"DE SPORT" HAARUITVAL? KALEND? KAAL? STAR TOP HAARWERKSTUDIO'S Met een STAR TOP herstellen wij uw uiterlijk! (Oude pasfoto's meenemen) Plantage Middenlaan 66 de Clercqstraat 104 Amsterdam Telefoon 229002 onverwacht werd geraakt. En na een paar dagen overleed hij. En dan ga je bij jezelf denken: nou ja (vul zelf maar in). Zoiets vreet aan je. Nooit zal ik vergeten dat Ajax in die tijd een commissie had, bestaande uit de heren Schuuring, Wijting en Elzenga, die elke maand een pakket voedingsmiddelen naar „onze jongens in Indië" stuurde. Wat natuurlijk zeer zeker op prijs werd gesteld. De club was je niet vergeten. Dat ondervond ik ook nog eens overduidelijk, toen bij mijn thuiskomst na twee jaar er een grote fruitmand van Ajax ter verwelkoming bezorgd werd. Toen heb ik bezworen: wat er ook met mij gaat gebeuren, ik zal Ajax nooit verlaten. Neen, het bezoek van Ajax aan Indonesië, dat ik kortgeleden heb mogen meemaken, heeft mij emotioneel weinig gedaan. Ik ben niet zo nostalgisch ingesteld. Anderen hebben dat wel. We houden wel eens een reünie en daar zijn dan verschillende men sen die persé nog eens naar Indonesië terug willen om te kijken hoe het daar nu is. Ik behoef dat niet. Leuk er met Ajax te zijn geweest, verder niet. En hoe het daar nu is? Ik dacht dat de rijken nog rijker zijn geworden en de armen nóg armer. Alles lijkt weinig veranderd. Honkbal Ik ben altijd gek op sport in het algemeen geweest. Overal deed ik aan mee. Dat ging destijds een stuk makkelijker dan tegen woordig. Als voetballer speelde je veel minder wedstrijden dan nu. Er was zomers meer tijd om een andere sport te beoefenen. Ajax had toen meer takken van sport. Werd reeds honkbal ge noemd, verder waren er: cricket, waterpolo, basketball en atle tiek. Ik heb aan bijna alles meegedaan. Vooral honkbal, onder de bezielende leiding van Martin Bremer. Ik heb vijftien jaar in het eerste negental gespeeld. Van 1950 tot 1965. Ik moést gewoon wat te doen hebben, in die lege maanden tus sen het einde van het ene en het begin van het nieuwe seizoen. Tegenwoordig kan dat niet meer. Het aantal wedstrijden is dus danig toegenomen, dat de korte rust van een week of vijf voor iedere speler hard nodig is. Op voetbalgebied heb ik het gebracht tot: Reserve bij Ajax 1. Tot 1960 bleef ik actief. Ik wilde wel eerder stoppen, maar ja, je weet hoe dat gaat, je pikt er maar weer een jaartje bij, je kunt het niet gelijk helemaal loslaten. Als ik naar Ajax ging, had ik altijd mijn koffer bij me, dus ook als ik niet hoefde te voetballen. Er kon misschien een elftal zijn dat met tien man stond Maar in 1960 zette ik er een punt achter. Tot 1965 ben ik dus blijven honkballen, leder jaar opnieuw bleek het echter hoe moeilijk het was een goed honkbalteam bij elkaar te krijgen. Want ieder jaar ook startte het voetbal-seizoen éérder en moesten verschillende jongens vroegtijdig uit het negental gehaald worden. Het voetbal mocht er immers niet onder leiden. Daardoor was het niet meer mogelijk ons in de topklasse te handhaven. Ajax besloot toen de honkbalafdeling op te heffen. Op zich een jammerlijk feit, maar er was geen andere keus. Sigarenmagazijn VOORVERKOOP: Ajax- en Olympisch Stadion A. L. van Loon - J. P. Heiiestraat 97 - tel. 16 7105 Bestuursfunctie Na mijn actieve voetballoopbaan heb ik drie jaar in de elftal commissie gezeten. In 1961 kwam door het overlijden van Jan Schubert een vacature in de Commissie Betaald Voetbal. Ik werd daarvoor kandidaat gesteld en gekozen, mede, dacht ik, omdat veel jongeren op mij hadden gestemd. Keith Spurgon was toen trainer, Jan Melchers voorzitter. Ajax maakte in die tijd een paar moeilijke jaren door. Om daarover een lang verhaal kort te maken: via allerlei mutaties startte in 1964, laten we zeggen, een nieuw Ajax, met Jaap van Praag als voorzitter, Henk Timman als penningmeester, Jan Westrik als secretaris, Jaap Hordijk als Commissaris Betaald Voetbal en ik als Commissaris Amateur voetbal. Deze functie beschouw ik als een intermediair tussen Wim Schoevaart en Jan Neefjes als secretarissen voor resp. het amateur- en jeugdvoetbal aan de ene kant en het dagelijks be stuur aan de andere zijde. Mijn verantwoording betreft alle ama teur- en jeugdzaken, waarbij het natuurlijk duidelijk is, dat zon der de inzet van van zovelen, die met het amateur- en jeugd voetbal te maken hebben, het vervullen van mijn functie niet mogelijk zou zijn. Een goed contact met de leiders en begelei ders is belangrijk. Dat we het niet altijd met elkaar eens zijn, is logisch. Maar een feit is, dat elk probleem wordt opgelost, om dat zulks in het belang van Ajax is, in het belang van het ama teur- en jeugdvoetbal. Deze afdelingen zijn voor Ajax belangrijk, zolang wij een gemengde vereniging blijven, dus een club zonder een splitsing tussen amateur- en betaald voetbal, zoals er al meerdere zijn. Persoonlijk ben ik van mening dat die splitsing ook bij ons komt, móet komen, omdat het betaalde voetbal steeds meer gaat eisen. We zullen moeten overgaan naar een organisatiesysteem zoals in Engeland. Daar zijn ze ons op dit vlak al jaren voor. Maar zolang die splitsing er niet is, hebben we te maken met een, zoals gezegd, gemengde vereniging waar bij betaald- en amateurvoetbal onder één noemer vallen. Ik ben het met je eens wanneer je zegt dat vooral de lagere amateur elftallen in de club weinig functie hebben, omdat het tegenwoor dig nooit zal voorkomen dat een speler uit Ajax 5 zal doorstoten naar de betaalde afdeling. Vroeger kwam dat nog wel eens voor; nu is dat uitgesloten. Ik kan mij voorstellen, dat velen in de club nu niet speciaal op die splitsing zitten te wachten. Het amateurvoetbal, waar het ook terecht mag komen, moet dan weer helemaal opnieuw wor den opgezet. Persoonlijk geloof ik niet, dat de huidige amateur leiding dit nog zou kunnen opbrengen. Stel dat de amateurs naar de Bijlmer gaan, m.i. is dat de dood van ons Ajax. Elke binding met de club gaat verloren. Zelf geloof ik ook, dat ik niet de kracht en de emotionele betrokkenheid, die nu eenmaal bij het leiden van een club onontbeerlijk zijn, zou kunnen opbrengen om alles naar behoren te doen. Ik voel mij emotioneel erg bij Ajax betrokken, besteed er zo'n slordige 25 uur per week vrije tijd aan, en dat valt niet te verwezenlijken, wanneer je je werk gevoelloos doet. Amateurs In feite is Ajax 3 ons eerste amateurelftal. Maar zoiets spreekt de mensen en spelers (nog) niet erg aan. Ik ben er een groot voorstander van dlit soort elftallen te laten uitkomen in de stan daardklasse. Om dat te onderzoeken is er een commissie ge vormd, bestaande uit vertegenwoordigers van Heerenveen, PSV, FC Den Haag, NAC en Ajax. Ik heb daar ook zitting in. Met ingang van het seizoen 1976-1977 hopen we het voor elkaar te hebben, dat de eerste amateurelftallen kunnen uitkomen in de 4e klasse KNVB, de standaardklasse dus. Dat zou ook veel beter zijn, omdat wij ieder jaar weer te maken hebben met spelers, die liever uitkomen in het eerste elftal van een amateurvereniging. Niet helemaal onlogisch, omdat o.a. aan dit soort teams in de Pers veel meer aandacht wordt besteed dan aan b.v. Ajax 3. Dus, redeneert men, kan ik mij in zo'n eerste elftal beter „in the picture" spelen, waardoor ik sneller kans maak op een contract bij een betaalde vereniging. En ja, de betalingen Dé Stoop is 24

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1975 | | pagina 24