jaarverslag (verkort) van de secretaris over de periode 1 juli 1974 tot en met 30 juni 1975 Geachte clubgenoten, Het is reeds voor de twaalfde keer dat ik er voor ga zitten om een aanvang te maken met een jaarverslag, deze keer betref fende het verenigingsjaar 1 juli 1974 tot en met 30 juni 1975. ALGEMEEN Evenals het voorgaande jaar werd de competitie beëindigd op de derde plaats. Hoewel misschien de spelers, die hadden deel genomen aan de wedstrijden om het wereldkampioenschap, daarvan nog enigszins de naweeën ondervonden en wij voor ons doen geconfronteerd werden met een vrij groot aantal blessures (onder meer Hulshoff, Krol, Mulder, Blankenburg en Schrijvers), kan naar mijn mening toch niet worden gesteld, dat daardoor noch het kampioenschap, noch enig ander succes in het afge lopen verenigingsjaar werd behaald. Op zondag 13 april 1975, met nog vier wedstrijden te spelen, hadden we 2 punten achterstand op PSV en 1 punt op Feyen- oord, met de thuiswedstrijd tegen PSV nog voor de boeg, zodat op dat tijdstip toch zeker niet kon worden gezegd dat de kans op het kampioenschap geheel was verkeken. Temeer niet, omdat op die zondag PSV in een slechte wedstrijd 11 speelde tegen De Graafschap en wijzelf in een goede wedstrijd met 40 wonnen van AZ '67. Door de slechte resultaten in de laatste vier wedstrijden (we behaalden daarin maar 4 punten) bedroeg de achterstand aan het eind van de competitie op PSV 6 punten en op Feyenoord 4 punten. De thuiswedstrijd tegen PSV werd door onbegrijpelijk weinig inzet van een aantal spelers met 42 verloren. Vooral december 1974 kan worden aangemerkt als een zwarte rhaand in de Ajax-geschiedenis, want voor de competitie werd op 1 december in Alkmaar met 30 van AZ '67 verloren en op 22 december met 10 van FC Den Haag. Op 11 december werden we door Juventus (later door FC Twente verslagen) uit de UEFA-Cup en op 29 december door Heracles (42 neder laag, na verlenging) uit de KNVB-Beker gewipt. Op het groene veld werd in het afgelopen verenigingsjaar dus geen enkel succes geboekt, hetgeen de laatste 10 jaren niet of niet vaak is voorgekomen. Het belangrijkste feit naast het voetbalgebeuren, was uiteraard ons 75-jarig bestaan op 18 maart 1975. Ter gelegenheid hiervan werd op 22 maart een receptie gehouden in de Diamantzaal van het Hilton-Hotel, waarvoor grote belang stelling was, vele sprekers het woord voerden en geschenken aanboden. De grote afwezige was de afgevaardigde van het Ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk. Bij monde van de voorzitter van het Comité ,,75 jaar Ajax", de heer W. F. Volkers, overhandigde deze een enveloppe met inhoud namens allen, die Ajax een warm hart toedragen en waarvan de inhoud was bestemd voor de aanschaf van een Astroturf kunst- grasvloer in de sportzaal van ons Stadion. Voorzitter Van Praag sprak woorden van dank. Ook een woord van dank aan ceremoniemeester, de heer A Brandsteder, alsmede de heer H. A. Smit en zijn beide dochters voor de ontvangst van de gasten. Vanwege het 75-jarig bestaan werden bovendien nog de volgende toernooien georganiseerd: 3 mei 1975: Pupillen 8 mei 1975: Amateur-seniores 25-31 mei 1975: Internationaal Jeugdtoernooi 6 Nieuw in de ere-divisie was dat daarin ook het periodensysteem zou worden toegepast. Na afloop van de competitie moesten de vier periodekampioenen in een na-competitie uitmaken welke club in aanmerking kwam om door de KNVB als tweede deelnemer te worden ingeschreven voor het UEFA-Cup-toernooi. Dit besluit is mijns inziens net zo slechts als indertijd het een zijdige besluit om het transfersysteem af te schaffen en te ver vangen door een vergoedingsstelsel, zónder te wachten op een algehele Europese regeling. Voor het betaald voetbal was dit besluit geen goede zaak. Ter voorkoming van de thans ontstane moeilijkheden zou het mijns inziens een juister beleid zijn geweest indien het sectie- bestuur Betaald Voetbal van te voren contact had opgenomen met het bestuur van de UEFA om te informeren óf het er mede akkoord ging dat de winnaar van deze na-competitie door de KNVB zou worden ingeschreven voor het UEFA-Cup-toernooi. Uit het feit dat het sectiebestuur heeft besloten om in het sei zoen 1975-1976 in de ere-divisie het periodensysteem niet meer toe te passen, zou men kunnen afleiden dat men achteraf zelf ook niet zo gelukkig is met de indertijd genomen beslissing. Of we tijdens het seizoen 1975-1976 zullen deelnemen aan de wedstrijden om de UEFA-Cup is op dit ogenblik nog niet defi nitief bekend. Nadat de UEFA het besluit had genomen dat Ajax, geëindigd als nummer 3 in de nationale competitie, door de KNVB als tweede Nederlandse club behoorde te worden inge schreven, werd door het sectiebestuur Betaald Voetbal tegen dit besluit verzet aangetekend. Na afwijzing van dit protest door de UEFA, besloot het sectiebestuur toen arbitrage aan te vragen, waarvan de uitspraak nog moet volgen. Indien het sectiebestuur door de Arbitragecommissie in het gelijk wordt gesteld, dan zullen op de data 13, 20 en 26 augustus 1975 de clubs Ajax, AZ '67, Sparta en de FC Twente uit moeten maken welke club aan de wedstrijden om de UEFA-Cup mag deelnemen. De vier periodekampioenen waren PSV, Feyenoord, AZ '67 en Ajax, maar PSV speelt als kampioen in het toernooi om de Europa-Cup 1 en Feyenoord werd als nummer 2 in de competitie door de KNVB ingeschreven voor het UEFA-Cup-toernooi. Hun plaatsen worden ingenomen door de FC Twente en Sparta. De FC Den Haag, winnaar van de KNVB-Beker, neemt deel aan het toernooi om de Europa-Cup 2. De heer M. Caransa, penningmeester van de Stichting „Van Ganser Harte", deelde Ajax bij brief van 10 juli 1974 mede, dat het benodigde geld bijeen was om bij Ajax een zogenaamde hartkamer in te richten. Helaas moest het bestuur mededelen, dat daarvoor niet eerder een kamer ter beschikking kon worden gesteld dan na het gereed komen van de verbouwing der arcade. In het afgelopen verenigingsjaar werden door een televisieploeg van de AVRO vele opnamen gemaakt voor het samenstellen van een film over Ajax. De film werd op 28 juli 1975 via de TV uit gezonden. De Scheidsrechterscommissie kwam met volgende nieuwe be sluit: De grensrechters in het betaald voetbal zullen in het vervolg beslissen over het strafbaar buitenspel staan. Indien de grens rechter vlagt, betekent dit automatisch dat de scheidsrechter moet fluiten. Dit houdt bovendien in, dat de scheidsrechter niet zal fluiten indien de grensrechter niet vlagt.

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1975 | | pagina 6