middags de uitslagen en nabeschouwingen worden doorgegeven, omdat ik mij ervan bewust ben, dat bejaarden en zieken zouden kunnen worden benadeeld. Anderzijds is het toch ook zo, dat een radioreporter niet bij voor- ROCH AS-PA RIS Importeur: B.I.E.O.-Amsterdam 9

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1976 | | pagina 9