Sigarenmagazijn H3r \y SscksiOfll VOORVERKOOP: Ajax- en Olympisch Stadion Inleverings-adres: Ajaxpool Rijnstraat 63, telefoon 448587 steeds moeilijker werd. Bij Ajax stond en staat natuurlijk 't voet bal primair. Velen kozen daar danook voor, waardoor de honkbal afdeling eigenlijk langzaam doodbloedde. Mijn bezwaren toenter tijd tegen die opheffing betroffen meer de manier waarop het besluit werd genomen. Ik ben toen ook naar die vergadering geweest, waar ik nogal kritische vragen aan het bestuur heb gesteld, ook voorstellen heb gedaan, bijvoorbeeld: fusie met Giants/Diemen. Dat is ook gebeurd. Na die fusie heb ik nog twee jaar top-honkbal gespeeld; toen ben ik daarmee gestopt. Ik ben wel blijven voetballen, maar veel is 't nooit geworden. Via Ajax 5 belandde ik in Ajax 6, min of meer op mijn eigen verzoek, omdat ik slechts voor m'n plezier wil spelen en daar is Ajax 6 erg geschikt voor. Het is eigenlijk het veteranenelftal van Ajax, met mensen van boven de 40 jaar, maar we hebben enorm veel plezier. Toch vraag ik mij af of Ajax 6 nog wel een houdbare zaak is. De aanvoer van spelers voor dat elftal is minimaal. Regelmatig spelen we wedstrijden met precies elf mensen, soms zijn er slechts tien man beschikbaar. Het elftal is erg kwetsbaar. Goede amateurs komen bijna niet meer in Ajax 6 terecht, omdat dat soort spelers eerder de club verlaten en bij echte amateur clubs gaan spelen. Splitsing De Ajax-amateurs staan echt niet te dringen om in het zesde elf tal te gaan spelen. Je weet zelf wel hoe momenteel de situatie is. Een goede amateur speelt liever in het eerste elftal van bij voorbeeld De Spartaan of AFC dan in Ajax 3, hoewel dat elftal eigenlijk het eerste amateur-elftal is. Maar men komt minder naar voren dan bij De Spartaan 1. Bovendien bestaan de nodige twij fels over het echte amateurisme van amateur-eerste klassers. Financiën willen ook daar nog eens een belangrijke rol spelen. Dat niet zozeer uitgaande van de clubs zelf, maar door de sup porters die er omheen hangen. Al lange tijd zijn vertegenwoor digers van verschillende „gemengde" verenigingen bezig om eer ste amateurelftallen in te delen bij derde- of vierde-klas af delingen van de KNVB, waardoor de waarde van die amateur teams-van-de-betaalde-clubs meer tot zijn recht komt. Daar schijnt nu binnenkort een besluit over te worden genomen. Voor Ajax heeft André Kraan zitting in die commissie. Ik vraag mij overigens af of het voor een club als Ajax wel haalbaar is deze wijziging voldoende te kunnen honoreren, in die zin, dat ik over twee punten mijn twijfels heb: 1. Zijn wij speltechnisch nog in staat op hoog niveau in de amateur-sector te voetballen, en 2. Bezit Ajax genoeg kader om deze wijziging voldoende te organiseren. Je zult begrijpen dat clubs als De Spartaan, AFC en noem ze maar op, kunnen putten uit een grote hoeveelheid spelers, waar van de besten in hun eerste elftal uitkomen. Bij clubs als Ajax, Feyenoord enz., dus bij „gemengde" verenigingen, ligt dat an ders. De besten krijgen een contract en zijn voor het amateur voetbal verloren. Daarnaast zal Ajax een meer zelfstandige ama teur-afdeling moeten organiseren, waar kader voor nodig is, en ik twijfel of daarvan wel voldoende aanwezig is. Ik geloof niet in een totale splitsing: profs - amateurs. Zeker niet bij Ajax. Daar is het nog teveel een club voor. Ik zie het meer in een federatie- vorm met aan één kant de betaalde sector, aan de andere kant de amateurs met daarbóven een overkoepelend bestuur. Dat lijkt mij de meest ideale organisatievorm in het geval dat het zover mocht komen dat bijvoorbeeld Ajax 3 wordt ingedeeld in de 4e klasse KNVB. Mocht dat voorlopig niet gebeuren, dan vind ik wel dat Ajax onder de huidige omstandigheden een werkbare organisatie heeft, die natuurlijk altijd beter kan, maar goed func tioneert. Het is zo, dat intern bij Ajax wel eens discussie is gevoerd omtrent een grotere zelfstandigheid van de amateurs. Daar zie ik het nut niet van in. Althans niet in de huidige situatie. Wanneer de amateurs een eigen budget willen, moeten zij er natuurlijk wel voor zorgen, dat naast de kósten die ge maakt worden, er ook inkomsten staan. Dan pas kun je een budget samenstellen. Nóu, de Ajax-amateurs hebben geen in komsten. Dan lijkt mij een budget ook niet zo functioneel. Misschien straks in de standaard-klasse Maar zover is het nog niet. Je hoort ook wel eens geluiden binnen de club waarin wordt beweerd dat de seniores-amateurafdeling eigenlijk weinig zinvol is. Er komt zo weinig uit. Ik vind, dat het uiterst ge vaarlijk is, de amateur-afdeling op te heffen. Dit met het oog op het kweken van kader. Maar daar hebben we het straks nog wel over. Essentieel is, dat de Ajax-amateurs zelfstandig kunnen worden onder een eerder geschetste organisatievorm wanneer Ajax 3 hoger wordt ingedeeld. Daarvoor is de medewerking van de KNVB nodig. Dat hebben we niet in eigen hand. Hopelijk dat hierover binnenkort een positief besluit wordt genomen. Ledenraad Het is nu, dacht ik, het derde seizoen dat ik deel uit maak van de ledenraad, het hoogste college in de vereniging. In principe vind ik die ledenraad een goede zaak, daarom vind ik het jammer dat niet-ingewijden daar twijfels over hebben. Laat ik voorop stellen dat de ledenraad van Ajax per sé geen willoos lichaam is, die het altijd eens is met de voorstellen of ideeën van het bestuur. Er worden op de ledenraadsvergaderingen zeker wel harde noten gekraakt alvorens tot een besluit te komen. Het is natuurlijk zo, dat ieder lid van deze Raad hetzelfde belang behartigt. Je kunt het aanvankelijk met een bepaalde handeling van het bestuur niet eens zijn. Maar na het aanhoren van hun argumentatie, kan je mening zich wijzigen, c.q. moet je het be stuur toch gelijk geven. Dan hoor je wel eens van buitenaf dat de ledenraad zich weer door het bestuur heeft laten „inpakken", en wordt dit college aldus vaak verkeerd beoordeeld. Dat is jammer. De realiteit is anders. Vooral de laatste jaren is de ledenraad meer actief dan ooit. En dan zegt men: „Ja, maar het zijn altijd dezelfden die hun mond open doen. Anderen hoor je Zie verder pagina 15 10

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1975 | | pagina 10