BELKR BIESHAAR BELKR BIESHAAR Carrosseriefabriek Constructiewerkplaats, Automobiel spuit en moffelinrichting er pas weer over begonnen, maar het gebeurt al jaren. Er valt niets aan te doen. Het is ook veelal niet de vereniging zelf, maar de supporters die er omheen hangen. Er komen regelmatig spelers bij mij die zeggen: moet u luisteren, mijnheer, het aanbod van die en die vereniging kan ik gewoon niet laten lopen, want dan ben ik een dief van mijn eigen portemonnaie. En ja, dat is dan wel een probleem, maar het is moeilijk uit te roeien. Wan neer een supporter tegen een bestuurder van een amateurclub zegt: hier heb je 5000 gulden; tja, wat wil je dan? Ik moet echter zeggen, dat het ook wel voorkomt dat spelers weer bij ons willen terugkomen. Soms nemen we zo'n jongen toch weer aan Dat hangt van bepaalde factoren af, b.v. wanneer we redelijkerwijze kunnen verwachten dat hij na verloop van tijd in staat is een bepaalde functie in de vereniging te be kleden. Het kweken van kader is erg belangrijk. Ajax Ik zal niet durven ontkennen dat Ajax het momenteel makkelijk heeft. Het afgelopen jaar was zelfs een erg moeilijk seizoen. En niemand kan je garanderen dat het de komende periode beter wordt. Vier nieuwe aankopen garanderen nog geen succes. Ik kan mij voorstellen dat het voor de aanhang van Ajax, maar ook voor verschillende leden, moeilijk te aanvaarden is dat Ajax wat terug moet. Als bestuur hebben wij ten tijde van die enorme successen al gerekend op de periode waarin het minder zou gaan. Dat moest natuurlijk ééns komen. En is er nu. Omdat wij (bestuur) er ons misschien wat beter op hebben voorbereid, is de teruggang wat acceptabeler. Maar het is allemaal bij elkaar geen eenvoudige zaak. In het hele voetbalbedrijf ben je afhankelijk van een dosis geluk, puur geluk. Martin Bremer zei wel eens: „Geluk kun je dwingen, als je er maar hard genoeg voor wil werken." En ik geloof daarin. Van hoeveel factoren is een voet balwedstrijd niet afhankelijk. Wat kan er tijdens zo'n wedstrijd al niet allemaal gebeuren. Maar wanneer een elftal de pure wil heeft om een match te winnen, komt vanzelf het beetje geluk dat de overwinning brengt. Dit geldt trouwens niet alleen voor ons eerste elftal, maar voor elk team. In Ajax heeft het bestuur te maken met veel mensen en het is vaak moeilijk om aan ieders wens te voldoen. Ondanks dat je met z'n allen werkt aan één zaak: Ajax. Maar de één wil het „zus" en de ander ziet het „zo". Bestuurtechnisch is het zo, dat we elk probleem tegelijk aanpakken en trachten op te lossen. Niet uitstellen of zeggen: daar praten we een volgende keer wel even overneen, onmiddellijk oplossen, zoveel mogelijk natuur lijk in overleg met de betrokkenen. En dan ook weten waarover je praat. Je betrokken voelen bij dat wat Ajax aangaat. Daar gaat het om. Veel praten met mensen, overleggen over allerlei zaken, maar ook je standpunt kunnen verdedigen. Laat ik je een voorbeeld geven: Ajax 3 krijgt een uitnodiging voor een toernooi in Parijs begin augustus. Dan zeg ik op mijn beurt: wat voor zin heeft het om in augustus een elftal naar Parijs te sturen. Dat heeft geen enkel belang als voorbereiding op de competitie. Daarvoor kan beter bijvoorbeeld tegen „De Spartaan" worden gespeeld, in plaats van een vermoeiende reis naar Parijs te maken. Aan het einde van het seizoen ligt dat anders, maar aan het begin daarvan ontgaat mij het nut. Het bestuur en dus niet ik alleen natuurlijk wijst die uitnodi ging af. Nou ja, dan zijn er de mensen die het daar niet mee eens zijn. Die vinden dat je die jongens een reisje naar Parijs niet mag onthouden. Zo zijn er nog wel meer voorbeelden. Inderdaad is de begeleiding van spelers zeer belangrijk. Maar het is o zo moeilijk. Go Ahead Eagles begon als eerste club in Nederland met een soort opleidingsschool, intern dus met studie en sport als combinatie. Toch is er niet uitgekomen wat men er van mag verwachten, omdat het vaak allemaal gecompli ceerder is dan het lijkt. Voetballers laten zich niet zo makkelijk begeleiden en zeker niet als die op 19-jarige leeftijd al veel geld verdienen. Dan heeft zo'n speler vaak al iemand, die hem van advies dient, ledereen weet dat Ajax mensen in de club heeft, die experts zijn op bijvoorbeeld financieel/economisch terrein. Daar wordt echter maar weinig gebruik van gemaakt. Ik vind in het algemeen toch dat de prof-voetballer zich teveel distantieert van de club. Duidelijk kwam dat tot uiting in de film over 75 jaar Ajax, onlangs op de televisie. Binding met de club bleek daar totaal niet uit. Dat heeft misschien ook iets te maken met een mentaliteitsverandering in de hele maatschappij. Er wordt wel gezegd: iemand is óf vóór óf tegen Ajax. Een tus senweg is er niet. Misschien is dat ook wel zo. Maar zeker is, dat ook de anti's ons bezoeken, omdat Ajax bij iedereen erg tot de verbeelding spreekt. Ajax heeft iets wat anderen niet hebben. Dat maakt onze club zo bijzonder, mede ook door die grote historie en de nog vrij recente fraaie successen in het Europa- en Wereld Cup-voetbal. Dat werkt enorm op de mensen, het publiek, de ruggegraat van het betaalde voetbal. Dat publiek is veranderd. Eerg veranderd. Heeft wéér te maken m.i. met die mentaliteitsverandering. Tegenwoordig wil men sensatie, pure sensatie. Maar dat soort voetbal is slechts leuk voor het moment. Het is geen basis voor langere termijn. In het eerste gedeelte van de competitie zijn er altijd clubs die er „uitspringen" door dat sensatievoetbal, dat je krijgt door keihard te werken. Kracht voetbal, dat is het. Maar dat houdt niemand 34 zondagen lang vol. Op een gegeven moment valt zo'n club terug en daarmee de publieke belangstelling. Ik kan mij voorstellen dat de meeste bezoekers liever naar het Ajax-stadion gaan dan naar het Olympisch Stadion. Maar aan de andere kant kijkt het bestuur natuurlijk ook naar de extra in komsten wanneer in het Olympisch Stadion wordt gespeeld. Dat kan voor Ajax soms een zeer voordelige zaak zijn. Het is echter wel voorgekomen dat de spelers er de voorkeur aan gaven een bepaalde wedstrijd in het eigen stadion te spelen. Men dacht dan een grotere kans op succes te hebben. Kan zijn, maar het is m.i. een vorm van bijgeloof. Komt veel voor bij profvoetballers; bepaalde shirtjes, of kousen e.d. Je kent dat wel Inderdaad zijn er lieden, die zich afvragen waarom Ajax een licht-installatie heeft aangeschaft, als praktisch toch iedere avondwedstrijd in het Olympisch Stadion wordt gespeeld. Dan kom ik terug op „de-vaak-voordelige-contracten" welke Ajax met de heer Roffel (directeur Olympisch Stadion) afsluit. Daarnaast ben ik van mening, dat een club als Ajax gewoon een licht installatie behoort te hebben, een soort status-symbool. Het hoort er bij. Het is weer iets waar het publiek van kan genieten. Een avondwedstrijd (er zijn er per seizoen toch altijd wel een paar in ons eigen stadion) is toch altijd wel wat bijzonders. Bovendien is het zo dat, ingaande seizoen 1976-1977, de aan- RIJKSSTRAATWEG 84 DUIVENDRECHT TELEFOON 020- 991625-992420 Met Ajax-diploma 10°/o korting 26

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1975 | | pagina 26