voetbal voetbal competitie-indeling seizoen 1975-1976 in memoriam wim de bois Het hedendaagse voetbal is ooit ergens begonnen en het is bijzonder leuk dat we enkele dagen geleden een stukje tegen kwamen, dat iets vertelde over de historie van het edele spel. Wij willen u dit niet onthouden. Het zal u misschien verbazen te horen, dat het voetbalspel in zijn eerste vorm al bijna 4000 jaar oud is. De eerste sporen ervan vonden we namelijk al 2000 jaar vóór onze jaartelling en nu leven we al bijna 2000 jaar daarna. Veel weten we er verder niet van, maar zeker is dat de soldaten van Julius Ceasar een soort voetbalspel naar Frankrijk brachten. Later drong het door tot Engeland, maar daar werd het in 1349 verboden. Koning Eduard had er namelijk ernstige bezwaren tegen, dat zijn onderdanen zich bezighielden met wat hij een „nutteloos" spel noemde. Het hield hen maar af van het boogschieten en andere zaken die toen belangrijk waren. Later werd het verbod opgeheven, maar in tussen had de koning van Frankrijk het voetballen in zijn land ook verboden, nu om een andere reden: men vond het voetbal spel te gevaarlijk! Nu was er ook in Italië en met name in Florence een soort voetbalspel opgedoken onder de naam Calcio, die nu in dat land nog altijd voor het voetbalspel wordt gebruikt. Een merkwaardige bijzonderheid was, dat de spelers in die dagen het spel niet alleen met hun voeten maar ook met hun handen speelden. Handbal en voetbal dus door elkaar dus. Het „echte" voetbal zoals we dit nu kennen, is eigenlijk geboren in Engeland, het land van waaruit zoveel takken van sport hun triomftocht over de wereld hebben gemaakt. Oorspronkelijk werd het alleen gespeeld op de colleges met beroemde namen als Oxford, Cambridge en op Harrow en Wincester. Bijna 100 jaar geleden, om precies te zijn in november 1863, werd de Engelse Voetbalbond opgericht. Successievelijk kwamen er spelregels bij. De buitenspelregel werd ingevoerd in 1866 en het spelen van de bal met de hand, ook voor de doelman werd verboden in 1869. Maar dat laatste bleek toch niet goed te voldoen. Twee jaar later mocht de doelman weer met zijn handen aan de bal komen. Nog een paar aardige bijzonderheden. In 1873 ging men in Engeland de hoekschop invoeren. De doellat werd pas in 1890 Jong Ajax Ajax FC Amsterdam FC Den Haag Feyenoord Go Ahead Eagles De Graafschap Haarlem NEC PEC Zwolle Sparta FC Utrecht Volendam Wageningen Na de competitie degraderen de nummers 13 en 14 van de rang lijst naar de tweede klasse. Amateurs 1 AFC 2 Ajax 3 Blauw-Wit 2 DCG 2 DOS 2 Haarlem 3 JOS 2 SDW 2 De Spartaan 2 UW 2 Vitesse '22 2 Volendam 3 voor officiële wedstrijden verplicht gesteld en in 1891 deed de strafschop zijn intrede. In Nederland werd de eerste voetbalvereniging opgericht in 1875, die club heette UD en speelde eigenlijk in het begin alleen maar cricket. Vier jaar later stichtte Muiier, die ook andere takken van sport bij ons introduceerde, in Haarlem de club HFC. Daar begon men direct met voetballen. En sinds die dagen be staat er tussen die twee oude clubs een sportieve „vete" over de vraag wie nu eigenlijk de oudste voetbalclub in Nederland is: de club die het eerst zo werd genoemd, of de club die het eerst voetbal speelde. Als u nu ook nog weet dat de lengte van een speelveld niet precies op de centimeter is bepaald, maar in de lengte ongeveer op 110 meter mag worden gesteld en in de breedte op gemid deld 70 meter, kunnen we onze voetbalschoenen, onze „kicks", aantrekken en aan de slag gaan. (Uit de „ADO-Post") Zaterdag 2 augustus jl., op de dag dat hij tijdens een feestelijk voetbalprogramma afscheid zou nemen van het actieve leven, verbonden aan dat van oefenmeesters, is Wim de Bois ten gevolge van een noodlottig ongeval om het leven gekomen. Op de leeftijd van 79 jaar. De naam: Wim de Bois als lid van Ajax zal bij de jongeren niet zoveel bekendheid genieten, voor hen die ai wat jaartjes in de rood-witte gelederen meelopen, zal de droeve tijding ongetwijfeld diepe indruk hebben gemaakt. Want al kwam Wim dan al vele jaren niet meer op de ledenlijst van Ajax voor (hij werd destijds de eerste gediplomeerde voet baltrainer in Nederland en diende als zodanig in de loop der jaren vele clubs), het contact tussen hem en Ajax bleef voort bestaan. Geen gelegenheid liet hij daarbij voorbij gaan bij Cup-successen, bij kampioenschappen, met Nieuwjaar of welke gebeurtenis in de Ajax-kring ook om van zijn blijvende belang stelling en medeleven voor zijn geliefd Amsterdamse Rood en Wit blijk te geven. Eind mei, tijdens het Jubileum-Jeugdtoernooi, heeft hij met vrienden en bekenden nog breeduit oude herinne ringen zitten ophalen Helaas kwam voor Wim, voor wie die tweede augustus een hoogtepunt in zijn zo rijke sportleven zou zijn geweest, een onverwacht en triest einde. Bij zijn vele Ajax-vrienden e.a. zal hij echter blijven voortleven als een zeer innemende figuur, voor onze club de herinnering aan een fijne clubmakker, actief in alle geledingen van ons clubleven. Beste Wim, rust in vrede. T. M. Sr. 22

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1975 | | pagina 22