„Quatre-Vingts" Slijterij-Wijnhandel De Unie W. W. Wassenaar Albert Cuypstraat 206 - Amsterdam Telefoon 724905 DE KUYPER VIEUX, de Vieux met de Franse brandy De zaak met de enorme sortering Bols - De Kuyper Legner - Levert Floryn - Bokma nauw met elkaar te maken. Het eerste kan een trainer nog bijbrengen, het laatste is veel moeilijker. Voetbalkenner Nou, ik vind dat je dat moeilijk van jezelf kan en mag zeggen, maar ik dacht voor mijzelf wel dat ik een wedstrijd redelijk kan beoordelen. Ik bekijk zoiets nogal kritisch, misschien wel té kritisch. Ja, en dan vooral het spel zónder de bal. Dat is bij zonder interessant. Misschien is dat nog wel belangrijker dan de man die de bal heeft, want wanneer zijn medespelers niet vrij lopen, zich aanbieden, kan die man geen kant uit Dat zag je bijvoorbeeld gisteren (AjaxSparta, Red.). Er werd enorm veel met de bal gelopen, terwijl iedere speler toch leert dat: de-bal-het-werk-moet-doen. En aldus ontstaat balverlies. Daar naast is het natuurlijk ook belangrijk dat een elftal spelers bezit die een bal bij zich kunnen houden resp. in staat zijn makkelijk een tegenstander te passeren. Dat heet dan: initiatief nemen. Alles heeft met elkaar te maken. Elf spelers moeten met recht een team vormen, waarin elke speler een taak heeft. En die taak moet dusdanig zijn dat de sterkste kanten van die speler tot z'n recht komen. Elkeen heeft z'n verdienste; de één scoort makkelijk, de ander is sterk in de lucht, de derde bezit een geweldige techniek en ga zo maar door. Een combinatie van dit alles moet een goed team maken. Ik zie graag een tèchnisch goede wedstrijd. Kijk, vanaf de tribune kun je moeilijk bepalen of het elftal de taktiek goed uitvoert, omdat je niet weet wat is afgesproken. Je oordeelt dus maar oppervlakkig. Maar als b.v. de rechtervleugelverdediger meegaat in het offensief, zie je meteen of zijn plaats wel of niet wordt overgenomen. Maar wanneer onze linkerspits niét meeverdedigt, als de rechter vleugelverdediger van de tegenpartij aanvalt, kan dat best pas sen in de opdracht. En zo zijn er nog wel meer voorbeelden. Ja, ik bekijk een wedstrijd inderdaad zoals ik eerder zei, nogal kritisch. Daarbij moet je nu natuurlijk oppassen, dat je het huidige spel niet gaat vergelijken met vroeger, laten we zeggen de Cruyff-Keizer-Swart periode. Kijk, die tijd was natuurlijk uniek. Je moet het tegenwoordige elftal beoordelen aan de hand van de mogelijkheden die er in zitten. Na de terugkeer van Rinus Michels is alles duidelijk in opgaande lijn gegaan. Naar mijn mening echter zit de ploeg momenteel op een dood punt. Dat is op zich helemaal geen ramp, want dat komt in de sport méér voor. De weg naar de top gaat veelal trapsgewijs. Ik dacht dat zoiets b.v. bij het schaken ook wel bekend is. Iemand kan een tijdlang op een gelijk prestatieniveau blijven staan om plotseling door te breken naar grotere resultaten. Het is uiter aard moeilijk om vooruit te zien, maar ik vind dat we toch wel het nodige vertrouwen in de ploeg moeten hebben, al zal het allemaal nog niet zo eenvoudig zijn. Het elftal zit nog duidelijk in een opbouwperiode, maar in grote lijnen gaat het goed. Bar-Restaurant Recepties, Lunches, Diners Noorddammerlaan 80 Amstelveen-Bovenkerk Telefoon 020-454881 Klaas C. Alberts Wim H. v. d. Velde Organisatie Ik moet je eerlijk vertellen dat naar mijn mening de zaken bij Ajax organisatorisch goed geregeld zijn. In het laatste Ajax- Nieuws heeft Leo van Wijk in dit verband o.a. gesproken over de Ledenraad. Ik ben het daarover met hem eens. Die Leden raad is heus geen onmondig lichaam, dat zich maar laat „in pakken". Dat men het met het bestuur op een bepaald punt eens is, komt naar buiten over alsof altijd maar ,,ja" gezegd wordt op hetgeen van achter de bestuurstafel wordt verklaard of voor gesteld. Dat is beslist onjuist. In zijn algemeenheid is de Leden raad een goed functionerende instelling die gewoon nodig is. Nu kun je er eindeloos over discussiëren, of het aantal leden juist is (groter of kleiner; dat heeft zijn vóór- en nadelen) be langrijker vind ik of de samenstelling voldoet. Ik ben van mening dat dat wèi het geval is, al mis ik momenteel erg een deskundige op het juridische vlak, nu Emile Catz er niet meer is. We hebben wel financiële-, economische- en andere experts, maar een jurist helaas niet. Dat is jammer. Ja, wat Leo ook aanhaalt: het zorgen voor kader. Eén van de grootste problemen, zoniet hét grootste probleem in de ver eniging. Met het oog op de continuïteit heb je nu eenmaal men sen nodig voor opvolging in de verschillende functies. Waar haal je ze vandaan? De góéden vooral Een moeilijke zaak. De functie van manager Ja, ik dacht wel dat die er komen moet. Jaap van Praag kan niet eeuwig voorzitter blijven; trou wens, hij heeft zelf reeds aangekondigd, dat dit zijn laatste „ambtsperiode" is. Dan zal er iemand moeten komen, om zijn niet geringe taak over te nemen. Als „hobby". Wie-o-wie met o.a. zoveel vrije tijd voor Ajax Neen bovendien rekening houdende met leeftijd en andere omstandigheden, neen, die man is er m.i. (en volgens de mening van velen) niet. Daarom zal er een andere weg moeten worden ingeslagen en dacht ik inderdaad aan de functie van een manager. De discus sie hierover is binnen de club duidelijk aanwezig. In de laatste Ledenraad-vergadering (1 december 1975) is een, naar mijn oordeel, belangrijk besluit genomen, nl. het in het leven roepen van een Technische-Advies-Commissie. Ik ben daar al jaren een groot voorstander van. Welke taak deze Commissie krijgt Laat ik je eerst vertellen dat kortelings een Rapport is ver schenen met betrekking tot het toekomstige structuurbeleid van Ajax. Daarin is o.m. vastgelegd dat bij het bekleden van een bestuursfunctie, voetbaltechische kennis geen vereiste is. Dat behoeft m.i. ook niet; ten aanzien van een bestuursfunctie zijn organisatorische kwaliteiten primair. Maar uiteindelijk draagt het bestuur voor de verschillende zaken, zo ook de voetbaltechnische aangelegenheden, wel alle verantwoordelijkheid. Daarom is het belangrijk dat het bestuur de mogelijkheid heeft gebruik te kunnen maken van deskundige adviezen. Denken wij daarbij wellicht in de eerste plaats aan het aantrekken, maar ook behouden van spelers, waarbij uiteraard ook het waardevolle oordeel van de Technisch Directeur in het geding is (waarover straks nog iets meer) spreken we over voet baltechnische zaken dan houden die ook in het aantrekken en behouden van de Technisch Directeur, Coach of hoe hij ook heten mag, die met de opperste technische leiding is belast. Overigens, wat die Technische Advies Commissie betreft; deze is beslist géén verlengstuk van de Technisch Directeur. Tenslotte nog twee opmerkingen en dan stop ik over dit onder werp dat als artikel in ons Huishoudelijk Reglement door de Reglements-Commissie nog nader zal worden geformuleerd en aan de Ledenraad voorgelegd. In de eerste plaats moet ik er op wijzen dat je je bij dit alles natuurlijk los moet maken van personen en situaties van nu, m.a.w. het onderwerp is niét gericht op het heden, doch op de toekomst, op de continuïteit. Verder mag m.i. worden aangenomen dat altijd in de verschillen de gevallen voldoende begrip aanwezig zal zijn (en daaraan heeft het in Ajax nimmer ontbroken) om zaken naar omstandig heden te behandelen en met de nodige „goodwill" in een samen spraak tot resultaten te komen, in het belang van onze Club. 14

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1976 | | pagina 14