rDe' Don's haarverzorgers wezigheid van een licht-installatie bij clubs in de ere-divisie door de KNVB verplicht wordt gesteld. Zoals dat b.v. ook in Duitsland het geval is. Het lijkt soms van niet, maar Ajax besteedt veel aandacht aan de service voor het publiek. Alleen, tja, het kan niet alles tegelijk doen. Je moet nu eenmaal prioriteiten stellen en dan kan er ogenschijnlijk wel eens iets lang duren, omdat andere zaken voor rang moeten hebben. Maar men kan echt niet zeggen dat Ajax niets doet. Op zich is het een treurige zaak dat er momenteel voor het publiek eigenlijk geen gelegenheid is vóór de wedstrijd een kopje koffie te drinken. De ruimte, waar dat vroeger wèl kon, is nu sportzaal en er is niets voor in de plaats gekomen. Nu moeten de mensen aan een kar koffie uit een kartonnen bekertje drinken. Ik ben daar niet zo gelukkig mee en hoop ook werkelijk, dat op korte termijn daar iets aan gedaan kan worden. De be zoekers komen veelal al vroeg naar het stadion om een goede plaats te bemachtigen, maar dan moeten die mensen toch in de gelegenheid gesteld worden iets te kunnen gebruiken. Ledenraad Zolang Ajax een gemengde vereniging blijft, vind ik de huidige organisatie bij Ajax erg goed. Natuurlijk moet er wel eens worden bijgeschaafd of veranderd, maar over het geheel ge nomen functioneert alles goed. Ajax heeft door zijn goede be stuursleden altijd een krachtige organisatie kunnen opbouwen. Bovendien bezitten we in de ledenraad een lichaam, dat vooral de laatste jaren actiever is dan ooit en ik juich dat alleen maar toe. Je hebt natuurlijk vaak in een vereniging bepaalde zaken waar de meningen over verdeeld zijn, maar dat komt overal voor. Het altijd met elkaar eens zijn is ook niet leuk. De aanstelling van een technisch-directeur heeft natuurlijk wel het nodige te weeg gebracht, maar een dergelijk figuur is gewoon een nood zaak voor een club als de onze. Temeer daar ik vind dat het bestuur per definitie geen kennis behoeft te hebben van de technische zaken rondom het voetbal. Dat is het terrein van de technisch-directeur. Deze man is rechtstreeks verantwoording schuldig aan het bestuur, dat op zijn beurt weer tekst en uitleg heeft te geven aan de ledenraad. Zo zie je, dat die ledenraad een bijzonder belangrijk lichaam vormt, het hoogste college in onze organisatie, en daarom is het van het allergrootste belang dat daar mensen in worden gekozen die zich volledig van hun verantwoording bewust zijn, mensen die zich erg bij Ajax betrok ken voelen. Emotionele binding moet er zijn. Anders kan iemand zijn functie in die ledenraad nooit goed uitoefenen. Het Ajax- belang moet altijd bovenaan staan. Ondanks de ledenraad als hoogste instantie in de organisatie, vind ik wel dat het gekozen bestuur in de gelegenheid wordt gesteld een eigen beleid te voeren. Het vertrouwen daartoe moet in voldoende mate aanwezig zijn. Natuurlijk is kritiek goed. Posi tieve kritiek wel te verstaan. En weten waar je over praat. Daar voor moet je je goed op de hoogte stellen van alles wat met Ajax te maken heeft. En dat beperkt zich niet tot het eerste elf tal; de amateurs en jeugdelftallen horen daar óók bij. Wanneer iemand aan het bestuur een vraag stelt die begint met: „Mijn heer, ik heb gehoord dat dan bewijst hij daarmee dat hij zichzelf niet op de hoogte heeft gesteld van b.v. een klacht, want anders zou hij wel beginnen met: „Mijnheer de voorzitter, ik heb moeten constateren of zoiets. Leden van Ajax, die alleen maar near Ajax komen als het eerste elftal thuis speelt, zijn in mijn ogen geen echte Ajacieden. En dan praat ik niet eens over enkele leden van de ledenraad, die in mijn ogen zich teveel beperken tot Ajax 1 en je b.v. nooit ziet bij amateur- of jeugdwedstrijden. Dat zou ik wel graag anders willen zien. Wat meer belangstelling voor de amateurs. Ik praat veel met mensen. Over alles en nog wat. Probeer iedere beslissing zoveel mogelijk te nemen in overleg met de betrok kenen. Dit geldt trouwens voor het hele bestuur. Voorzitter Van Praag wil ook wel eens wat in de ik-vorm zeggen, maar van te voren zegt hij dan al: wanneer ik het heb over „ik", dan bedoel ik „wij, het bestuur". Ik vraag me ook altijd af: waaróm dit, waaróm dat. Waaróm gedraagt die man of jongen zich zo. Weet je, Frans Derks doet dat ook. Als hij iemand uit het veld heeft gestuurd of hem „een kaart" heeft moeten geven, roept hij na afloop zo'n speler bij zich en vraagt waaróm hij die overtreding maakte. Alles heeft een oorzaak, niets gaat vanzelf. Ook zijn er wel eens mensen die in hun kritiek onverwachts agressief zijn of onbegrijpelijk hard van leer trekken. Na af loop vraag ik dan wel eens aan die man of het nu wel nodig was om zo fel uit te vallen en waarom hij dat deed. Kijk, Ajax is dan wel een grote voetbalzaak, maar de mensen stellen zich tegen over bijvoorbeeld het bestuur anders op dan bij hun werk gever. Omdat daar wat te verliezen valt. Bij een voetbalvereni ging ligt dat anders. Daar meent men zich meer te kunnen per mitteren. Ja, in zo'n club is zeer veel mogelijk, maar gelukkig komt alles meestal toch wel weer goed terecht. Hoogtepunten Natuurlijk zijn er in onze vereniging bepaalde gebeurtenissen geweest die je bijblijven, die je nooit zult vergeten. Neem het organiseren van de feestavonden voor de amateurs. Dat zijn voor mij hoogtepunten. Je marakt je soms wel eens zorgen over de belangstelling, dat wel, maar het is altijd even gezellig. We heb ben avonden gehad dat op één of twee jongens na iedereen er was. Bobby Haarms was een ster in: jongens-naar-de-feestavond- krijgen. Die zei gewoon tegen iemand: „Kom je naar de feest avond in je eentje of neem je iemand mee?" Dan zei zo'n jongen: „Ja, maar eh ik moet weg ik kan eigenlijk niet." Bobby direct: „Jongen, dat vraag ik je helemaal niet. Ik vraag met ze-hoevelen je komt Nou ja, iedereen kwam dan. Geweldig. En gezellig Enorm! Hoogtepunt was voor mij, maar zeker niet alleen voor mij doch voor iedereen in de commissie, ook de orga nisatie van het jeugdtoernooi ter ere van het 75-jarig bestaan. Daar ben je dan zo'n anderhalf jaar mee bezig in een geweldig collegiale sfeer waar we alles voor elkaar over hadden. En dan ineens is het voorbij die leegte, die er dan is. Nico Dalmulder belde mij de zondag na het toernooi op. Had gewoon behoefte aan een praatje; voelde diezelfde leegte als ik. Heb je die feest avond meegemaakt? Oh, man, wat een sfeer, wat gezellig was het Zoiets vind ik geweldig. Ach, er zijn natuurlijk meer hoogtepunten. Mijn ere-lidmaatschap, hoewel ik mij misschien niet zo voelde als iemand die een dergelijke onderscheiding krijgt als een kroon op zijn jarenlang werk en het daarmee afsluit. Ik zie het meer als een blijk van waardering voor mijn werk. Uiter- aaard ben ik er erg gelukkig mee. Maar ik zie het dus niet als een sluitstuk Ik hoop nog veel voor de club te kunnen doen. Ajax, ach, het is een groot stuk van mijn leven geworden en dat laat je niet gauw los." TIJN MIDDENDORP Plantage Middenlaan 66 Amsterdam Telefoon 243220 27

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1975 | | pagina 27