drs leo van wijk: 'de ledenraad is zeker geen willoos lichaam' „Quatre-Vingts' Bar-Restaurant Recepties, Lunches, Diners Noorddammerlaan 80 Amstelveen-Bovenkerk Telefoon 020-454881 Klaas C. Alberts Wim H. v. d. Velde Bij eerdere gelegenheden is op deze plaats met anderen gespro ken over verschillende facetten binnen de organisatie van Ajax en wat daar bij hoort. Het moet voor iedere rechtgeaarde Ajacied een interessante zaak zijn iets meer te weten over wat zich „achter de schermen" van het huidige Ajax afspeelt en vooral ook hoe het organisatorisch in elkaar zit. De resultaten van het eerste elftal staan natuurlijk altijd in het middelpunt van de be langstelling. Die prestaties bepalen voor het grootste gedeelte het gezicht van de club. Maar Ajax is méér dan alleen dat eerste elftal. Nog altijd is de club een „gemengde" vereniging: de be taalde afdeling en de amateur-sectie bevinden zich onder één kap. Door de grote belangstelling voor de Betaalde Sector staan de amateurs bij Ajax, op z'n zachtst gezegd, daarbij in de scha duw. Niet terecht overigens. Al lange tijd is Ajax met andere „gemengde" verenigingen bezig daar landelijk verandering in te brengen, waarover straks meer. Het leiden van een vereniging als Ajax is bepaald geen eenvou dige zaak. Daar komt verschrikkelijk veel voor kijken, waar een buitenstaander vaak geen weet van heeft. Die ziet slechts het topje van de ijsberg, maar wat zich onder water afspeelt is veelal onbekend. Het is daarom dat ik contact gezocht heb met dit keer een jongere functionaris in de vereniging, iemand die, ondanks zijn jeugdige leeftijd (29), toch al zo'n slordige 17 jaar lid is, een gelijk aantal jaren in Ajax voetbalt, maar die zich daarnaast destijds enorm heeft bezig gehouden met de inmiddels opge heven honkbalafdeling, waarbij lof over zijn talenten in die sport niet onder stoelen of banken werd gestoken. Negen jaar lang speelde Leo van Wijk in het eerste honkbalteam. Momenteel maakt hij deel uit van de ledenraad en heeft hij zitting in de financiële commissie. Reden genoeg om eens met iemand van het jongere kader van gedachten te wisselen over Ajax en alles wat daarbij hoort. En, nogmaals, dat laatste is niet gering, want ook dit interview bleek daaromtrent eindeloos te zijn In zijn woning in Nieuw Vennep praatten we op de avond van 3 decem ber jl. ruim vier uur over Ajax, zijn organisatie, over de commis sies waarvan Leo van Wijk deel uitmaakt enz. In het dagelijks leven is hij in dienst bij onze nationale trots, de KLM, waar hij de functie heeft van Project-Manager Cargo Automation. Zijn vrije tijd wordt verder dan voor een groot gedeelte gevuld met Ajax- activiteiten, hetzij op het veld (Ajax 6), hetzij als commissie lid. Het verbaasde mij niet in Leo een uitstekende prater te vinden. Hij kiest zijn woorden zeer zorgvuldig en wat onder staand aan het papier wordt toevertrouwd is slechts een deel van wat hetgeen ter sprake kwam. „Ja, 17 jaar lid? Dat kan wel. Mijn vrouw weet dat meestal beter. Ik zou dat moeten opzoeken om het precies te zeggen. Maar het klopt wel ongeveer. In 1957 of 1958 meldde ik mij gewoon als ieder ander bij Ajax om te voetballen. Je weet, proef- wedstrijden spelen dat herinner ik mij nog goed. We waren met vakantie in Bergen, toen ik hoorde dat er thuis een oproep van Ajax lag om een „test" te ondergaan. Dat ging toen niet door, maar naderhand is het toch gebeurd. Blijkbaar was ik toch niet zó erg slecht, want ik werd aangenomen. Kwam in de wel pen, zo heette dat toen nog, in een elftal met o.a. Johan Cruijff. De plaats in het elftal was rechtsback, maar door een gebrek aan spelers op links verhuisde ik al snel in die richting. Op deze wijze werd ik wel aardig tweebenig. Maar het bleek al snel, dat voetbal nu niet dé sport zou worden waarin ik iets zou kunnen bereiken. Ajax 4 is het hoogste elftal geweest waarin ik ooit heb gespeeld. In honkbal heb ik het verder geschopt. Prachtige tijd geweest. Veel vrienden er ook aan over gehouden. We zien elkaar nog regelmatig. In 1972 werd het Ajax-honkbal opgeheven. Ik was daar nogal emotioneel bij betrokken. Het moment waarop het besluit werd genomen was erg ongunstig. Dat was vlak voor het einde van de competitie, waarrrrwij slag moesten leveren om in de hoofdklasse te blijven. Achteraf moet ik bekennen dat het een juist besluit geweest is. Regel was dat iemand alléén maar lid van Ajax kon worden door als voetballer te worden aangenomen. Uit die voetbalteams moesten dan de honkballers voortkomen. Het was niet mogelijk lid van Ajax te worden om alléén maar honkbal te spelen. Bijna iedereen moest derhalve voetbal met honkbal combineren, wat 9

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1975 | | pagina 9