ROCHAS monsieur after shave van de controle-commissie. amateurs. Anderen redeneren dat de profafdeling jaren lang de club Ajax financieel in stand heeft gehouden en dat dié in aan merking komt voor de centjes. Nogmaals erg moeilijk. Dat Ajax (amateurs) bij een scheiding ten dode zou zijn opgeschre ven, geloof ik niet zo erg. Blauw Wit en DWS zijn goeie voor beelden. Blauw Wit heeft momenteel een bijzonder leuke amateurafdeling. De profclub is ter ziele maar de amateurs floreren goed. Maar ik geloof niet dat die scheiding bij Ajax in de nabije toekomst te verwachten is. Daarentegen zie ik wel de organisatievorm binnen de club langzamerhand veranderen in de z.g. Engelse vorm. Dat houdt in: één manager aan het hoofd met onder hem een aantal trainers, verzorgers etc. Die enkele ma nager, of hoe je hem mag noemen, is verantwoording schuldig aan het bestuur (Board of Directors). Op deze wijze wordt de taak van het bestuur meer representatief. Op zich is dat na tuurlijk niet bezwaarlijk. Maar vooral de technische leiding in handen van één man met een aantal assistenten. Ik vind de huidige organisatie bij Ajax wel goed. De ledenraad functioneert steeds beter, alleen, ja, hoe moet ik dat zeggen mensen in de ledenraad moeten krachtige figuren zijn die hun mond durven opendoen. Opmerkingen e.d. komen téveel van dezelfde mensen. Het wordt 't bestuur misschien wel eens te gemakkelijk gemaakt. In elke vereniging moet de mogelijkheid aanwezig zijn gezonde kritische taal te bezigen. Dat gebeurt ook wel steeds meer; de ledenraad, het hoogste college, moet zijn taak duidelijk zien en goed beseffen wat voor een verantwoordelijke positie zij bekleedt. Het beste vind ik ook dat een dergelijk college bestaat uit men sen van verschillende pluimage. Bijvoorbeeld: een financieel des kundige, een rechtsdeskundige enz. Maar nogmaals: vooral krachtige figuren! (Stilte) Zeg, zullen we eerst wat drinken? Tja eh als je 60 jaar l!id van een club bent is dat natuur lijk wel een deel van je leven. Een groot deel zelfs. Het ver gelijken van vroeger met het heden heeft geen zin. Het voetbal heeft zich enorm geëvolueerd. Vooral het systeemspel, Vroeger was dat niet. Ja, de spelers gingen met een opdracht het veld in. Maar dat was niets vergeleken met het systeemvoetbal van tegenwoordig. Hiervoor heeft de club spelers nodig die dat systeemvoetbal ook kunnen uitvoeren. Goede spelers kosten veel geld. De post „salarissen spelers etc." is schrikbarend. Persoonlijk vind ik dat een profvoetballer moet worden beloond naar prestatie. Dus een redelijk basis salaris met daaraan gekoppeld een premiestelsel, wat bij goede prestaties aantrekkelijke inkomsten biedt. Het zijn me anders bedragen die in de vereniging omgaan. Om de uitgaven voor het kopen van spelers te beperken, is een goed scoutingssysteem erg belangrijk. Ajax is druk bezig dit hernieuwd op te zetten. Er zijn clubs in Nederland die een fijne neus hebben voor het aantrekken van jonge amateurspelers, om die jongens, na enige jaren, peperduur te verkopen. Ik noem slechts de FC Amster dam en Stoop Maar er zijn er nog wel meer. Ajax zit qua jeugdtalent m.i. een beetje in de pottebak. De doorstroming naar het eerste elftal loopt minder dan enige jaren geleden. Bovendien kan ik het aan- en verkoopbeleid slecht volgen. Bordjesclub Tijdens een wedstrijd ben ik geen opgewonden figuur. Integen deel, ik bekijk het altijd rustig. Op de tribune zit ik meestal naast Potharst, een enorme voetbalkenner, die een wedstrijd uitstekend kan analyseren en de goede en slechte kanten op elk vlak weet te onderscheiden. Taktisch en technisch valt er veel te beleven. Om dat te kunnen zien is het noodzakelijk vooral het spel te bekijken waar de bal NIET is. Want wanneer alleen de bal gevolgd wordt, mis je veel. Om bepaalde redenen ga ik nooit, of liever gezegd, bijna nooit naar wedstrijden tegen Feyenoord en FC Amsterdam. Met de laatste vereniging heb ik, op z'n zachtst gezegd, minder prettige ervaringen en ja, Feyenoord, ik weet het eigenlijk niet, misschien kinderachtig maar ondanks dat ik goed tegen m'n verlies kan, heb ik bij Feyenoord altijd de angst dat we verliezen. Tegenwoordig vind ik het meest treu rige dat zo vaak veel mensen zich zo verheugen in een verloren partij van Ajax. Dat zie je ook altijd weer: wanneer het een club goed gaat en vooral de onze zijn er maar weinigen die het je écht gunnen. Men is gauw jaloers. Ach ja, dat tref je overal! Maar wat ik reeds eerder tot uitdrukking bracht: DE CLUB AJAX zal altijd blijven. De Pers kan nog zo negatief, insinuerend en leugenachtig schrijven, we kunnen veel tegenslagen hebben als het moet. Ajax is gewoon niet klein te krijgen. Daarvoor is de kern van de club té goed. Ajax is een club van leden, zoals deze bijvoorbeeld bijeenkomen op de jaarlijkse Reünie van dé Bordjesclub dat zijn de mensen die Ajax gemaakt hebben, zoals het nu is en het zo willen houden. Ik heb ontzettend veel prettige dingen met onze club meege maakt waarvoor ik erg dankbaar ben. Ik had, zoals ik al zei, ook teleurstellingen Maar ja, zo gaat dat. Wat ik nog nadrukkelijk naar voren wil brengen is mijn bewon dering voor onze Ere-Voorzitter Marius Koolhaas, met wie ik jarenlang uiterst prettig heb mogen samenwerken. Dit is 'een mooie gelegenheid om dat hier nogeens naar voren te brengen. En tenslotte moet ik je eerlijk bekennen het toch wel een prettige zaak gevonden te hebben om zo met je over Ajax te praten. Eigenlijk kun je dat eindeloos doen Maar, vind je het zo niet genoeg Na ruim drie uur babbelen leek mij dat wel! Tijn Middendorp Zoals de voorgaande jaren, zijn wij ook dit seizoen weer aan wezig om de Ajax-suppoosten bij te staan, te zorgen dat u op de plaats komt, waar u recht op heeft en hén te weren die on rechtmatig trachten te handelen. Er zijn helaas altijd mensen die méér willen dan kan worden toegestaan, vaak onprettig worden en last veroorzaken. Laten we hopen dat het aantal van deze lieden tot een minimum beperkt blijft, liever nog helemaal wegblijft. De mensen die met hun auto komen: toont u bij de ingang de autokaart én het toegangsbewijs van alle in de auto zittende passagiers, kortom: doet wat de suppoost of het lid van de controle-commissie u vraagt. Ze hebben opdrachten en staan er niet voor niets. Dank voor uw medewerking, een prettig en vooral succesrijk seizoen. W. Meester ROCH AS-PARIS Importeur: B.I.E.O.-Amsterdam 15

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1975 | | pagina 15