HAARUITVAL? KALEND? KAAL? STAR TOP HAARWERKSTUDIO'S Sigarenmagaz an Harry Sacksioni VOORVERKOOP: Ajax- en Olympisch Stadion Inleverings-adresAjaxpool Rijnstraat 63, Telefoon 448587 strijd. En wat ging Ajax er daar onderdoor. Toch zal ik je ver tellen, als Mühren die kopbal maakt en Geels niet in de weg loopt bij die inzet van Meyer, sta je op 20 en ja, dan krijg je natuurlijk een totaal andere wedstrijd. Tja, zes goals tegen. Ik kon het op het laatst niet meer zien. Ben zelfs eerder weg gegaan. Dat kwam ook door die snertplaats. Ik zat achter het doel waar Ajax de eerste helft naar-toe speelde. Rij 4. Normaal gezeten keek je precies op de bovenlat van het doel, dan zag je alleen maar lichamen en benen. Hoofden moest je er dan maar bijdenken! Nou ja oorzaken voor de nederlaag Er zijn er natuurlijk wel een paar. Maar je moet altijd voorzichtig zijn in het oordelen over mensen. Je zou kunnen zeggen dat onze defensie duidelijk tekort kwam. Wanneer een onderdeel van een elftal niet helemaal voldoet werkt dat natuurlijk door op de totale ploeg. PSV speelde bijzonder goed, hè! Vooral ook zonder de bal. Zoals Ajax dat in het verleden zo goed kon. Eén man de bal terwijl zijn medespelers konstant bewegen. Op deze wijze wisten de onzen niet meer welke man nu afgestopt moest worden. Met vier, vijf man werd de aanval ingezet. Het spel zonder de bal vind ik het mooiste van het voetbal. Daaruit blijkt hoe intelligent een elftal kan voetballen. Maar ja, het was allemaal bij elkaar geen pretje om als Ajacied daar te zitten. Jammer van dat eerste kwartiertje (stilte) Knie Ja, hoe ben ik bij Ajax verzeild geraakt. Als jongetje voetbalde ik graag, met mijn vader ging ik regelmatig naar Ajax kijken en de hartewens kwam daarin voetballen. Bep Aarsen, die nu ook 60 jaar lid is, heeft er het zijne toe bijgedragen dat ik op 1 augustus 1915 als 13-jarige door Dade werd aangenomen. In die tijd had je helemaal nog geen jeugdelftallen of iets derge lijks. Ik kwam in Ajax 4 terecht. Dat was natuurlijk niks voor mij, maar gelukkig begon het jaar daarop een soort jeugd- competitie. Naast Ajax deden Blauw-Wit en Hortus mee. Wat mij uit die tijd nog bij staat is, dat voor al de te spelen wed strijden slechts één scheidsrechter beschikbaar was. Dat was ene Van Dam uit Weesp. Zo'n man floot de hele dag achter elkaar. Veelal stond ik op de rechtshalf- of spil-plaats. Ik geloof wel dat ik aardig kon voetballen. Met m'n 17e jaar speelde ik in Ajax 2. Een jaar later sloeg het noodlot toe: ik kreeg een voetbalknietje, ofwel meniscus. De behandeling daarvan ging in die tijd natuurlijk niet zo als nu. Opereren was er niet direct bij. Door intensieve uitwendige behandelingen met ge brekkige middelen moest het beteren. Op aandringen van Jack Reynolds zou ik naar Engeland gaan om mij daar te laten opereren. Dat ging evenwel niet door. Na nog meer behande lingen, o.a. door Professor Snapper, een oud-cheidsrechter, kon ik het na een half jaar weer proberen. Mijn eerste wedstrijd werd toen Ajax 2Feyenoord 2 op het VVA-terrein. Na tien minuten was het bekeken. Ik ging weer door m'n knie. Kort daarna ben ik geopereerd door dr. Tetzner, maar van voetballen kwam niets meer. Door die paar jaren bij Ajax voelde ik mij Met een STAR TOP herstellen wij uw uiterlijk! (Oude pasfoto's meenemen) 14 toch wel aardig met de club verbonden. Ik wilde daarom wat voor ze doen. En dat ,,wat doen" mondde uit in 18 jaar be- bestuurslid en daarnaast bij elkaar nog zo'n jaar of tien in allerlei commissies. Nou moet je me niet vragen welke dat alle maal geweest zijn. Dat weet ik niet meer. Moet je maar aan Wim Bruijnesteijn vragen. (Inderdaad, tien jaar 2e penningmeester, acht jaar 2e secretaris, verder o.a. elftalcomm. enz. WB) Naast dat werk voor Ajax had ik een drukke zaak, maar ik moet zeggen dat, mede door toedoen en hulp van mijn vrouw, ik er toch altijd aardig in geslaagd ben het één met het ander te combineren. Ach ja, het werk voor Ajax was niet naar, ik deed het zo goed mogelijk, zonder mij nu op de borst te slaan dat ik het zo bij zonder goed deed. De club vond het blijkbaar wel. In 1950 werd ik benoemd tot Erelid. Dat waardeerde ik erg, ja. Nadat ik voor een bestuursfunctie had bedankt, heb ik nog een tijd administra tief werk gedaan. Ook daar kwam weer een eind aan. Je zult begrijpen dat ik zo in de loop der jaren wel het een en ander met Ajax heb meegemaakt. Vele leuke, onvergetelijke voorvallen, maar er zijn zeker ook wel de nodige teleurstellingen geweest. Niets is echter voor mij ooit aanleiding geweest de club de rug toe te keren. Je was al zo veel jaren met Ajax meegegroeid, je wist ook eigenlijk zo veel interne zaken, dat je moreel een overstap naar een andere club moeilijk kon vol brengen. Althans, zou ik daar moeite mee hebben gehad! De overgang naar het profvoetbal heeft natuurlijk wel het een en ander veranderd. Ajax is momenteel een miljoenen bedrijf, een puur zakelijk voetbalaangelegenheid waar alles draait om h,et geld!. Ik kan mij voorstellen dat de ouderen in de club het daar nog wel eens tegenaan kijken. Het gemis aan gezelligheid, het kleiner worden van een goede kern, de grote problemen waar de club soms voor staat enz. enz. Maar het is niet anders. Het amateurvoetbal bij Ajax heeft het niet gemakkelijk. Toch is een goeie amateurafdeling erg belangrijk. Daar moet nl. je kader uit voortkomen. Wanneer een amateurspeler bij ons qua voetbaltalent niet helemaal mee kan komen, maar de verwach ting is gerechtvaardigd dat die speler op den duur wel eens een goeie zou kunnen worden in een bestuursfunctie, moeten we hem niet afvoeren. Laat hem maar een tijd spelen in Ajax 5 of desnoods Ajax 6. Maar kader hebben we nodig. Ajax heeft daar altijd in uitgeblonken. Goede bestuurders is een levensbelang voor de vereniging. Ik kan mij niet aan de indruk onttrekken dat we momenteel allesbehalve ruim in ons kader zitten. Dat blijkt o.m. al uit het feit hoeveel moeite het kost om, wanneer het zo ver is, een goeie voorzitter te vinden. Want zo is het wel. Ze liggen niet „voor-het-oprapen". Vooral niet iemand die het werk moet gaan doen op een manier zoals de functie momenteel wordt uitgeoefend. Ik wil voorop stellen dat ik grote bewonde ring heb voor alle bestuursleden die Ajax de laatste jaren hebben geleid. Dat het nu wat minder gaat, ach, neem nu maar van mij aan dat, wanneer je eenmaal de top behaald hebt, je er ook weer een keer vanaf tuimelt. Daar ontkom je niet aan. Maar wijs mij eens een club aan met een dergelijke staat van dienst als Ajax. En laten al die leedvermakers nu niet denken dat Ajax niet de kracht kan opbrengen om terug te komen. Ik ben er helemaal van overtuigd dat Ajax door de jaren heen een, de toonaangevende club zal blijven. De 75-jarige historie heeft dat wat het verleden aangaat, bewezen. Ajax zal altijd een voor beeld blijven hoe het voetbal gespeeld moet worden. Ajax heeft altijd net iets meer gehad en gedaan dan anderen. Natuurlijk zijn er tijden van terugval, maar ze komen er weer bovenop. Er zijn clubs die afzakken en nooit meer terugkeren. Ajax doet dat wél en zal dat blijven doen. Organisatie In de toekomst voorzie ik toch een wijziging in organisaties binnen de verschillende clubs. Bij Ajax wordt al geruime tijd gesproken over een scheiding tussen de prof- en amateur af deling. Ik vind dat een erg moeilijke zaak. Bovendien rijst bij mij de vraag: Wat gaat er met de „poet" gebeuren? Waar blijven de centen? Persoonlijk vind ik dat de amateurafdeling dat geld toekomt en dat de profs het stadion bijvoorbeeld huren kunnen van de Plantage Middenlaan 66 de Clercqstraat 104 Amsterdam Telefoon 229002

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1975 | | pagina 14